X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego. "Artysta łamał wszelkie zasady"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 09:00
- Beksiński bawił się kadrem, szukał swojego języka na zasadzie wolności artystycznej, nie podążał ustalonymi ścieżkami. Widać, że jest to jest jego decyzja i kreacja - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Malinowska-Klimek, kurator sztuki współczesnej z Sosnowieckiego Centrum Sztuki Zamek Sielecki, gdzie prezentowana jest wystawa "Punkt bieli. Punkt czerni. Fotografia Zdzisława Beksińskiego".  
Audio
  • Małgorzata Malinowska-Klimek o wystawie "Punkt bieli. Punkt czerni. Fotografia Zdzisława Beksińskiego" (Kulturalnie na temat)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: mat.promocyjne

Mało kto wie, że na początku kariery Zdzisław Beksiński był też świetnie zapowiadającym się fotografem. Ma pokaźny dorobek na tym polu, który wpłynął na jego warsztat malarski. - Na początku swojej drogi twórczej próbował bardzo różnych mediów i w nich się wypowiadał. Czasy fotografii Beksińskiego to są lata 50. XX wieku. Musimy się cofnąć w czasie i pamiętać o kontekście. Ta wystawa jest artystyczna, doznajemy wrażeń dotyczących kompozycji kadru, jak działa na nas biel i czerń, jak artysta je ze sobą kontrastuje. Mamy też wypowiedzi autora dotyczące kontekstu historycznego. Beksiński wspomina, że chciał wtedy wyjechać za granicę jako korespondent wojenny, ale nie miał tej możliwości. To był jeden z powodów, że przestał potem fotografować - tłumaczyła Małgorzata Malinowska-Klimek.

Roh.jpg
Wystawa "Nie tylko Bauhaus" w MCK. Fotografia jako uniwersalne medium

Podkreśliła, że Beksiński w swojej twórczości łamał wszelkie zasady. - Również to starałam się pokazać na wystawie, że odchodził krok po kroku od tradycyjnych zasad fotografii. Widzimy na przykład połowę konia, który wchodzi w kadr i połowę człowieka, który z kadru wychodzi. To nie jest błąd w sztuce. Beksiński bawił się kadrem, szukał swojego języka na zasadzie wolności artystycznej, nie podążał ustalonymi ścieżkami. Widać, że to jest jego decyzja i kreacja - powiedziała Malinowska-Klimek.

Zdzisław Beksiński próbował też fotomontażu. - Wycinał i zestawiał ze sobą poszczególne fragmenty w ciemni. Takie możliwości dają nam obecnie komputery. Idąc dalej, stwierdzi, że może wcale nie motywy, przedmioty i ludzie, tylko samo światło jest tym, co można pokazać na zdjęciach. Kolejnym krokiem była rezygnacja z fotografii. W swoim manifeście z 1958 roku stwierdził, że wszystkie drogi fotografii już przeszedł - wyjaśniła gość Polskiego Radia 24. 

Wystawę "Punkt bieli. Punkt czerni. Fotografia Zdzisława Beksińskiego" można  podziwiać w Sosnowieckim Centrum Sztuki Zamek Sielecki do 27 czerwca. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler 

Gość: 

Data emisji: 5.06.2021

Godzina: 23:36

PR24

Czytaj także

Miesiąc Fotografii w Krakowie. Joanna Gorlach o tegorocznej ofercie festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 00:00
- Ubiegłoroczne doświadczenia pokazały, że warto walczyć o festiwal, o to by wystawy odbywały się nie tylko w internecie, ale by publiczność mogła przyjść do muzeum, do galerii czy na warsztaty - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Gorlach z Fundacji Sztuk Wizualnych, organizującej Miesiąc Fotografii w Krakowie.
rozwiń zwiń