X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Artystka fenomen, w pewnym sensie samouk". Katarzyna Bik o Zofii Stryjeńskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 09:56
- Zofia Stryjeńska to, według mnie, jedna z najbardziej oryginalnych polskich artystek w historii sztuki polskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Bik, historyk sztuki, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Krakowie, autorka książek i publikacji.
Zofia Stryjeńska na zdjęciu z okresu międzywojennego
Zofia Stryjeńska na zdjęciu z okresu międzywojennegoFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

13 maja przypadnie 130. rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej z domu Lubańskiej. W krakowskim Muzeum Narodowym miała miejsce wielka monografia artystki (2008), następnie przeniesiona została do Muzeum Narodowego w Poznaniu i Warszawie.

W roku 2019 i roku ubiegłym prezentowano w "Atmie" (Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem) kilka prac Zofii Stryjeńskiej związanych z pobytem w Zakopanem i muzyką Karola Szymanowskiego. Bo był moment, gdy na metr kwadratowy przestrzeni przypadało w Zakopanem najwięcej artystów na świecie.


zygmunt malanowicz pap 1200.jpg
"Był zdolnym aktorem, ale miał wiele upadków na swojej drodze". Jasina o Malanowiczu

"Oryginalna artystka"

- Zofia Stryjeńska to według mnie jedna z najbardziej oryginalnych polskich artystek w historii sztuki polskiej. W całym wieku XX musiała ona pokonać bardzo skomplikowaną drogę, by zostać jedną z najciekawszych artystek - powiedziała gość PR24.

Zofia Stryjeńska była zdobywczynią imponującej liczby nagród w Paryżu w 1925 roku. Jej losy, kariera i sztuka wydają się nie mieć analogii w rodzimej historii sztuki. Na szczególne zainteresowanie zasługuje panteon bożków słowiańskich, stworzonych przez nią "ku pokrzepieniu serc" po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

- Rzeczywiście to jedna z artystek fenomenów, taką kompatybilną z nią postacią mógłby być Rafał Malczewski, w pewnym sensie samouk, podobnie jak Zosia, która do niektórych artystycznych osiągnięć dochodziła sama - powiedziała Katarzyna Bik.


Posłuchaj
22:33 PR24_mp3 2021_05_11-23-36-30.mp3 K. Bik o Z. Stryjeńskiej ("Kwadratura kultury")

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Katarzyna Bik (historyk sztuki, rzecznik prasowy MNK, autorka książek i publikacji)

Data emisji: 11.05.2021

Godzina: 23:36


Czytaj także

Leszek Długosz o współzałożycielce "Piwnicy pod Baranami": Janina Garycka była fenomenem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 09:00
- Oprócz zdolności erudycji, posiadała zdolności malarskie, była to jej druga miłość. Była świetną portrecistką, scenografem i twórczynią kostiumów - mówił o Janinie Garyckiej w Polskim Radiu 24 jej przyjaciel Leszek Długosz, aktor, poeta i wokalista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Jakubowska w Muzeum Karykatury. Kuratorka wystawy: satyryczka z urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:56
- Pożywką artystyczną dla niej były między innymi podróże - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy "Teresa Jakubowska. Z życia wycięte" w Muzeum Karykatury w Warszawie.
rozwiń zwiń