X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kiedy był internowany, poprosił o fotografię matki Czackiej". Monika Waluś o kard. Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 20:24
 - Kiedy był internowany, poprosił swojego ojca o to, aby przesłał mu fotografię matki Czackiej. Myślę, że to znak, bo kiedy był w tej samotności, wśród ludzi obcych, wrogich chciał mieć przy sobie nie tylko pamięć o niej, ale i fotografię - mówiła na temat powiązań matki Elżbiety Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego na antenie Polskiego Radia 24 - Monika Waluś, teolog UKSW. 
Matka Elzbieta Roza Czacka
Matka Elżbieta Róża CzackaFoto: PAP/Alamy

Mija tydzień od beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. W programie - "Życie z duszą czy bez?" na antenie Polskiego Radia 24, Monika Waluś opowiadała o tym co łączyło te dwie postacie. 

- Uważam, że to wspaniale, iż w jednym dniu te osoby zostały złączone duchowo po raz kolejny. Matka Czacka była starsza od kardynała Wyszyńskiego. W pewnym sensie można powiedzieć, że była jego przewodniczką duchową. I to nawet nie przez swoje teksty, ale osobowość i przykład życia - mówiła na antenie wykładowczyni UKSW.

Czytaj także:

Nycz 1200.jpg
Beatyfikacja matki Czackiej i prymasa Wyszyńskiego. Nycz: Bogu dzięki, że nam się to przydarzyło

Wspomniała również, że - "ogromną rolę w kształtowaniu osobowości Jana Pawła II miała Hanna Chrzanowska". A ona, jako teolog widzi analogię, odnoście kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. - Tutaj podobnie Elżbieta Czacka miała wpływ przez swoje zachowanie, środowisko, które tworzyła (dom dla niewidomych), ale też i postawę wiary - kontynuowała Monika Waluś. 

- Ciekawe jest to, że Stefan Wyszyński odnotowywał wszystkie spotkania z matką Czacką. Oznaczał je jako bardzo ważne. Były też notatki, najważniejsze myśli. Prosił ją również o modlitwę w różnych intencjach, a kiedy był internowany, poprosił swojego ojca o to, aby przesłał mu fotografię matki Czackiej. Myślę, że to znak, bo kiedy był w tej samotności, wśród ludzi obcych, wrogich chciał mieć przy sobie nie tylko pamięć o niej, ale i fotografię. Twarz, która przypominała mu chwile rozmowy. W takim momencie zazwyczaj prosi się o fotografie jakiegoś świętego, ewentualnie kogoś z rodziny. A on już w 1953 roku uznał, że to będzie ta fotografia, która będzie mu dodawać otuchy - objaśniła Waluś. 

Posłuchaj
22:57 PR24_AAC 2021_09_19-19-06-54.mp3 Gość PR24: dr Monika Waluś, teolog UKSW

*** 
Prowadzi: Filip Memches
Gość: Monika Waluś, teolog UKSW
Data emisji: 19.09.2021
Godzina emisji: 19.06
nj

Czytaj także

Beatyfikacja i kanonizacja - różnice tkwią w szczegółach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 09:15
Kościół od początków swego istnienia dokonywał orzeczeń w kwestii uznania świętości osób. Na przestrzeni wieków odbywa się to w uroczystych aktach beatyfikacji i kanonizacji. Co oznacza, że ktoś został beatyfikowany lub kanonizowany? Obie uroczystości zezwalają na kult danej osoby, różnice tkwią w szczegółach.
rozwiń zwiń