X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sztuka abstrakcyjna. Unikalna kolekcja w stołecznej galerii

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 11:00
- Sztuka, którą dotychczas mogliśmy podziwiać w Chełmie, jest mi bardzo bliska. Gdy pierwszy raz zobaczyłem wystawę "72", byłam zachwycona - powiedziała w Polskim Radiu 24 malarka prof. Elżbieta Banecka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Volurol/Shutterstock

W Galerii Kordegarda (przy MKiDN) 20 maja zostanie otwarta wystawa "72/21. Kolekcja Galerii 72". To niezwykłe miejsce, stworzone na początku lat 70. XX w. przez artystę Kajetana Sosnowskiego, który rok później przekazał prowadzenie Bożenie Kowalskiej, historykowi i krytykowi sztuki (pozostawała na tym stanowisku do 2001).

Posłuchaj
22:27 PR24_mp3 2021_05_18-23-36-13.mp3 Chełm, stolica sztuki abstrakcyjnej. Unikalna kolekcja dostępna w stołecznej galerii (Kwadratura Kultury)

W skali krajowej – to najświetniejszy, międzynarodowy zbiór sztuki zbliżonej do języka geometrii.

Profil kolekcji był efektem osobistych upodobań i przekonań założycieli: sztuka abstrakcyjna, bliska konstruktywizmowi. Wybór twórców należał do inicjatorów.

zofia stryjeńska nac 1200.jpg
"Artystka fenomen, w pewnym sensie samouk". Katarzyna Bik o Zofii Stryjeńskiej

"Jest to niezwykła kolekcja"

O wystawia opowiedziała w Polskim Radiu 24 jej współkuratorka prof. Elżbieta Banecka. - Cieszę się, że udało się sprowadzić cząsteczkę tek kolekcji na miesiąc do Warszawy. Jest to niezwykła kolekcja, jestem pod jej urokiem - powiedziała.

Większość obiektów została pozyskana dzięki osobistym kontaktom, przyjaźniom i porozumieniom. Także, dzięki plenerom organizowanym w pobliskiej Okunince, gdzie zapraszano artystów z całego świata, posługujących się w swej sztuce językiem geometrii.

Przez ponad pół wieku powstawał zbiór unikalny na skalę nie tylko polską, także światową. Zbiory liczą ok. 1600 dzieł. Obecnie są eksponowane w budynku z I poł. XVIII w,. dawnego kolegium pijarów.

Jak ten zbiór postrzega artystka, której daleko do konstruktywizmu? Jak dokonywała wyborów do niewielkiej przestrzeni Kordegardy?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: prof. Elżbieta Banecka (malarka, graficzka, wykładowca ASP w Warszawie, kuratorka)

Data emisji: 18.05.2021

Godzina: 23:36

ks

Czytaj także

Noc Muzeów 2021. Zwiedzający tłumnie uczestniczą w tegorocznej edycji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 21:38
Ponadstuosobowa kolejka przed Zamkiem Królewskim w Warszawie, tłum przed Muzeum Narodowym, kilkadziesiąt osób oczekujących na wejście do Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. Zwiedzający tłumnie uczestniczą w 17. Nocy Muzeów. W tym roku wystawy obejrzeć można tradycyjnie i online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Większość z nich jest poza jakimkolwiek ubezpieczeniem". Wiceminister kultury o ustawie dot. artystów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 08:30
- Przytłaczająca większość grupy zawodowej artystów jest poza jakimkolwiek ubezpieczeniem. Tylko 14 proc. artystów ma umowy na etat na czas nieokreślony, a 54 proc. z nich pracuje na umowach o dzieło, czyli nieoskładkowanych - wskazywała w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury: chcemy, by w Polsce rozwijały się uniwersytety ludowe

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 21:13
- Chcielibyśmy, by w Polsce rozwijały się najróżniejsze inicjatywy w obszarze organizacji pozarządowych, w tym także uniwersytety ludowe – powiedział w Łebie (Pomorskie) wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
rozwiń zwiń