X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W piątek rząd przyjmie dokument". Waldemar Buda o Krajowym Planie Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 08:15
Chcemy Krajowy Plan Odbudowy przedstawić Komisji Europejskiej do 30 kwietnia. Jutro Rada Ministrów ma dokument przyjąć, tak że jesteśmy w terminie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda w związku z tworzonym przez rząd Krajowym Planem Odbudowy.

We wtorek Lewica poinformowała, że w sprawie Krajowego Planu Odbudowy udało się jej porozumieć z rządem, w związku z czym do KPO zostaną dopisane postulaty Lewicy, zaś to ugrupowanie poprze w Sejmie uchwalenie programu. W związku z tą umową na Lewicę spadła fala krytyki ze strony Koalicji Obywatelskiej, która zadeklarowała głosowanie przeciwko KPO, dzięki któremu do Polski mają trafić gigantyczne środki z Unii Europejskiej, które mają wspomóc gospodarkę po kryzysie spowodowanym przez pandemię. W audycji "24 Pytania" o KPO oraz postulatach Lewicy mówił wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Lewica Biedroń Zandberg Czarzasty 1200 Forum.jpg
"Zachowała resztki myślenia państwowego". Karnkowski o działaniach Lewicy ws. Planu Odbudowy

Kiedy przyjęcie KPO?

Gość PR24 podkreślił, że Polska chce przedstawić Komisji Europejskiej nasz Krajowy Plan Odbudowy w terminie, to znaczy do 30 kwietnia. Jak podkreślił, planujemy to zrobić, mimo że inne państwa europejskie przedłużają sobie te terminy.

- Komisja dała nam informację, że ponad połowa krajów ma problem, żeby zdążyć w tym terminie. Umówiliśmy się, że 30 kwietnia złożymy końcowy dokument, ale też zastrzegliśmy sobie prawo, że jak cała reszta będzie nad tymi dokumentami jeszcze dwa tygodnie pracować, to my też sobie ten czas wykorzystamy. Ale chcemy złożyć go 30 kwietnia. Jutro ma Rada Ministrów dokument przyjąć, tak że jesteśmy w terminie - mówił Waldemar Buda.

"Każdy mógł złożyć propozycje"

Minister odniósł się do zarzutów, że PiS konsultował się z Lewicą w tajemnicy przed Koalicją Obywatelską i żadna inna opcja polityczna nie wiedziała, że do rządu można zgłosić swoje postulaty do KPO. Jak podkreślił, program jest jawny i wisi na stronach rządowych od 26 lutego.

- O każdej propozycji zmian dyskutujemy. Zresztą przedstawiciele Lewicy i PSL-u byli u mnie i dyskutowali na ten temat. [Przedstawiciele] Koalicji Obywatelskiej nie - mówił Waldemar Buda. Dodał, że uwagi Koalicji Obywatelskiej, tak jak i innych środowisk, nawet pomimo braku formalnych zgłoszeń, były rozpatrywane, a część z nich została uwzględniona.

Zapytany o to, dlaczego inaczej ws. KPO reaguje Lewica, a inaczej PSL, chociaż obie partie konsultowały swoje postulaty z rządem, wiceminister odparł, że "to jest kwestia wyważenia interesu partyjnego i Polski". - Jeśli ten interes jest dobrze wyważony, to się dobrze rozmawia - stwierdził.

Czytaj również:

Kontrola wydatkowania środków UE

Rydliński663.jpg
Dr Bartosz Rydliński: Lewica idzie w kierunku realizacji polskiej racji stanu

Waldemar Buda wyjaśnił także, jak wyglądać ma kwestia kontroli nad wydatkowaniem środków z unijnego funduszu odbudowy. Odnosił się w ten sposób do twierdzeń, że obietnice PiS-u złożone Lewicy są bez pokrycia.

- Krajowymi Planami zarządza sama Komisja Europejska. Po drugie my mamy cały system wdrażania środków europejskich i na piątek ubiegłego tygodnia jesteśmy najlepsi, jeśli chodzi o wydatkowanie środków w Polsce. Poza tym tworzymy komisje monitorujące ze wszystkich środowisk, które mają to w Polsce nadzorować. Ktokolwiek zna ten system i wie, jak to działa, to nie powinien mieć najmniejszych wątpliwości, że tutaj jedno euro nie może być w żaden sposób nietransparentnie wydatkowane. Mamy OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych - red.), który to kontroluje. To jest kontrolowane bardziej niż podatki w urzędzie skarbowym - mówił Waldemar Buda.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:31 PR24_mp3 2021_04_29-07-07-03_Buda.mp3 Waldemar Buda o Krajowym Planie Odbudowy ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Waldemar Buda (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 29.04.2021
Godzina emisji: 07.07

PR24/jmo

Czytaj także

"Chcemy zabezpieczyć samorządy". Joński o uwagach KO do Krajowego Planu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 08:23
Koalicja Obywatelska pozytywnie się odnosi do tych środków, uważa, że są one pilne, potrzebne jak nigdy wcześniej w takiej ilości. Natomiast te doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że chcemy zabezpieczyć samorządy, żeby nie były dzielone na te, gdzie rządzi PiS i gdzie rządzi opozycja - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziemianowicz-Bąk: przestrzegam kolegów z PO przed prostym, oślim uporem

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 19:45
- Wierzę, że jak opadną emocje i postulaty Lewicy znajdą się w Krajowym Planie Odbudowy, to politycy Platformy Obywatelskiej pójdą po rozum do głowy. Przestrzegam ich przed takim prostym, oślim uporem i chęcią głosowania ramię w ramię ze Zbigniewem Ziobro przeciwko Unii Europejskiej oraz pieniądzom dla naszych obywateli - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.
rozwiń zwiń