X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Żurawski vel Grajewski: imperialna polityka Rosji ma wzmocnić władzę na Kremlu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 21:25
- Rzeczywisty interes Putina to utrzymanie się u władzy. Imperialny wymiar polityki rosyjskiej jest instrumentem, który ma temu służyć - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Na stronie internetowej kremlin.ru ukazał się artykuł Władimira Putina, w którym prezydent dowodzi, że Ukraińcy są częścią szerokiego narodu ruskiego, dlatego "prawdziwa suwerenność Ukrainy jest możliwa w partnerstwie z Rosją".

Powołując się na wspólną historię obu narodów, Putin ostrzegł, że Rosja nie dopuści, by jej "historyczne terytoria i mieszkających tam ludzi wykorzystano przeciwko Rosji". 

Łukaszenka Putin PAP-1200.jpg
Spotkanie Łukaszenka-Putin. Rosja wesprze Białoruś kredytami i utrzyma ceny gazu

Artykuł Putina skomentował w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. - Myślę, że ten tekst, chociaż opublikowany po ukraińsku, może przekonać przede wszystkim Rosjan, trochę też Białorusinów. Ukraińcy w związku z trwającą wojną są o wiele mniej podatni na tego typu propagandę - stwierdził.

Posłuchaj
24:49 PR24_mp3 2021_07_14-20-33-38.mp3 Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski o imperialistycznej narracji Kremla (Spojrzenie na Wschód/PR24)

Ocenił, że tekst jest emanacją "starej idei imperialistycznej". - Idei jeszcze z czasów Rosji carskiej, czasów polityki "zbierania ziem ruskich". Moskwa rości sobie pretensje do bycia spadkobiercą Rusi Kijowskiej - powiedział politolog. - Putin gra na przekonaniu, że to są naturalne obszary wpływów rosyjskich, odwiecznych, trwałych i niezmiennych - skomentował.

Podkreślił, że "interes rzeczywisty Kremla to utrzymanie się u władzy". - Nawet imperialny wymiar polityki rosyjskiej jest instrumentem, który ma pomóc w utrzymaniu się u władzy w momencie, kiedy popularności nie można już kupować za wzrost poziomu życia, bo on nie następuje, tylko się obniża - wyjaśnił. - Igrzyska imperialne są socjotechnicznie pożądanym instrumentem wzmocnienia władzy na Kremlu - powiedział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadząca: Maria Przełomiec

Goście: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 14.07.2021

Godzina: 20.33 

kp

Czytaj także

"Rosja przekształciła część Donbasu w obóz koncentracyjny". Niepokojące słowa szefa Rady Bezpieczeństwa Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 12:29
- Rosja przekształciła część obwodów donieckiego i ługańskiego w Donbasie na Ukrainie w obóz koncentracyjny - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zamiary przejęcia kontroli nad Morzem Czarnym”. Prof. Grochmalski o działaniach Rosji w regionie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 18:45
- Morze Czarne jest istotnym fragmentem flanki wschodniej NATO, a po aneksji, czy raczej brutalnym przejęciu Krymu przez Rosję uległa zmianie cała struktura geopolityczna regionu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog (Akademia Sztuki Wojennej).
rozwiń zwiń