X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Filip Memches

Najnowszy sondaż CBOS. Tomasz Rowiński: mieliśmy już w Polsce poważne tąpnięcia religijności

- Po okresie pozytywistycznym, w okresie stanisławowskim, czyli tuż przed rozbiorami, religijność, szczególnie elit była na bardzo niskim poziomie. Mieliśmy w pierwszym przypadku epokę oświeceniową, gdzie nawet księża nie byli religijni - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Tomasz Rowiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara POLSKA katolicyzm chrześcijaństwo sondaż CBOS Kościół katolicki

Ks. prof. Skrzypczak o książce "Żyć bez kłamstwa": autor przejęty jest miękkim totalitaryzmem

- Rod Dreher w swojej książce ("Żyć bez kłamstwa. Jak wytrwać w chrześcijańskiej opozycji") bardzo przytomnie zauważa przede wszystkim galopujące zmiany, które zachodzą w świecie zachodnim. Oczywiście w Europie w jego narracji to jakby obowiązywała zasada przewidziana przez Maxa Webera, który twierdził, że wraz z poprawianiem się materialnej jakości życia, człowiek będzie odchodził od religii jako zabezpieczenia - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak (teolog).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara ŚWIAT Europa Watykan papież chrześcijaństwo

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Cezary Kościelniak: chodzi o nową formę komunikacji

- Nazwałby ten synod metodologicznym. Wg jego założeń chodzi o to, aby niejako na nowo zbudować pewną formę komunikacji między wiernymi, ale również między wiernymi i duchownymi i wreszcie -pomiędzy wiernymi i ludźmi z zewnątrz - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Kościelniak (filozof, publicysta, profesor UAM w Poznaniu).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara ŚWIAT Europa Watykan papież

Praktyki religijne Rosjan. Łukasz Kobeszko: wyniki religijnego odrodzenia Rosji są słabe

- Widzimy, że wyniki rzekomego religijnego odrodzenia Rosji, które nastąpiło w ostatnich trzech dekadach jednak się nie sprawdzają. Realna rzeczywistość społeczna pokazuje, że podstawowe zasady moralne życia chrześcijańskiego są bardzo słabo zinternalizowane. Rosja wciąż jest krajem, który przoduje we wszystkich statystykach dotyczących aborcji  - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko (Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara ŚWIAT Europa Rosja prawosławie

Wizerunek Jezusa Miłosiernego. Dr Karłowicz: za jego sprawą rozwinął się kult Bożego Miłosierdzia

- Powstawało bardzo wiele rozmaitych wersji tego obrazu na całym świecie. Z całą pewnością kult Bożego Miłosierdzia, który za tą sprawą rozwinął się w Kościele katolickim jest najważniejszą dewocją naszych czasów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół katolicki wiara Jezus Chrystus

Prof. Forycki: Francja jest laicka i ma zupełnie inne problemy niż Polska

- Wygląda na to, że stosunek do miejsca religii w życiu publicznym odgrywa mniejszą rolę na pewno niż w Polsce dlatego, że my po prostu mamy system republikański i długo przed francuską rewolucją, która wprowadziła ten system - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Remigiusz Forycki (romanista, Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół katolicki wiara ŚWIAT Europa Francja Republika

Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze: Czechy to jeden z najbardziej agnostycznych krajów Europy

- Wyjątkowość Czech polega raczej na bardzo dużej liczbie osób, które nie deklarują przynależności do jakiejkolwiek religii, nawet, jeżeli jest ona (przynależność-red.) bardziej kulturowa, czy symboliczna, niż realna. Pod tym względem rzeczywiście Czechy są jednym z najbardziej agnostycznych krajów Europy, obok Estonii, czy obok Niemiec Wschodnich - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Ruczaj (politolog, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół katolicki wiara teologia Msza święta Czechy ŚWIAT Europa

Nowa reformacja w Kościele? Tomasz Rowiński: mamy do czynienia z trzeszczeniem szwów

Na razie nie ma takich sił w Kościele, które by jawnie mówiły o tym, że musi dojść do podziału instytucjonalnego. Cały czas mamy do czynienia z rodzajem "trzeszczenia szwów" w Kościele i niewątpliwie papież Franciszek nieco dolewa raz na jakiś czas oliwy do ognia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński z kwartalnika "Christianitas" i portalu Christianitas.org.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół Kościół katolicki protestantyzm społeczeństwo

"Pokazywał różne drogi rosyjskiej kultury". Łukasz Kobeszko o Piotrze Mamonowie

- Piotr Mamonow pokazywał, że jego nawrócenie było głębokie, szczere i nie na pokaz. Był też oszczędny w krytyce różnych zjawisk życia duchowego Rosji, nie atakował wprost, ale widać było, że miał dystans wobec zrytualizowanego rosyjskiego prawosławia, skupionego głównie na obecności publicznej cerkwi przy wydarzeniach politycznych - przypomniał w Polskim Radiu 24 postać Piotra Mamonowa publicysta Łukasz Kobeszko. 
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Rosja prawosławie chrześcijaństwo społeczeństwo

"To wbrew decyzji Benedykta XVI". Ks. prof. Skrzypczak o ograniczeniu liturgii trydenckiej w Kościele

- Zmiana jest radykalna, dlatego, że w tym dokumencie przede wszystkim pada stwierdzenie, iż obrzęd posoborowy mszy świętej, czyli ten z użyciem mszału Pawła VI jest jedynym wyrazem lex orandi w Kościele, czyli tradycji liturgicznego głosu Oblubienicy Chrystusa - Kościoła - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak, teolog z Akademii Katolickiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches POLSKA Kościół katolicki wiara teologia Msza święta papież papież Franciszek