X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kwadratura kultury". Muzeum Narodowe w Krakowie pracuje nad nowym projektem

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 09:20
- Od roku intensywnie wszyscy pracujemy nad tym, by - kiedy zmieni się ta rzeczywistość - zacząć normalnie funkcjonować. Mamy nadzieję, że te nasze plany, jeśli chodzi o wystawy i zamierzenia, będą dwukrotnie bogatsze niż w ubiegłym roku. Dotyczy to m.in. wydawnictw, które będą zrealizowane - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, Katarzyna Bik, historyk sztuki, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Krakowie. 
Audio
  • Katarzyna Bik o planach Muzeum Narodowego w Krakowie ("Kwadratura kultury")
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny Foto: Materiał promocyjny

Jak pandemia odbiła się na funkcjonowaniu instytucji kultury?

- Najbardziej w pandemii zabolał brak widzów i oczywiście straty finansowe. Straty były dość znaczne, ponieważ ubyło nam widzów, a zatem spadły wpływy z biletów. Z ponad miliona gości zostało ok. 300 tysięcy. To była dla nas także strata mentalna. To zawsze jest smutny widok, kiedy w muzeum od 140 lat pełnym gości, okazuje się, że nie dość, że jest ich mniej, to jeszcze świadomie - ze względu na ich bezpieczeństwo - musimy ograniczać te wizyty. W tej chwili czuwamy i pracujemy nad tym, aby ten rok, kiedy - mamy nadzieję - się zaszczepimy i otworzymy, będzie lepszy dla muzeum - powiedziała Katarzyna Bik.       

DSC_6104 (1).jpg
"Widzi mi się trip". Pierwsza polska kobieca ekipa w "Mongol Rally"

Rzecznik MNK mówiła m.in. o jego dalszych planach. - Docelowo marzeniem muzeum jest stworzenie muzeum architektury i designu w dawnym hotelu Cracovia. Gromadzimy kolekcję, pracujemy nad tym, aby ten budynek przysposobić. Oczywiście jest to jakby część dalekosiężnego planu. Tak naprawdę chodzi o to, aby odratować gmach główny, który jest ostatnim nieodremontowanym oddziałem z zasobów Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest w bardzo poważnym, zagrożonym stanie. Aby móc rozpocząć ten remont trzeba wyprowadzić te 300 osób i magazyny, które znajdują się w gmachu głównym. Tym miejscem czasowym byłby właśnie hotel Cracovia. Na tym skupia się uwaga dyrekcji i na sposobie poszukiwania funduszy na adaptację tego budynku - zaznaczyła. 

Już niedługo ruszy kolejny projekt. - Pojawił się wspaniały pomysł, aby w kamienicy Szołajskich na pierwszym i drugim piętrz zrobić taki eksperyment, czyli galerie stałe. Jedna poświęcona będzie designowi, a druga architekturze. Będzie to rodzaj sprawdzianu tego przyszłego muzeum. Na pewno bardzo ciekawego. Niestety w Polsce brakuje takich placówek. Co ciekawe, żyjemy w tym otoczeniu, żyjemy w architekturze, docelowo marzy nam się, by ten świat był piękny, uporządkowany, a w naszym kraju nie ma takich galerii, ani muzeów, z wyjątkiem Muzeum Architektury we Wrocławiu - podsumowała gość audycji.              


Posłuchaj
23:00 _PR24_AAC 2021_01_26-23-36-03.mp3 Katarzyna Bik o planach Muzeum Narodowego w Krakowie ("Kwadratura kultury")

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadziła: Monika Małkowska

Gość: Katarzyna Bik

Data emisji: 26.01.2021

Godz. emisji: 23.35

kmp

Czytaj także

Elżbieta Kochanek-van Dijk o galerii Milano: postanowiłam zmienić wszystko w moim życiu i w tym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 10:21
- Pomyślałam, że dobrze byłoby połączyć sztukę współczesną z biżuterią - mówiła w Polskim Radiu 24 o początkach galerii Milano jej założycielka Elżbieta Kochanek-van Dijk. Historyk sztuki, malarka i kuratorka była gościem "Kwadratury kultury".
rozwiń zwiń