X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W tamtych czasach była znakomicie wykształcona". Prof. A. Bender o królowej Bonie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 10:00
- Bona uchodziła za najlepiej wyedukowaną księżniczkę europejską w swoich czasach - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Bender, historyk sztuki, wykładowca KUL. 
Lucas Cranach, Portret Bony Sforza (14941557), żony Zygmunta Starego, około 1556, Muzeum Narodowe w Krakowie
Lucas Cranach, Portret Bony Sforza (1494–1557), żony Zygmunta Starego, około 1556, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Domena publiczna/CC0

Bona Sforza d’Aragona (ur. 2 lutego 1494 w Vigevano, zm. 19 listopada 1557 w Bari), od 1518 r. była królową Polski i wielką księżną litewską, księżną Rusi, Prus i Mazowsza itd., księżną Bari i Rosano, spadkobierczynią pretensji do Królestwa Jerozolimy od 1524 r., także żoną Zygmunta Starego, matką Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki.

Zdaniem gościa PR24, Bona która jako młoda dziewczyna przyjechała do Polski, zachwyciła króla. Dopiero później, Bona zaczęła dominować w wielu obszarach życia. - Nie podobało się to, że wtrącała się do rządów, niewątpliwie jednak uporządkowała wiele spraw zwłaszcza na Litwie - mówił historyk sztuki.


zofia stryjeńska nac 1200.jpg
"Artystka fenomen, w pewnym sensie samouk". Katarzyna Bik o Zofii Stryjeńskiej

"Wsadzała kij w mrowisko"

Dodała, że Bona wzbudzała zawiść także dlatego, że "wsadzała" przysłowiowy kij w mrowisko, porządkując sprawy skarbu Rzeczypospolitej spowodowała, że jednak nie wszyscy byli z tego powodu zadowoleni. - Doszły do tego spory z Habsburgami którym Bona nie była przychylna, 500 lat temu nie podobało się to, że kobieta odgrywa tak wielką rolę - podkreśliła prof. Agnieszka Bender.

Bona zdobyła staranne wykształcenie. Jej nauczycielem był Crisostomo Colonna, członek Akademii Pontana, a nad jej wychowaniem czuwał również Antonio Galateo. Bona poznała dzięki nim dzieła Wergiliusza, Cycerona, nauczyła się wypowiadać w uczony sposób, posiadła również wiedzę z zakresu historii, prawa, administracji i teologii. - Była więc osobą potrafiącą wywierać wpływ na ludzi, znakomicie wykształconą, przygotowaną do rządzenia mężczyznami, wykazywała przy tym ambicję we wszystkich swoich działaniach - mówiła profesor.

Posłuchaj
23:48 PR24_mp3 2021_06_29-23-35-27.mp3 Prof. A. Bender o królowej Bonie ("Kwadratura kultury")

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: prof. Agnieszka Bender (historyk sztuki, wykładowca KUL)

Data emisji: 30.06.2021

Godzina: 23:35

Czytaj także

Muzeum Dzieci Polskich. Ireneusz Maj: upamiętni martyrologię najmłodszych w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 13:40
Multimedialne, nowoczesne, z odwzorowanym barakiem obozowym - tak o wizji Muzeum Dzieci Polskich, ofiar totalitaryzmu w Łodzi, mówił Polskiemu Radiu 24 dr Ireneusz Maj, pełniący obowiązki dyrektora placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niewyobrażalne zakłamanie historii". Jerzy Klistała o wpisie Katarzyny Markusz

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 19:15
- Absolutnie nie ma nic wspólnego z prawdą. Niewyobrażalnym jest, że w ten sposób można zakłamywać historię, która działa się na oczach wielu ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 współautor publikacji "Księga Pamięci. Więźniowie KL Auschwitz rozstrzelani pod Ścianą Śmierci w latach 1941-1943". Jerzy Klistała skomentował wpis dziennikarki Jewish Telegraphic Agency Katarzyny Markusz, że "dla Polaków nie powstały nigdy obozy masowej zagłady, w czasie wojny mogli chodzić po ulicach, pracować, żyć".
rozwiń zwiń