X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kornel Morawiecki. Najważniejsza była dla niego Polska

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:58
Niezłomny działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej. Kornel Morawiecki był również wybitnym politykiem i nauczycielem akademickim. Zmarł 30 września. W audycji "Nos Kleopatry" Artur Adamski, działacz Solidarności Walczącej i autor książek o marszałku seniorze, wspominał postać kawalera Orderu Orła Białego.
Audio
  • 4.10.19 Artur Adamski: drogę Kornelowi Morawieckiemu wyznaczało dobro ojczyzny.
Kornel Morawiecki
Kornel MorawieckiFoto: East News/STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

W jednym z wywiadów po śmierci Kornela Morawieckiego Artur Adamski stwierdził, że był on absolutnie wyjątkowym człowiekiem. Na antenie Polskiego Radia 24 wskazał, że był bez reszty oddany sprawie polskiej. Kierował się również niezłomną hierarchią wartości.

– Bardzo wiele mówił o rodzinie, która była dla niego czymś szczególnym. Stanowiła dla niego bezcenną wartość. Musiał się z nią na kilka lat rozstać, gdy ukrywał się przed komunistami. Było to dla niego niezwykle trudne, ale miał zawsze bardzo jasną drogę, którą postępował. Wyznaczała ją przede wszystkim ojczyzna i dla niej był gotów poświęcić bardzo dużo. Zresztą w rodzinie Morawieckich jest wielu powstańców, a także ofiar walki o niepodległość Polski. Oni wszyscy wiedzieli, co jest dla nich najważniejsze – wskazał Artur Adamski.

Śmiertelne zagrożenie dla rodziny

Działalność antykomunistyczna Kornela Morawieckiego na bardzo poważne ryzyko wystawiała jego rodzinę. Syn Mateusz Morawiecki, obecny premier, jako młody chłopiec został wywieziony przez funkcjonariuszy służb PRL do lasu, gdzie kazano mu kopać dla siebie dół.

– Była też sytuacja, gdy w 1985 roku Mateusz jechał ze swoją mamą małym fiatem i nagle zaczęły odpadać koła. Najpierw prawe, a potem lewe. Gdyby było na odwrót, to samochód wjechałby prosto pod nadjeżdżającą ciężarówkę. Poza tym Mateusza wielokrotnie uprowadzano na ulicy i mówiono, że tym razem nie wróci do domu. Podczas przesłuchań straszono i szantażowano go w najstraszliwszy sposób. Najbardziej obawiał się gróźb dotyczących porwania i zgwałcenia jego siostry – przypomniał Artur Adamski.

Kornel Morawiecki postrachem dla komunistów

Kornel Morawiecki był uważany przez służby PRL za jednego z najbardziej radykalnych opozycjonistów, za bardzo niebezpiecznego działacza. Powodem było to, że postawił on za swój cel pełną niepodległość Polski, obalenie ustroju komunistycznego, a także rozsadzenie Związku Sowieckiego.

Audycję "Nos Kleopatry" prowadziła Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 4.10.2019

Godzina emisji: 23.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biskup Czesław Kaczmarek, ofiara systemu komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 09:16
Mija rocznica śmierci biskupa Czesława Kaczmarka. Jak powiedział Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski), duchowny był "»ulubionym« elementem represji komunistycznych", torturowano go i osadzono w więzieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komitet Obrony Robotników. 43. rocznica powstania organizacji walczącej o prawa robotników w PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 08:46
Sprzeciw wobec polityki władz PRL, a także niesienie pomocy osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca ’76, przede wszystkim w Radomiu, Ursusie i Płocku. To główne założenia Komitetu Obrony Robotników, którego 43-lecie założenia przypada w bieżącym roku. O historii organizacji mówił w audycji "Historia na dziś" dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń