X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ziemie odzyskane" 76 lat po wojnie. Prof. Sakson: nadal odznaczają się znaczną wielokulturowością

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 13:15
W 1945 roku na terenach ziem zachodnich i północnych nastąpiła niemal całkowita wymiana ludności. (...) To spowodowało, że na te tereny napłynęły różne grupy ludności, która z mozołem zaczęła tworzyć nową społeczność - mówił prof. Andrzej Sakson, socjolog i badacz ziem tzw. odzyskanych.
Dekoracje propagandowe upamiętniające Ziemie Odzyskane 1000 lat prastarych ziem polskich
Dekoracje propagandowe upamiętniające Ziemie Odzyskane "1000 lat prastarych ziem polskich"Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ziemie zachodnie i północne Polski, nazywane swego czasu - głównie w wyniku propagandy PRL-owskiej - ziemiami odzyskanymi, to obszar wciąż niezwykle interesujący pod kątek społecznym. To prawdziwy tygiel kulturowy, w którym w pewnym momencie spotkały się społeczności i kultury, które wcześniej nigdy nie miały ze sobą nic wspólnego. Co z tego wynika dla samych ziem zachodnich, a także dla Polski - o tym mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Sakson.

kopalnia free 1200.jpg
Dr Krzystyniak: Śląsk umiera gospodarczo i kulturowo, musimy go ratować

Gość PR24 wyjaśnił, że obszar ziem zachodnich i północnych ma swoją specyfikę, która wywodzi się z kontekstu historycznego, czyli przede wszystkim wydarzeń roku 1945, kiedy w tego obszaru wysiedleni zostali Niemcy, a na ich miejsce przyjechali osadnicy z różnych miejsc. Z tego powodu nowa społeczność ziem zachodnich i północnych - jak wyjaśnił prof. Andrzej Sakson - nazywana jest społecznością postmigracyjną i charakteryzuje się znaczną wielokulturowością, w porównaniu z innymi regionami Polski.

Czytaj również:

- Wymieńmy te 5-6 podstawowych grup, które na ziemiach zachodnich zamieszkiwały i zamieszkują. To przede wszystkim ludność tzw. rodzima - Ślązacy, Kaszubi, Mazurzy i Warmiacy (...), podstawową grupę stanowili osadnicy z Polski centralnej, w tym byli tam osadnicy wojskowi, bardzo ważną, wyrazistą grupą byli kresowiacy (...), kolejną grupą byli reemigranci z Francji, Belgii i Rumunii, i wreszcie mniejszości narodowe, które dopełniały swoistą mozaikę. (...) Warto wspomnieć o ponad 100-150 tys. żołnierzy Armii Radzieckiej - mówił prof. Andrzej Sakson.

Gość PR24, zapytany o przyczyny odrębności ziem zachodnich, odparł, że utrzymywanie się tej odrębności nawet tyle lat po wojnie, może wynikać ze skali, jaka dotyczy tego obszaru. - Przypomnijmy, że ok. 1/3 mieszkańców naszego kraju zamieszkuje na ziemiach tzw. odzyskanych - mówił prof. Sakson.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:05 PR24_mp3 2021_09_05-11-36-16_Konfrontacje.mp3 Prof. Andrzej Sakson o tzw. ziemiach odzyskanych ("Konfrontacje idei" / PR24)

* * *

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzi: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Andrzej Sakson (badacz tzw. ziem odzyskanych)
Data emisji: 05.09.2021
Godzina emisji: 11.36

PR24/jmo

Czytaj także

"Niemcy w końcu doczekają się rachunku". Mularczyk o stratach poniesionych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 17:13
- Niemcy oprócz dobrych gestów, słów przeprosin, nie byli skłonni, ani skwapliwi do tego, aby cokolwiek współfinansować Polakom, z tytułu zniszczeń. Prędzej, czy później Niemcy doczekają się rachunku - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia w tym prawdziwym wydaniu jest tylko jedna". Marcin Duszek o II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 17:17
- Nasi przodkowie, którzy uczestniczyli w II wojnie światowej, świadczą jednoznacznie o wielkim bohaterstwie naszego narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Duszek (PiS).
rozwiń zwiń