X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jest świadomy swojej tożsamości". Rowiński o autorze "Raju za drzwiami"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 12:20
- Fabrice jest świadomy swojej nietypowej pozycji dzięki biografii. W jednej ze swoich książek, która w Polsce ukazała się pt. "Wiara demonów", wśród podziękowań można przeczytać: "dziękuję wszystkim moim rabinom", czyli, że to nawiązanie, może lekko ironiczne, do tradycji swojej rodziny niewątpliwie się pojawia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński ("Christianitas"). 
Fabrice Hadjadj
Fabrice HadjadjFoto: Wikimediacommons/Djares

"Fabrice Hadjadj ‒ prawowierny filozof katolicki ‒ całą swoją refleksję buduje na fundamencie Pisma Świętego i doktorów Kościoła, wie jednak, że myśl o raju musi być jak woda żywa, a "posłuszeństwo wobec Stwórcy zakłada kreatywność" - można przeczytać na stronie wydawnictwa PiW o najnowszej publikacji francuskiego myśliciela "Raj za drzwiami". 

waleczne z gór okładka 663.jpg
Agata Puścikowska o swojej książce: zależało mi, by te historie dotarły do młodych kobiet

Fabrice Hadjadj to jest bardzo ciekawa postać o złożonej biografii. Jest pochodzenia żydowskiego, ale z rodziny całkowicie zlaicyzowanej. Został wychowany w duchu ateistycznym. Jako młody człowiek poszukiwał w kierunkach buddystycznych. Napisał nawet taką książkę, którą można określić jako rodzaj podręcznika buddyzmu dla mieszczanina zachodniego. W pewnym momencie swojego życia, w roku 1998, doświadczył silnego nawrócenia religijnego na katolicyzm. Kontekst tego był dość banalny - związany z chorobą ojca. Wtedy Hadjadj wstąpił do Kościoła i tam doznał pewnego rodzaju iluminacji, która całkowicie wywróciła jego myślenie - opowiedział Tomasz Rowiński.      

Autor "Raju za drzwiami" to nie tylko francuski żyd pochodzenia tunezyjskiego, którego dziadek był rabinem w Tunisie, ale w dodatku były maoista, buddysta, syn bojowników roku 1968, człowiek wychowany w kulturze francuskiej.      

Posłuchaj
22:37 PR24_mp3 2021_10_04-23-35-39.mp3 Tomasz Rowiński o Fabrisie Hadjadju, autorze "Raju za drzwiami" ("Rozpruwacz kulturalny")

Jak zaznaczył gość audycji, wpływy kulturowe są bardzo widoczne w pisarstwie Hadjadja.  

- Są też odniesienia do tradycji ateistycznej. Ten temat nieustannie wraca w tekstach Hadjadja. Polemizuje on z ateizmem i materializmem. To jest ciekawy wątek. Moim zdaniem stara się on dekodować materializm ateistyczny de facto jako gnozę, jako odrzucenie cielesnej natury człowieka - zauważył rozmówca PR24.                 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

GośćTomasz Rowiński ("Christianitas")

Data emisji: 04.10.2021

Godz. emisji: 23.35

kmp


Czytaj także

"Odsłony Cata". Krzysztof Masłoń: czyta się z wypiekami

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 22:30
- Jest to nietypowy zbiór, tutaj mamy tylko nadawcę. "Cat" listy kieruje do kilkunastu osób. Pochodzą zarówno z czasów jego życia w Wielkiej Brytanii, dekady londyńskiej, jak i z okresu po powrocie do PRL, kiedy Mackiewicz, przez dziesięciolecie, aż do śmierci, mieszkał w Warszawie - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy budowali obce mocarstwo". Mariusz Świder o swojej najnowszej książce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 22:30
- Być może tytuł jest przesadny. Jest na pewno prowokujący. Ma on zainteresować. Obok takiego tytułu w księgarni nikt nie przejdzie obojętnie. Nie jest on mojego autorstwa. To jest przywilej wydawnictwa: decydować o ostatecznym tytule - powiedział o swojej książce "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" w Polskim Radiu 24 Mariusz Świder, pisarz.  
rozwiń zwiń