X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Agata Puścikowska o swojej książce: zależało mi, by te historie dotarły do młodych kobiet

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 00:00
- Zależało mi, aby te historie poszły do ludzi, pod strzechy, do młodych kobiet. Zaczęłam zbierać materiały, rozmawiać. (...) Na początku moi przyjaciele z Podhala mówili, że to "cudowny pomysł, ale tobie się to nie uda". Dlaczego nie uda? Bo myśleli, że rodziny będą bały się albo nie chciały mówić. Było zupełnie odwrotnie - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Puścikowska, autorka książki "Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet". 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. pras.

"Agata Puścikowska odkrywa wyjątkowe postaci Walecznych z gór. Z dokumentów archiwalnych, rozmów z mieszkańcami Podhala, Gorców i Beskidów oraz spisanych wspomnień tworzy obraz kobiet z krwi i kości, bohaterek oryginalnych, odważnych, a jednocześnie skromnych i dotąd najczęściej przemilczanych" - można przeczytać na stronie wydawnictwa Znak. 

Jadwiga Strokowa1200.jpg
Jadwiga Strokowa - społecznik, poetka, pedagog i publicystka

O kulisach powstania pozycji opowiadała na antenie PR24 sama autorka.

- Gdy zaczynałam myśleć o tej książce i zbierać materiały, to zrobiłam krótkie badania na Twitterze: poprosiłam obserwujących, aby napisali jakie nazwiska kobiet na południe od Krakowa kojarzą im się z walką. Kilka osób wymieniło Helenę Marusarz, jedna czy dwie - Jadwigę Apostoł. I to by było na tyle. To jest niesamowite, bo ogrom poświęcenia i patriotyzmu, kobiecej walki na południu od Krakowa jest gigantyczny, a to w ogóle nie przebiło się do społecznej świadomości - oceniła Puścikowska.

Dlaczego o kobietach bohaterkach mówi się mało? 

- To jest sprawa wielopłaszczyznowa, wielowątkowa. Pewnie warto zagłębić się w to od strony psychospołecznej. Jednak to nie jest moja rola. To, co mogę zrobić, to pokazać te kobiety światu - zaznaczyła. 

Jak zdradziła rozmówczyni PR24, dwa rozdziały tej książki są "zakonne".

Posłuchaj
22:42 PR24_mp3 2021_09_11-23-35-55.mp3 Agata Puścikowska o swojej najnowszej książce ("Kulturalnie na temat") 

- Opisuję urszulanki szare z Jaszczurówki i sercanki z Zakopanego. Sercanki były w AK, miały stopnie wojskowe i pracowały w szpitalu. "Wykradały" Niemcom polskich patriotów spod rąk. To są niesamowite historie. Natomiast urszulanki ratowały dzieci, również żydowskie - podsumowała gość audycji.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler 

Gość: Agata Puścikowska 

Data emisji: 11.09.2021

Godzina: 23:35

kmp

Czytaj także

Wystawa "Coś wspólnego" to remedium na pogłębiające się podziały społeczne

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 23:59
- "Coś wspólnego" to wystawa na czas, kiedy wydaje nam się, że mamy bardzo niewiele wspólnego z innymi. Jesteśmy często pozamykani na kwarantannie, trwa pandemia, która jest globalnym wydarzeniem. To jest taki czas do przemyśleń - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Fudala, historyk architektury, krytyk sztuki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Studio w czasie pandemii. Dominika Biernat: umocniła się nasza wspólnota

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 00:00
- Warunki zewnętrzne totalnie wywróciły pojmowanie teatru i tego, czym on jest. Niesamowity był ten krótki powrót po zamknięciu. To połączenie z widzem było pełne tęsknoty, atmosfery niesamowitości i wspólnego czekania na siebie. Każdy spektakl był niezwykłym świętem. To było piękne - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dominika Biernat, aktorka. Gościem audycji była również Natalia Korczakowska z Teatru "Studio".
rozwiń zwiń