X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Był zdolnym aktorem, ale miał wiele upadków na swojej drodze". Jasina o Malanowiczu

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:03
- W tworzeniu mitu wokół Zygmunta Malanowicza nie chodzi o to, czy był dobrym czy złym aktorem, ale chodzi właśnie o ten mit - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina, historyk, filmoznawca i publicysta.
Zygmunt Malanowicz
Zygmunt MalanowiczFoto: PAP/ARCH Marcin Obara

W wieku 83 lat zmarł aktor Teatru Nowego w Warszawie, Zygmunt Malanowicz. Gość PR24 wspominał artystę. - On zaczął od filmu bardzo legendarnego pt. "Nóż w wodzie", filmu Romana Polańskiego. Jego uczestnictwo w nim zostało jednak przez reżysera bardzo zniszczone - powiedział.

Dodał, że Zygmunt Malanowicz był aktorem bardzo zdolnym, ale miał wiele upadków na swojej artystycznej drodze. - Miał jednak umiejętność, która nie zawsze u aktorów się zdarza. On był aktorem podnoszącym się z klęsk, umierał jako aktor ceniony i szanowany - mówił Łukasz Jasina.

Krzysztof Krawczyk pap 1200.jpg
"Nigdy go nie zapomnimy". Adam Sztaba i Marian Lichtman wspominają Krzysztofa Krawczyka

"Symbol wbrew talentowi"

Zygmunt Malanowicz grał też w filmach Andrzeja Wajdy: "Polowanie na muchy" (1969) i "Krajobraz po bitwie" (1970) oraz Bohdana Poręby: "Hubal" (1973), "Jarosław Dąbrowski" (1975), "Polonia Restituta" (1980) i "Penelopy" (1988).

- Stał się symbolem wbrew swoim aktorskim talentom. Zagrał w filmie historycznym pt. "Jarosław Dąbrowski" główną rolę, przywódcę Komuny Paryskiej, filmie dobrym. On był aktorem właśnie w wielkich filmach, które nabierały znaczenia. Np. wokół filmu Andrzeja Wajdy "Polowanie na muchy" urósł mit, a przecież sama Małgorzata Braunek miała tutaj duży dystans - mówił filmoznawca.

Dodał, że musiało więc być tak, że wraz ze wzrostem i popularnością danego filmu wzrastał sam Zygmunt Malanowicz. - Później też, kiedy grał w teatrze, rosły sztuki, a wraz z nimi także i Zygmunt Malanowicz. W tworzeniu mitu wokół Zygmunta Malanowicza nie chodzi więc o to, czy on był dobrym czy złym aktorem, ale chodzi właśnie o ten mit - mówił Łukasz Jasina.

Posłuchaj
23:42 PR24_mp3 2021_04_27-23-35-31.mp3 Ł. Jasina o Z. Malanowiczu ("Kwadratura kultury")

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Łukasz Jasina (historyk, filmoznawca i publicysta)

Data emisji: 27.04.2021

Godzina: 23:35

Czytaj także

Grał komisarza Przygodę w filmie "Vabank". Nie żyje wybitny aktor Józef Para

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 10:59
W wieku 98 lat zmarł aktor i reżyser Józef Para, znany m.in. z ról w filmach "Vabank" Juliusza Machulskiego i "Trędowata" Jerzego Hoffmana. O śmierci artysty poinformował Związek Artystów Scen Polskich na swoim profilu na Facebooku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Seweryn kończy 75 lat. Aktorowi życzenia urodzinowe złożył prezydent Andrzej Duda

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 17:04
"Z okazji jubileuszu 75. rocznicy Pańskich urodzin proszę przyjąć najlepsze gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności. Składam wyrazy wielkiego uznania dla Pańskiego dorobku artystycznego" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście okolicznościowym skierowanym do Andrzeja Seweryna.
rozwiń zwiń