X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ta sztuka od zawsze dociera do odbiorcy". Dorota Szomko-Osękowska o wystawie "Beksiński w Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 08:20
- Każda kolejna wystawa potwierdza, że ta sztuka oddziałuje, że ludzie chcą oglądać te obrazy. To zawsze samego Zbigniewa Beksińskiego bardzo dziwiło - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Szomko-Osękowska, historyk sztuki. Gościem audycji był również dr Radosław Kwaśnicki, organizator wystawy.
Zdzisław Beksiński
Zdzisław BeksińskiFoto: Krzysztof Zuczkowski / Forum

Od 26 czerwca w stołecznym Centrum Praskim Koneser chętni mogą obejrzeć wystawę "Beksiński w Warszawie". Jest to największa czasowa wystawa prac artysty, jaką do tej pory zorganizowano. Pojawiło się na niej 70 prac, w tym nigdy wcześniej nieprezentowanych. 

Czytaj także:
beksiński 1200.jpg
Piotr Kopszak: twórczość Zdzisława Beksińskiego jest ważnym zjawiskiem w kulturze współczesnej

- Muszę powiedzieć, że zainteresowanie jest bardzo duże - przyznał dr Radosław Kwaśnicki. - Z całą pewnością wskazuje to na wielki potencjał w polskim społeczeństwie, jeśli chodzi o otwartość na sztukę. Pokazuje też zainteresowanie wielkim kunsztem i przekazem, nie tylko stricte malarskim, mistrza Beksińskiego - ocenił rozmówca.

Gość PR24 przyznał, że organizacji wydarzenia towarzyszyło wiele obaw. - Wystawę planowaliśmy w dość trudnym okresie rozpędzania się pandemii - tłumaczył i dodał, że mimo to udało się zachować optymizm i chęć do działania. 

Czytaj także:

Posłuchaj
23:02 _PR24_AAC 2021_07_11-07-07-11.mp3 Dorota Szomko-Osękowska i dr Radosław Kwaśnicki o wystawie "Beksiński w Warszawie" ("Społeczeństwo obywatelskie. Reaktywacja")

Sztuka, która oddziałuje 

Dorota Szomko-Osękowska była pytana o to, czy do dużego zainteresowania wystawą mogła przyczynić się m.in. obecna sytuacja epidemiologiczna. - Myślę, że sztuka Zdzisława Beksińskiego nie potrzebowała pandemii. Ta sztuka od zawsze dociera do odbiorcy - oceniła. 

Czytaj także:
Sztuka malarstwo wystawa 1200.jpg
Pankiewicz, Okuń, Axentowicz, Beksiński. Padają rekordy cenowe na aukcjach dzieł sztuki

- Każda kolejna wystawa, każde kolejne spotkanie potwierdzają, że ta sztuka oddziałuje, że ludzie chcą oglądać te obrazy, że tak licznie przychodzą - podkreślała historyk sztuki i przypomniała, że duże zainteresowanie tymi dziełami dziwiło nawet samego autora. 

Rozmówczyni powiedziała także, że "motywacja do organizacji wystawy" prac Zdzisława Beksińskiego "jest zawsze podobna". - Bardzo nam zależy na tym, aby ta sztuka docierała do coraz większego grona odbiorców - wskazała. 

Wystawa jest dostępna do 5 września 2021 roku. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: Dorota Szomko-Osękowska, historyk sztuki z Muzeum Historycznego w Sanoku, kurator wystawy; dr Radosław Kwaśnicki, organizator wystawy

Data emisji: 28.03.2021

Godzina emisji: 07.06

jbt

Czytaj także

10 lat z życia Beksińskich na filmowej taśmie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 11:32
- Film "Z wnętrza" pokazuje inne rzeczy niż to, co się dzieje w domu między rodziną Beksińskich - opowiadał w Dwójce Krystian Kamiński, współautor filmu o rodzinie Beksińskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Beksiński. Portret artysty" i "Korek" - majowe słuchowiska w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 16:57
W sobotnich, majowych wydaniach audycji "W to mi graj" Czwórka zaprezentuje ciekawe współczesne produkcje, takie jak: "Beksiński. Portret artysty", zaskakujące słuchowisko "Korek", jednoaktówka "Rozmowa kwalifikacyjna", wcale nie romantyczna "Atrakcyjna nieznajoma" Bogdana Loebla czy niesamowita opowieść o alpinistach "Bar na Paterhornie" według "Bitwy na szczycie" Rolanda Topora.
rozwiń zwiń