X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"On sam i jego otoczenie nie chciało współpracować przy jej pisaniu". Graczyk o biografii Michnika

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 12:00
- Na temat spisania jego biografii istniała jakaś zmowa milczenia, a nawet strachu - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Graczyk, autor książki pt. "Demiurg. Biografia Adama Michnika".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały promocyjne

Gość PR24 zauważył, że drogą do napisania biografii Adama Michnika, pierwszej, nieautoryzowanej, była wbrew pozorom nagła decyzja. - Wcześniej żaden inny wydawca nie przyszedł do mnie z taką propozycją. Ten przełamał tabu, bo w kręgach pisarskich mówiło się, że dziwne jest to, iż nie ma takiej biografii - powiedział.


diagnozy1200.jpg
"Diagnozy" Gustave’a Thibona. "Interesował go przede wszystkim człowiek w kontekście życia moralnego"

"Twarda odmowa"

Podkreślił, że sprawy się podjął, wiedząc, iż jest to obszar trudny. - Tę biografię pisało się inaczej niż np. książkę o Tadeuszu Mazowieckim. Premier nie chciał ze mną współpracować, ale postępował delikatnie. Z kolei w przypadku Adama Michnika odmowa była twarda. Postrzegałem w niej jakiś rodzaj nieufności - powiedział Roman Graczyk.

Zauważył, że przeważyło jednak przekonanie, iż lepiej, by powstała biografia okrojona i niepełna, niż żadna. - Trochę też na przekór: ten kordon sanitarny osób wokół Adama Michnika miał zniechęcać do napisania biografii. My się uparliśmy i daliśmy coś, co ma jakąś wartość - podkreślił dziennikarz.


Posłuchaj
22:35 PR24_mp3 2021_03_22-23-35-51.mp3 R. Graczyk o pierwszej nieautoryzowanej biografii Adama Michnika ("Rozpruwacz kulturalny")

 

Książki "Demiurg. Biografia Adama Michnika" - jak pisze jej wydawca - Roman Graczyk nie napisał z pozycji ani "przeciw Michnikowi", ani "za Michnikiem", lecz z pozycji "o Michniku". Nie wyklucza to jego pozytywnych ani negatywnych ocen, ale omija wszystkie założenia a priori w stosunku do opisywanej postaci.

Autor książki rzetelnie opisuje nieproste koleje życia swojego bohatera. Przedstawia wyraziste poglądy Adama Michnika i mechanizmy tworzenia ideowych biegunów sceny politycznej. Książka ukazuje potężną i wpływową osobowość, kogoś, kto ma ambicje budowania nie tylko sceny politycznej, ale i meblowania głów polskiej inteligencji.


Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: Roman Graczyk (autor książki pt. "Demiurg. Biografia Adama Michnika")

Data emisji: 22.03.2021

Godzina: 23.35

Czytaj także

"Napisana z pewnego poczucia braku". Radosław Młynarczyk o książce "Hłasko. Proletariacki książę"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 09:00
- Moja potrzeba napisania tej książki wynikała z poczucia niedostatku. Nie byłem zadowolony ze sposobu w jaki Marek Hłasko jest opisywany - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Radosław Młynarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jezioro Dargin" W. Chmielewskiego. Autor: historia przyjaźni, która nieoczekiwanie się kończy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 23:59
Nowa powieść Wojciecha Chmielewskiego dzieje się na Mazurach. - Pomyślałem, że dobrym kontrapunktem dla zdarzeń, które dzieją się w Warszawie będzie pewne oddalenie. Refleksja, która pozwoli bardziej wczuć się w sytuację dwóch bohaterów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pisarz .
rozwiń zwiń