X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rządy Pieniądza": czy nauczyciele zarabiają za mało?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 09:35
Gośćmi "Rządów Pieniądza" - audycji na antenie Polskiego Radia 24 - byli Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Mariam Szołucha z Akademii Vistula i Mariusz Adamiak z PKO BP. Dyskutowano m.in. o sytuacji w krajowej oświacie oraz o żądaniach podwyżki płac przez nauczycieli.
Audio
  • Główne wydarzenia z dziedziny gospodarki i finansów komentowali w audycji "Rządy Pieniądza" w PR 24 - Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Mariam Szołucha z Akademii Vistula i Mariusz Adamiak z PKO BP. (Cz.1/Anna Grabowska)
  • Główne wydarzenia z dziedziny gospodarki i finansów komentowali w audycji "Rządy Pieniądza" w PR 24 - Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Mariam Szołucha z Akademii Vistula i Mariusz Adamiak z PKO BP. (Cz.2/Anna Grabowska)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: LStockStudio/shutterstock.com

Jak komentowała Agnieszka Durlik - frustracja nauczycieli wynika z tego, że zostali oni obciążeni wieloma obowiązkami. Chodzi np. - wskazała - o nauczycieli, którzy uczyli w gimnazjach, a obecnie muszą uczyć w podstawówkach i liceach. Zdaniem gościa - nie da się oddzielić sprawy reformy oświaty od żądań podwyżki płac przez nauczycieli.

Marian Szołucha mówił, że w takich obszarach jak edukacja czy służba zdrowia zawsze jest za mało pieniędzy i rząd musi przyjąć jakąś "priorytyzację". Dodał, że nie jest pewien czy "nauczyciele to jest akurat ta grupa zawodowa, która (...) zasługuje na natychmiastowe wsparcie i to w takim wymiarze jakiego domagają się związki zawodowe".

Dodał, że nauczyciele "wyczuli moment" i udało im się stworzyć presję na rząd w roku wyborczym na tyle skuteczną, że prawdopodobnie uda im się wiele wynegocjować, a rząd "padł ofiarą sukcesu gospodarczego".

Według Mariasza Adamiaka - nakładają się obecnie dwie rzeczy. Reforma oświaty, którą środowisko nauczycielskie "nie przyjęło najlepiej" i poczucie, że w stosunku do innych grup zawodowych nauczyciele zarabiają mniej. Zdaniem rozmówcy - pensje nauczycieli od 2012 roku nie rosły. Tymczasem w ciągu ostatnich 2 lat nastąpił duży skok wynagrodzeń np. w zawodach wymagających niższych kwalifikacji, więc nauczyciele mają wrażenie, że ich sytuacja materialna "relatywnie stoi w miejscu". 

Anna Grabowska, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata PR24. Sytuacja w polskim szkolnictwie. Będą strajki, czy podwyżki?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 19:30
Jak wygląda sytuacja płacowa w polskiej oświacie? Czy będą strajki nauczycieli? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć eksperci: Magdalena Kaszulanis (Związek Nauczycielstwa Polskiego), dr Rafał Bodarski (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie), Olga Zielińska (Solidarność) i prof. Krzysztof Konarzewski (Wszechnica Świętokrzyska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

MEN: strajk nauczycieli może zakłócić egzaminy gimnazjalne i pokrzyżować życiowe plany uczniów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 16:14
"Wierzymy, że nauczyciele, jak i dyrektorzy szkół - odpowiedzialni za przeprowadzenie egzaminów - mają świadomość, że ich zakłócenie spowoduje trudności w realizacji planów życiowych uczniów" - podkreśliło w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej. To reakcja na zapowiedziany przez ZNP na 8 kwietnia strajk nauczycieli. MEN podkreśla, że systematycznie podnosi pensje nauczycieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Zalewska: zmiana terminów egzaminów zewnętrznych nie jest możliwa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 20:51
 - Nie ma planu B, jeśli chodzi o zmianę terminów przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych: egzaminu gimnazjalnego, egzaminu ósmoklasisty i egzaminów maturalnych; to nie jest możliwe - powiedziała w poniedziałek w Telewizji Trwam minister edukacji Anna Zalewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia. Publicyści o planowanym strajku nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 19:02
- Termin strajku nauczycieli jest na rękę opozycji - ocenił w Debacie Dnia Adam Buła, dziennikarz "Polski The Times". W Polskim Radiu 24 o sprawie mówił również Adam Borowski z "Gazety Polskiej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: termin strajku nauczycieli każe się zastanawiać, czy chodzi tylko o interesy ekonomiczne

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 13:22
- To, że strajk nauczycieli ma odbyć się w okresie przedwyborczym, każe się zastanawiać, czy to jest rzeczywiście tylko i wyłącznie kwestia walki o interesy ekonomiczne środowiska, które jest reprezentowane przez związki, czy wchodzi w grę więcej polityki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr hab. Piotr Mikiewicz z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń