X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Diagnozy" Gustave’a Thibona. "Interesował go przede wszystkim człowiek w kontekście życia moralnego"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 13:38
- Mówił, że to książki były jego nauczycielami i mistrzami. Pod koniec życia nagrodzono go filozoficzną Grand Prix, jako autora, który najtrafniej podsumował minionych dwadzieścia wieków - powiedział o Gustave Thibonie Piotr Kaznowski, redaktor pisma "Christianitas".
Okładka książki Diagnozy
Okładka książki "Diagnozy"Foto: mat. pras.

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Gustave’a Thibona zatytułowana "Diagnozy". To kolejna, trzecia już pozycja tego wciąż niezbyt dobrze znanego w Polsce filozofa, którego prowadzący audycję Jakub Moroz określił mianem jednego z najbardziej niezwykłych, najoryginalniejszych i najwybitniejszych myślicieli francuskich ubiegłego wieku.

kołakowski 1200 pap.jpg
"Intelektualny rzecznik epoki". Czyżewski o życiu i twórczości Leszka Kołakowskiego

- To postać niezwykle ciekawa, autor, który przeżył niemal cały XX wiek. Jego życie jako pisarza dobrze wpasowywało się w różne okrągłe maksymy, którymi dość często jest podsumowywany. Był samoukiem, nie kończył studiów filozoficznych, nie pracował jako wykładowca. Mówił, że to książki były jego nauczycielami i mistrzami. Pod koniec życia nagrodzono go filozoficzną Grand Prix, jako autora, który najtrafniej podsumował minionych dwadzieścia wieków - wskazał Piotr Kaznowski.

Posłuchaj
23:42 PR24_mp3 2021_03_15-23-35-24.mp3 Piotr Kaznowski o książce "Diagnozy" i myśli filozoficznej Gustave’a Thibona ("Rozpruwacz kulturalny")

"Diagnozy" to zbiór esejów, który powstał tuż przed wojną, między rokiem 1934 a 1939, we współpracy ze słynnym filozofem Gabrielem Marcelem. Jest to pierwsza pozycja, w której prowansalski myśliciel dał się poznać jako przenikliwy krytyk kultury współczesnej.

- Thibona interesował przede wszystkim człowiek w kontekście życia moralnego. Stara się uchwycić wszystkie konflikty, w których współczesny mu człowiek był obecny - dodał autor przedmowy do omawianej publikacji.  

Więcej o twórczości i spojrzeniu na rzeczywistość Gustave’a Thibona oraz o jego książce - w całej rozmowie.

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: Piotr Kaznowski (redaktor pisma "Christianitas")
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 23.35

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Jezioro Dargin" W. Chmielewskiego. Autor: historia przyjaźni, która nieoczekiwanie się kończy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 23:59
Nowa powieść Wojciecha Chmielewskiego dzieje się na Mazurach. - Pomyślałem, że dobrym kontrapunktem dla zdarzeń, które dzieją się w Warszawie będzie pewne oddalenie. Refleksja, która pozwoli bardziej wczuć się w sytuację dwóch bohaterów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pisarz .
rozwiń zwiń