X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Zofia Zielińska: było wiadomo, że polski ustrój wymaga reform

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 15:01
Konstytucja 3 maja jest pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Jaka jest geneza powstania tego dokumentu? W jakich okolicznościach została uchwalona? Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła prof. Zofia Zielińska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Konstytucja 3 maja 1791 roku. Obraz Jana Matejki
"Konstytucja 3 maja 1791 roku". Obraz Jana MatejkiFoto: Domena publiczna

228 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową - Konstytucję 3 maja, drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Rocznica uchwalenia dokumentu jest w Polsce świętem państwowym.

- Dla nas ma ona znaczenie może nie tyle ze względu na to, że była pierwsza w Europie, ile ze względu na swoje regulacje. Została uchwalona w pierwszym możliwym czasie, kiedy byliśmy – jak zacytowano w preambule – "wolni od hańbiących przemocy nakazów", to znaczy od przemocy rosyjskiej, która nie pozwalała nam praktycznie od pierwszego dziesięciolecia XVIII wieku na swobodne ustawodawstwo – powiedziała w Polskim Radiu 24 Zofia Zielińska.

Jej zdaniem powodem do dumy jest to, że Polska potrafiła dokonać "tego wielkiego skoku ustawodawczego i ustrojowego" w trudnym momencie historycznym. - Było wiadomo od początku XVIII wieku, że ustrój Rzeczypospolitej wymaga reform. Ale faktyczna utrata suwerenności za Piotra I nie pozwoliła nam na swobodę ustawodawczą oraz na likwidację tych wad – z liberum veto na czele – które rozpoznaliśmy w polskim ustroju dość wcześnie. Już w latach 20. familia Czartoryskich, z której wywodził się Stanisław August, miała wypracowany program reform – podkreśliła rozmówczyni PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24

-------------------

Data emisji: 03.05.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Andrzejewski: nasza konstytucja korzysta z instytucji wywodzących się z Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 18:11
- 3 maj jest dla nas dzisiaj i świętem kościelnym, i narodowym, i świętem wojska. Jednocześnie jest przypomnieniem wielkości polskiej mysli prawniczej, która niesłusznie jest spychana do historii - mówił na antenie PR24 Piotr Andrzejewski, sędzia, członek Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja aktem ustalenia zasad funkcjonowania państwa

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 20:18
W dzień rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji (3.05), Donald Tusk w swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim zaznaczył, że Konstytucja 3 maja była symbolem polskiego odwiecznego marzenia o wolności i niepodległości oraz że nie pasuje ona do współczesnych czasów. Czy był to postępowy akt prawny? 
rozwiń zwiń