X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Kanthak: opozycja traktuje TSUE jak świętość i bóstwo w zakresie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:09
- Sąd Najwyższy próbuje wytwarzać pewną normę, do której nie ma prawa. Nie może podważać wyboru różnych sędziów, a ponadto orzeczenie Sądu Najwyższego nie ma mocy obowiązującej - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Kanthak, poseł, rzecznik Solidarnej Polski.
Audio
  • 05.12.2019 Jan Kanthak o bieżących wydarzeniach politycznych w Polsce

Gość Polskiego Radia 24 skomentował uchylenie przez Sąd Najwyższy uchwały Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Jest to dość niecodzienne stanowisko. Sąd Najwyższy stawia się ponad konstytucją i prawem obowiązującym w Polsce. Opozycja traktuje TSUE jako świętość i bóstwo sądownictwa, a przecież sędziowie Trybunału Sprawiedliwości są wybierani przez polityków. To im nie przeszkadza, ale przeszkadza im sposób wyboru tych sędziów - zaznaczył. 

komentarz 05.12. 1200.jpg
"Komentarz Dnia": Marcin Kulasek, Sąd Najwyższy, Marian Banaś

- Równie dobrze możemy podważyć wybór pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Gdyby przyjąć wyrok TSUE, podważa to wszystkich sędziów w Polsce. Sąd Najwyższy próbuje wytwarzać pewną normę, do której nie ma prawa. Nie może podważać wyboru różnych sędziów, a ponadto orzeczenie Sądu Najwyższego nie ma mocy obowiązującej - dodał. 

-Trójpodział władz polega na tym, że władza sędziowska ma zajmować się wymiarem sprawiedliwości, a władza ustawodawcza tym, co leży w ich kompetencjach. Patrząc na zachowania niektórych sędziów, daleko im do niezawisłości, niezależności i bezstronności - zwrócił uwagę.

Ile powinien zarabiać poseł?

Tematem rozmowy były również zarobki poselskie. Marcin Kulasek z Lewicy na antenie Polskiego Radia 24, że uposażenie poselskie i dieta poselska powinny parlamentarzyście w zupełności wystarczyć. - Zarobki posła składają się z dwóch składowych: diety parlamentarnej, a więc ok. 2500 zł miesięcznie dla posła. Będąc radnym w Gdańsku jest jednak wyższa o ok. 100 zł. Zarobki nie są pierwszorzędną sprawą, dla których ktoś powinien angażować się w życie polityczne, choć mają znaczenie profilaktyczne - stwierdził rozmówca.

Marcin Kulasek 1200.JPG
Sekretarz SLD: płacę frycowe, moje słowa wyrwano z kontekstu

- Nie zastanawiałem się nad sumą, jaką powinni zarabiać politycy. Zanim jednak zostałem posłem, uważałem, że zarobki posłów powinny być związane ze średnią krajową. Poseł jest równy posłowi, ma ten sam mandat demokratyczny i powinien równo zarabiać. Ministrowie decydują o tym jak zarządzane jest państwo i oni zarabiają więcej niż posłowie - przyznał poseł.

***

Rozmawiał Adrian Klarenbach

Polskie Radio 24/pkr

--------------------------------------

Data emisji: 05.12.2019

Godzina emisji: 16.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KRS: Sąd Najwyższy nie może podważyć legalności konstytucyjnych organów

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 21:13
"Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do wypowiadania się abstrakcyjnie o obowiązujących ustawach" - zaznaczyła w oświadczeniu po wyroku TSUE Krajowa Rada Sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Liziniewicz: kasta sędziowska charakteryzuje się mafijnym dążeniem do jednomyślności

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 10:18
- Spór o wymiar sprawiedliwości w Polsce pokazał, że kasta sędziowsko-prawnicza charakteryzuje się mafijnym dążeniem do jednomyślności - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Agaton Koziński z "Polska The Times" i Dominik Mazur z Fundacji Republikańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To rodzi wątpliwości". Andrzej Anusz ws. apolityczności sędziów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:18
- Na ile ci sędziowie przekraczają próg swojego zaangażowania politycznego? Na jednej demonstracji widzimy sędziego i byłego senatora opozycji, a ten sędzia sądzi senatora. Kiedy oni razem znajdują się na tej samej demonstracji, to rodzą się duże wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i politolog dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń