X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Splot wpływów cywilizacyjnych". Prof. Kucharczyk o swojej nowej książce "Prusy. Pięć wieków"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 12:17
- Warto sobie przypomnieć, patrząc na takie budowle, jak np. Zamek Cesarski w Poznaniu, skąd on się wziął, dlaczego akurat w 1910 roku był inaugurowany i co miała wizualizować właśnie architektoniczna strona obecności pruskiej na polskich ziemiach. Jest parę takich przykładów, które można podać, dlaczego powinniśmy przypominać sobie o dziejach Prus - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, autor książki "Prusy. Pięć wieków".
Okładka książki Prusy. Pięć wieków
Okładka książki "Prusy. Pięć wieków"Foto: mat. pras. / bellona.pl

Prusy nam, Polakom, kojarzą się przeważnie jedynie źle, jako państwo-zaborca, który - wraz z Rosją i Austrią - dokonał rozbioru Polski. To skojarzenie, nawet jeśli słuszne, odziera Prusy z ich bogatej historii i pozbawia nas szerszego spojrzenia na historię Polski, naszego regionu i całej Europy. W audycji "Rozpruwacz kulturalny" mówił o tym prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, autor książki "Prusy. Pięć wieków".

forum-0422613596 Bernhard.jpg
Thomas Bernhard. Pierwszy krytyk Austrii

Historie Polski i Prus na zawsze splecione

Gość PR24 podkreślił, że patrząc na mapę Prus po III rozbiorze Polski i porównując ją do obecnej mapy Polski, można zauważyć, że mniej więcej 3/4 współczesnej Polski były terytoriami pozostającymi pod kontrolą królów pruskich z dynastii Hohenzollernów.

- To jeden z takich bardzo wyraźnych powodów, dla których powinniśmy od czasu do czasu przypominać sobie o dziejach Prus. Bo jeśli zastanawiamy się i analizujemy chociażby niebezpieczeństwa związane z tym, że mamy u naszych granic wielki garnizon wojsk rosyjskich pod tytułem Obwód Kaliningradzki, czyli dawną ostatnią część Prus Wschodnich, to też w jakimś sensie zahacza o dzieje Prus, dzieje relacji polsko-pruskich, dzieje rozbiorów Polski, których pierwszym inicjatorem - inicjatorem pierwszego rozbioru - był król Prus Fryderyk II - mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.

Zobacz także:

"Splot wpływów cywilizacyjnych"

kołakowski 1200 pap.jpg
"Intelektualny rzecznik epoki". Czyżewski o życiu i twórczości Leszka Kołakowskiego

Historyk podkreślił, że historia Prus i jej związek z historią Polski to nie tylko wymiar polityczny i militarny, ale także "splot pewnych wpływów cywilizacyjnych". Szczególnie to widać - wyjaśniał - poruszając się po terenach Polski Zachodniej, a także okolic Poznania i Wielkopolski.

- Warto sobie przypomnieć, patrząc na te budowle, jak np. Zamek Cesarski w Poznaniu, skąd on się wziął, dlaczego akurat w 1910 roku był inaugurowany i co miała wizualizować właśnie architektoniczna strona obecności pruskiej na polskich ziemiach. Jest parę takich przykładów, które można podać, dlaczego powinniśmy przypominać sobie o dziejach Prus - wyjaśnił prof. Grzegorz Kucharczyk

Posłuchaj
23:20 PR24_mp3 2021_02_15-23-35-51_Rozpruwacz.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o swojej nowej książce "Prusy. Pięć wieków" ("Rozpruwacz kulturalny" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzi: Jakub Moroz
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk)
Data emisji: 15.02.2021
Godzina emisji: 23.35

mat.pars./PR24/jmo

Czytaj także

"Polacy budowali obce mocarstwo". Mariusz Świder o swojej najnowszej książce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 22:30
- Być może tytuł jest przesadny. Jest na pewno prowokujący. Ma on zainteresować. Obok takiego tytułu w księgarni nikt nie przejdzie obojętnie. Nie jest on mojego autorstwa. To jest przywilej wydawnictwa: decydować o ostatecznym tytule - powiedział o swojej książce "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" w Polskim Radiu 24 Mariusz Świder, pisarz.  
rozwiń zwiń