X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Powstał Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej . "Łączą nas ponadczasowe wartości"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 19:34
- Nie chodzi o wartości, które łączą nas z przeszłością, ale o wartości zakorzenione w naturze ludzkiej, które powodują, że społeczeństwa się rozwijają. Taką podstawową wartością jest rodzina - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Michał Drozdek, członek Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (IDMN).
Powołano Radę Programową Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego
Powołano Radę Programową Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego Foto: PAP/Mateusz Marek

Wicepremier Piotr Gliński powołał członków Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (IDMN). Uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie wieńczy proces formowania się instytucji. Nominację do Rady otrzymali: Marian Barański, dr Ewa Czaczkowska, Michał Drozdek, Marek Jurek, prof. Krzysztof Kawalec, dr Wojciech Kozłowski, prof. Zbigniew Krysiak, dr Jolanta Niklewska, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Mieczysław Stanisław Ryba, ks. dr hab. Robert Skrzypczak, dr hab. Wojciech Turek.

Jan Żaryn 1200.jpg
Powstanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Prof. Jan Żaryn: to praca u podstaw

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że każdy Polak, który interesuje się historią i myślą polityczną, nie powinien mieć wątpliwości, kim byli i jaką rolę odegrali Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. - Problem w tym, że często znamy postacie, ale nie bardzo pamiętamy istotę ich nauki, co chcieli przekazać, jak kształtowali Polskę. Instytut nawiązuje do dwóch nurtów polskiej myśli politycznej - narodowej demokracji i chrześcijańskiej demokracji. Istniała między nimi szorstka przyjaźń, niewątpliwie łączyła miłość do Polski oraz zaangażowanie na rzecz wspólnoty i narodu. Pewne różnice powodowały, że nurty szły obok siebie. Najważniejsza różnica istnieje w założeniu, że chrześcijańska demokracja nigdy nie akceptowała egoizmu narodowego. Zdecydowaliśmy się jednak powołać wspólny Instytut, bo więcej było spraw, które łączyły. Chodzi o odbudowanie tego, co jest wartościowe w myśli obydwu tych nurtów - powiedział Michał Drozdek. 

Podstawowe wartości

Socjolog podkreślał, że oba nurty kładły duży nacisk na tradycję i wartości chrześcijańsko-społeczne. - Pojęcie konserwatyzm jest w tym przypadku trochę mylące. Nie chodzi o wartości, które łączą nas z przeszłością, ale o wartości ponadczasowe, zakorzenione w naturze ludzkiej, które powodują, że społeczeństwa się rozwijają. Taką podstawową wartością jest rodzina - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24. 


Posłuchaj
21:35 Instytut.mp3 Michał Drozdek o Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej (Życie z duszą czy bez?)

 

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 17 lutego 2020 r. Jego misją jest prowadzenie badań oraz popularyzacja dziedzictwa polskiej myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej, reprezentowanego przez zasłużonych dla odzyskania niepodległości Polski patronów instytucji - Romana Dmowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Pracami Instytutu kierują Dyrektor prof. dr hab. Jan Żaryn oraz Zastępca Dyrektora prof. dr hab. Paweł Skibiński.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzi: Filip Memches
Gość: Michał Drozdek 
Data emisji: 28.06.2020
Godzina emisji: 19.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Jan Żaryn: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej ma trafić do młodych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:00
- Pierwsze nasze priorytety to Słownik Działaczy Obozu Narodowego oraz Słownik Działaczy Katolicyzmu Społecznego. Będą to słowniki pomnikowe - mówił o Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej profesor Jan Żaryn. 
rozwiń zwiń