X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rowiński: odpowiedzialność leży po stronie tych, którzy osłaniają nieprawości kościoła

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 19:53
- Trzeba byłoby się przyjrzeć jaka była rzeczywista rola w tych różnych historiach kardynała Dziwisza - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński, publicysta Christianitas, o wpływie raportu Watykanu na sytuację kościoła w Polsce. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: muratart/shutterstock.com

Watykan opublikował raport Sekretariatu Stanu dotyczący Theodore’a McCarricka - amerykańskiego kardynała, który w ubiegłym roku został definitywnie wydalony ze stanu duchownego z powodu pedofilii. Przed mianowaniem go arcybiskupem Waszyngtonu w 2000 roku papież Jan Paweł II zlecił nuncjuszowi przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie. Trzech z czterech konsultowanych biskupów stwierdziło, że zarzuty wobec Theodore’a McCarricka są nieprzekonywujące, świadomie wprowadzając Jana Pawła II w błąd.

Theodore McCarrick pap 1200.jpg
Weigel: raport ws. McCarricka nie podważa uczciwości Jana Pawła II

Mimo to - ujawniono w raporcie - papież zdecydował o wycofaniu kandydatury. Do radykalnej zmiany doszło po tym, gdy 6 sierpnia 2000 roku McCarrick na wiadomość o wątpliwościach co do jego kandydatury na metropolitę Waszyngtonu, napisał list do biskupa Stanisława Dziwisza (osobistego sekretarza Jana Pawła II w latach 1978-2005), w którym zapewnił o swej niewinności. Jan Paweł II przeczytał list i był przekonany, że hierarcha mówi prawdę. To wtedy, jak wynika z watykańskiego raportu, polski papież zalecił, by nazwisko McCarricka przywrócono na listę kandydatów na metropolitę najważniejszej archidiecezji w USA, na którą został potem wybrany.

Rola kardynała Dziwisza

W rozmowie poruszono temat wpływu raportu na sytuację kościoła w Polsce. - Teraz by się przydał (...) raport poświęcony kardynałowi Dziwiszowi - powiedział gość PR24, wiążąc oddziaływanie doniesień z Watykanu z rolą, jaką w omawianych wydarzeniach odegrał kardynał Dziwisz.  


Posłuchaj
22:52 _PR24_AAC 2020_11_15-19-06-29_for_media.mp3 Tomasz Rowiński: teraz by się przydał (...) raport poświęcony kardynałowi Dziwiszowi (Życie z duszą czy bez)

- Sam raport mówi o tym, że dopiero w 2017 r. pojawiły się takie ewidentne dowody, które przekroczyły granice pogłoski, plotki - przypomniał Rowiński, odnosząc się do zarzutów wobec McCarricka. 

Podczas audycji skomentowano także aktualną kondycję kościoła katolickiego w Polsce, stawiane mu zarzuty oraz odchodzenie od Kościoła coraz większej liczby ludzi. - Odpowiedzialność większa nawet nie leży po stronie tych, którzy są wprost przeciwnikami kościoła, ale po stronie tych, którzy osłaniają jakiś rodzaj nieprawości czy niesprawiedliwości dziejącej się wewnątrz kościoła - ocenił gość. 


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: Tomasz Rowiński (publicysta Christianitas)
Data emisji: 15.11.2020
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/kb

Czytaj także

"Stawia fundamentalne pytanie o rolę bp. Dziwisza". Terlikowski o raporcie Watykanu ws. Theodore'a McCarricka

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 18:04
- Fakty są takie, że wiedzę posiadano, ale uznano ją za niewiarygodną. Nie wiemy też, czy dotarła ona do Jana Pawła II - powiedział Tomasz Terlikowski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Publicysta odniósł się do sprawy byłego już kardynała Theodore’a McCarricka, oskarżanego o nadużycia seksualne. Z raportu Watykanu wynika, że polski papież - który początkowo wycofał nominację McCarricka na arcybiskupa Waszyngtonu - został następnie świadomie wprowadzony w błąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Maciej Gdula: Kościół musi się liczyć z tym, że polityka do niego wkracza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 08:45
- Kościół bardzo mocno wsparł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i był jedną z sił, które do niego doprowadziły - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Gdula (Wiosna).
rozwiń zwiń