X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Świat po klęsce USA w Afganistanie. Dyner: Rosja da radę prowadzić politykę w dwóch kierunkach

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 21:59
- W Kijowie wycofanie się Amerykanów z Afganistanu zostało odebrane z dużym niepokojem. Ukraińcy zrozumieli, że wsparcie Amerykanów nie jest bezwarunkowe - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Piechowska, analityk PISM. - Na razie wydaje się, że Rosja da radę prowadzić politykę zagraniczną na dwóch kierunkach, co nie jest bardzo dobrą wiadomością dla nas - przekonywała zaś Anna Maria Dyner, analityk PISM.
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK /KREMLIN / POOL

Afgańscy talibowie w niedzielę wkroczyli do Kabulu. Wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod dowództwem USA, przejęli kontrolę nad krajem. Dotychczasowy, popierany przez Stany Zjednoczone rząd upadł, a prezydent kraju Aszraf Ghani uciekł za granicę. - Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Afganistanie może pociągnąć za sobą pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w ogóle w regionie Azji Centralnej - ocenił wiceszef MSZ w Kijowie Jewhen Jenin. Jak dodał, to z kolei będzie miało bezpośredni wpływ na sytuację migracyjną i bezpieczeństwa na Ukrainie.

afganistan 1200 (2).jpg
Afganistan nie będzie demokracją. Talibowie: podstawą systemu politycznego będzie szariat

- W Kijowie wycofanie się amerykanów z Afganistanu zostało odebrane z dużym niepokojem. Część mediów przedstawiła to jako klęskę Amerykanów i uznało, że to podważa wizerunek USA jako globalnego lidera - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Piechowska, analityk PISM. - Najważniejszym wnioskiem, jaki Ukraina wyciągnęła z tej sytuacji, jest to, że wsparcie amerykańskie - a Ukraina otrzymuje bardzo dużo wsparcia ze strony Amerykanów - nie jest bezwarunkowe - dodała.

Czytaj także: 

- To wszystko zbiegło się z decyzją o złagodzeniu sankcji w związku z budową Nord Stream 2. Ukraińcy zrozumieli, że wsparcie USA nie jest bezwarunkowe. Nie mają alternatywy, ale też nie ma sygnałów, że Amerykanie wycofają się ze wsparcia, jakiego udzielają Ukrainie - wskazała i dodała że od 2014 Ukraina otrzymała ponad 4 mld dolarów "w różnej formie".

1200 Aszraf Ghani forum.jpg
"Gdybym został, byłbym świadkiem rozlewu krwi". Prezydent Afganistanu po raz pierwszy po ucieczce z kraju

"Lewar do odgrywania kluczowego państwa"

- Rosja, przewidując wycofanie się USA z Afganistanu, prowadziły rozmowy z władzami państw Azji Środkowej, zwłaszcza Tadżykistanu, który ma najdłuższą bezpośrednią granicę z Afganistanem i należy do Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym  - przekonywała zaś Anna Maria Dyner, analityk PISM. Dodała, że Rosjanie zapowiedzieli wzmocnienie 201. bazy w Tadżykistanie, należącej do Centralnego Okręgu Wojskowego, tym samym - Centralny Okręg Wojskowy też powinien zostać wzmocniony, zwłaszcza sprzętowo - wskazała. 

Czytaj także:

Pytana, czy Rosja da radę zajmować się dwoma strategicznymi kierunkami polityki zagranicznej - Afganistanem na południu i Europą Środkową na zachodzie, gość "Spojrzenia na wschód" przyznała, że "na razie wydaje się, że da, co nie jest bardzo dobrą wiadomością dla nas". - Na pewno nie będzie mogła skoncentrować się wyłącznie na tym zachodnim kierunku - przede wszystkim wschodniej flance NATO, czy Ukrainie. Będzie musiała część nowego sprzętu przesyłać do Centralnego Okręgu Wojskowego. Z naszego punktu widzenia to będzie ciekawy moment, ale Rosjanie wykorzystają to do wzmocnienia obecności wojskowej w państwach Azji Centralnej i jako lewar do odgrywania roli państwa kluczowego dla przyszłości Afganistanu 

Posłuchaj
24:49 Spojerzenie - na w sxchod - PR24_mp3 2021_08_18-20-33-22.mp3 Anna Maria Dyner, Maria Piechowska o konsekwencjach sytuacji w Afganistanie dla państw Europy Środkowej i Wschodniej. ("Spojrzenie na Wschód"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

ProwadzącyMaria Przełomiec

Goście: Anna Maria Dyner, Maria Piechowska (PISM)

Data emisji: 18.08.2021

Godzina emisji: 20.33

Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Czytaj także

"Wyrażamy głębokie zaniepokojenie". Wspólne oświadczenie społeczności międzynarodowej dot. losu Afganek

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 16:25
Unia Europejska, Stany Zjednoczone oraz 19 innych krajów wyraziło zaniepokojenie losem kobiet i dziewcząt w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syn Trumpa oskarża Bidena. "Podarował talibom najbardziej niebezpieczny sprzęt wojskowy na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 20:55
"Talibowie posiadają teraz więcej helikopterów Blackhawk niż ok. 166 innych krajów na całym świecie" - napisał na Twitterze Donald Trump Jr. W ręce talibów wpadł także amerykański system do biometrycznej identyfikacji ludności.
rozwiń zwiń