X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr G. Majchrzak: Wojciech Jaruzelski był zwolennikiem rozwiązań siłowych

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 22:30
- Pierwszą osobą, która tuż po 5.00 rano dowiedziała się o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego był prymas Józef Glemp. Powód był oczywisty, chodziło o zneutralizowanie Kościoła i odsunięcie w czasie walki z nim - mówił dr Grzegorz Majchrzak z IPN.
Audio
  • Dr Grzegorz Majchrzak z IPN o stanie wojennym (Nos Kleopatry)
Stan wojenny. Zdjęcie ilustracyjne
Stan wojenny. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Marcin Michalczyk

Mija 38 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Gość PR24 przypomniał, że kiedy władze PRL uruchamiały operację wprowadzenia stanu wojennego, członkowie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i najważniejsi doradcy związku, zgromadzeni w słynnej Sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, dyskutowali między innymi o amnestii dla funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

"Złamać opór Solidarności"

 - Data wprowadzenia stanu wojennego jest ściśle związany ze zjazdem delegatów Komisji Krajowej Solidarności w jednym miejscu. Od zatrzymania tych stu osób, zależał ewentualny opór wobec stanu wojennego – mówił historyk.

Dodał, że Komisja miała odbyć się kilka dni wcześniej, a przesunięcie zjazdu spowodowało, że stan wojenny wprowadzono z 12 na 13 grudnia.

" Jaruzelski zwolennikiem rozwiązań siłowych"

janpawel2_stanwojenny_1200.jpg
Piotr Dmitrowicz: Kościół stał się przestrzenią wolności dla artystów i opozycjonistów

- Stanisław Kania, pierwszy sekretarz partii, został zdjęty, bo był przeciwnikiem siłowych rozwiązań. W procesie autorów stanu wojennego powiedział, że interwencja Sowietów w Polsce była możliwa - mówił gość PR24.

Przypomniał, że ZSRR naciskał na władze polskie by wprowadziły stan wojenny, m.in. ograniczając dostawy surowców. – Wojciech Jaruzelski był przy tym zdecydowanie większym zwolennikiem wprowadzenia rozwiązań siłowych niż Stanisław Kania – mówił gość PR24.

 

***

Audycja: "Nos Kleopatry"
Prowadzący: Agnieszka Kamińska 
Gość: dr Grzegorz Majchrzak (Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 22.06

 

Polskie Radio 24/jj

Czytaj także

Prof. Wojciech Polak o skazaniu generałów SB: to symboliczna sprawiedliwość

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 15:40
- Jakaś sprawiedliwość została wymierzona, a z drugiej strony jest gorycz, bo potrzeba było na to 11 lat. Są też rzesze innych oficerów, którzy także powinni ponieść odpowiedzialność - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak z IPN. Odniósł się do wyroku ws. b. generałów SB. Gościem audycji był też Stanisław Szukała, szef słupskiej "Solidarności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. działacz opozycji w PRL: mieliśmy do czynienia z dyktaturą w bolszewickim stylu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 10:00
- 13 grudnia rządziła komunistyczna dyktatura, której pierwsi liderzy byli przywiezieni na sowieckich czołgach w ramach tzw. wyzwolenia, jak to do dzisiaj opowiadają działacze SLD – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, były działacz opozycji w PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Andrzej Anusz: nadzieje rozbudzone w sierpniu 1980 r. zostały brutalnie rozbite

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 12:51
- Stan wojenny to blisko sto ofiar śmiertelnych, ale też kilkaset tysięcy ludzi, którzy wyjechali z Polski, niektórych zmuszono do emigracji. To byli ludzie aktywni, wykształceni, kapitał społeczny – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego. Do tematu odniósł się również Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń