X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sałek: prezydent jest w bezpośrednim kontakcie z rządem ws. sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 08:56
- Prezydent Andrzej Duda jest w bezpośrednim kontakcie z rządem - premierem Mateuszem Morawieckim i ministrami w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią - mówił w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Paweł Sałek.

O 16.30 zbiera się Sejm. Posłowie zajmą się rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego. Prezydent podpisał rozporządzenie na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, jednak Sejm - bezwzględną większością głosów - może rozporządzenie uchylić. W audycji "24 Pytania" sprawę komentował doradca prezydenta Paweł Sałek.

TT straż graniczna 12000.jpg
Ponad 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wszystkie zostały udaremnione

Czytaj również:

Gorąca debata w Sejmie?

Doradca prezydenta Paweł Sałek powiedział, że spodziewa się dziś w Sejmie emocjonującej dyskusji na temat stanu wyjątkowego w pasie przy polsko-białoruskiej granicy. Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że napór migrantów z terenu Białorusi sprawia, że Polska - podobnie jak Litwa i Łotwa - nie miała innego wyjścia jak wprowadzenie stanu wyjątkowego, by przywrócić bezpieczeństwo na granicy i terenach przygranicznych.

- Jednocześnie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, że na Litwie i Łotwie opozycja w sposób bardzo odpowiedzialny podeszła do tej sprawy, dlatego, że doszło do poparcia obu rządów w zakresie wprowadzenia takich środków prawnych, instytucjonalnych i praktycznych - mówił Paweł Sałek.

"Brak odpowiedzialności opozycji"

Paweł Sałek podkreślił, że szkodliwe działania opozycji sprzyjają nie tylko wysyłaniu przez reżim Łukaszenki migrantów na granicę z Polską, lecz także kontynuacji prowadzonej przez niego wojny hybrydowej. - Niestety w Polsce mamy troszkę odwrotną sytuację w związku z tym, że ten stan wyjątkowy został zaproponowany. Opozycja próbuje go wykorzystywać indywidualne do własnych celów. Jednocześnie ja tu widzę pewną nieodpowiedzialność za państwo - dodał.

droga graniczna forum 1200 .jpg
Stan wyjątkowy przy wschodniej granicy Polski. W tych miejscowościach obowiązują ograniczenia

- Dzisiaj są głosy bardzo wyraźne ze strony mieszkańców ten strefy nadgranicznej, którzy bardzo sobie to chwalą, bo ci ludzie czują się bezpieczniej. Natomiast to "hasanie", czy różne teatralne gesty, które w ostatnich tygodniach były przedstawiane przez opozycję, także przez różne organizacje pozarządowe, one w sposób nieodpowiedzialny powodują pewien szum informacyjny, a także dają argumenty do ręki drugiej stronie i tym, którzy stoją za tą całą operacją - mówił doradca prezydenta.

Paweł Sałek przypomniał również, że dane Straży Granicznej wskazują jednoznacznie, że przez granicę polsko-białoruską próbuje przedostać się coraz więcej nielegalnych imigrantów. Wczoraj do godziny 20 Straż Graniczna odnotowała 160 prób nielegalnego przekroczenia tej granicy. W sobotę funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili 200 takich prób. Straż Graniczna informuje, że w ciągu całego sierpnia zanotowano 3,5 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z terytorium Białorusi. Zatrzymano prawie 1 000 nielegalnych imigrantów. Rok temu w sierpniu Straż Graniczna nie notowała żadnej próby przekroczenia granicy Polski z terenu Białorusi.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:23 PR24_mp3 2021_09_06-07-35-30_Sałek.mp3 Paweł Sałek o stanie wyjątkowym w pasie przygranicznym ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Paweł Sałek (doradca prezydenta)
Data emisji: 06.09.2021
Godzina emisji: 07.35

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

"Jeśli będzie trzeba, stan wyjątkowy zostanie przedłużony". Premier o ochronie granicy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 09:14
 - Jeżeli będzie trzeba, to stan wyjątkowy na polsko-białoruskiej granicy zostanie przedłużony, bo wschodnia granica musi być chroniona, to moje zobowiązanie wobec obywateli - mówił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś ważne posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się wnioskiem dot. wprowadzenia stanu wyjątkowego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 09:26
Dziś (godz. 16.30) zbiera się Sejm. Posłowie zajmą się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.
rozwiń zwiń