"Rządy Pieniądza". Jak aktywizować osoby trwale bezrobotne, czyli kto nie szuka pracy?

2019-04-26, 10:33

"Rządy Pieniądza". Jak aktywizować osoby trwale bezrobotne, czyli kto nie szuka pracy?
W ciągu IV kwartału 2021 r. w Polsce utworzono 112,5 tys. nowych miejsc pracy.Foto: Pixabay

Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Monika Kurtek z Banku Pocztowego oraz Przemysław Kwiecień z XTB. Rozmawiano m.in. o ostatnich danych GUS pokazujących, że w marcu bezrobocie w Polsce spadło do poziomu 5,9 proc.

Posłuchaj

Główne wydarzenia dotyczące gospodarki komentowali w Polskim Radiu 24 w audycji "Rządy Pieniądza" - Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Monika Kurtek z Banku Pocztowego oraz Przemysław Kwiecień z XTB. (Cz.1/Anna Grabowska)
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Agnieszki Durlik - osoby pracujące w służbach zatrudnienia powinny "wyjść do ludzi" i zacząć rozmawiać z pracodawcami "jakie kompetencje są potrzebne" na rynku pracy.

Według ekspertki - prostymi zabiegami trudno będzie aktywizować te osoby, które pozostają trwale bezrobotne.

W opinii Moniki Kurtek - dotychczasowe środki np. w postaci szkoleń, niekoniecznie zadziałają jeśli chodzi o dalsze zmniejszenie bezrobocia. Jak zauważyła, bezrobocie w Polsce jest bardzo bliskie tzw. poziomu naturalnego a część bezrobotnych, "co by się nie robiło" - zauważyła - pozostanie bezrobotnymi bowiem ludzie ci wcale nie szukają pracy. Do tego lukę na rynku pracy w Polsce wypełniają cudzoziemcy, zwłaszcza Ukraińcy.

Według Przemysława Kwietnia - Polska, jeśli chodzi o pracowników z zagranicy powinna prowadzić nabór selektywny a nie szeroko otwierać rynek pracy dla obcokrajowców.

- Jeśli mamy problem natury strukturalnej (na rynku pracy - red.) to nie rozwiążemy go działaniami doraźnymi - ocenił ekspert.

Dodał, że najlepszą formą promocji pracy są "niskie podatki od pracy".

Anna Grabowska, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej