X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: widzimy degradację roli macierzyństwa we współczesnej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 19:30
- Mamy do czynienia ze wzbudzaniem krytyki wobec kobiet, które poświęcają wiele lat wychowaniu dzieci - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, psycholog.
Audio
  • Magdalena Korzekwa- Kaliszuk o macierzyństwie we współczesnej kulturze ("Życie z duszą czy bez")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ruslan Huzau

8 grudnia w Kościele Katolickim obchodzone jest święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dla wielu katolików jest Ona wzorem kobiecości i przykładem ofiarnego macierzyństwa.

tomasz terlikowski 663.jpg
"Iskra wyjdzie z Polski". Tomasz Terlikowski o swojej nowej książce

- Dla dominującej kultury postawa ofiarnej miłości, pełnego zaufania Bogu, pełnego oddania staje się postawą coraz rzadszą. Musimy mieć tego świadomość, że wzorce kobiecości które mamy w kulturze masowej, są zdecydowanie inne - powiedziała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. 

Rozmówczyni podkreśliła, że stawanie po stronie Boga, wartości, życia, także po stronie macierzyństwa bezwarunkowego, w każdej sytuacji, z szacunkiem do każdego dziecka dzisiaj nie jest postawą dominującą. 

Kobieta "kura domowa" to stereotyp. - To nie jest tak, że w chrześcijaństwie i Kościele to jest jedyny, słuszny, forsowany model, czyli kobieta, która jest wyłącznie poświęcona swoim dzieciom i pracy w domu. Natomiast to, co jest wielką wartością Kościoła, to docenianie takich wyborów i takiej roli kobiety. To jest piękne i to jest wbrew światu, który krzyczy o karierze, o rozwoju i który bardzo próbuje obniżyć wartość tego podstawowego powołania każdej kobiety do macierzyństwa - zaznaczyła psycholog.

Rozmówczyni odniosła się także do sytuacji kulturowej macierzyństwa. - Widzimy niekonsekwencje tego, co świat głosi. Z jednej strony, gdy już pojawiają się dzieci, to kobiety się szczycą i cieszą nimi, ale w momencie kiedy dziecko jest nieplanowane, gdy okazuje się, że jest ono ciężko chore, to już jest inaczej, to odbiera się im prawo do życia. To jest macierzyństwo warunkowe - dodała.

- Żyjemy w kulturze, w której pytanie o prawdę i przypominanie, że rzeczywistość jest rzeczywistością, staje się niewygodne - podsumowała psycholog.


Posłuchaj
21:46 _PR24_AAC 2020_12_06-19-05-41.mp3 Magdalena Korzekwa- Kaliszuk o macierzyństwie we współczesnej kulturze ("Życie z duszą czy bez")

 

Więcej w rozmowie.

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

GośćMagdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, psycholog

Data emisji: 06.12.2020

Godz. emisji: 19.06

kmp

Czytaj także

Kobiety, którym zawdzięczamy niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 23:59
Prof. Sylwia Galij-Skarbińska, historyk i politolog Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w audycji "Między nami kobietami" przybliżyła rolę kobiet w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trwały przy swoich mężach i im pomagały". Iwona Kienzler o roli żon przywódców II RP

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 20:01
- Poświęciłam większość moich książek kobietom. Jest to ciągle interesujące i zdarza się, że ciągle są odnajdywane nowe materiały - mówiła w Polskim Radiu 24 Iwona Kienzler, autorka książki "Kobiety Niepodległości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Święto Polaków i Polek". Magdalena Gawin o rocznicy uchwalenia dekretu o ordynacji wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 11:45
- Rewolucyjność tego projektu polegała na tym, że i kobiety i mężczyźni poszli do urn wyborczych - tak o dekrecie o ordynacji wyborczej sprzed ponad stu lat, w Polskim Radiu 24, mówiła prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 
rozwiń zwiń