X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Powinna nam przyświecać cywilizacja życia". Beata Kempa o sprawie Polaka z Plymouth

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 08:00
- Trzeba zrobić wszystko, życie każdego Polaka i obywatela jest ważne, każde życie jest ważne - mówiła na antenie Polskiego Radia europoseł i wiceprezes Solidarnej Polski Beata Kempa, komentując informację o pogarszającym się stanie Polaka przebywającego w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii. 
Beata Kempa
Beata KempaFoto: PR24

W poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zwrócił się z prośbą do brytyjskiego szpitala o podłączenie do aparatury podtrzymującej życie Polaka w śpiączce. Przekazał też szpitalowi informacje na temat toczącej się wobec Polaka procedury prawnej. Wcześniej wystąpił do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie naszego rodaka do Polski oraz także do ministra zdrowia tego kraju. 

Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, jak wiele w tej sprawie robią polskie władze. - Trzeba zrobić wszystko, życie kdego Polaka i obywatela jest ważne, każde życie jest ważne. Trzeba podziękować pomysłowości wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, innym ministrom i prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Tymi działaniami będziemy chcieli też pokazać Europie, że powinna nam przyświecać cywilizacja życia - powiedziała Beata Kempa. 


szpital anglia forum 1200 .jpg
Niepokojące informacje z Wielkiej Brytanii. Stan Polaka przebywającego w szpitalu w Plymouth pogorszył się

Z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w sobotę, że z logistycznego punktu widzenia jesteśmy gotowi na transport Polaka w śpiączce z Wielkiej Brytanii. Neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz podkreślił natomiast, że klinika "Budzik" Ewy Błaszczyk dla dorosłych w Olsztynie opiekuje się chorymi po udarach i może przyjąć Polaka z Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: 

Beata Kempa podkreśliła, że należy również podziękować szefowej kliniki "Budzik". - Ewa Błaszczyk doświadcza radości przywracania do normalnego funkcjonowania ludzi, którzy wydają się być "straceni". Mam nadzieję, że Polak zostanie bezpiecznie przetransportowany do Polski - dodała europoseł. 


Posłuchaj
14:15 PR24_mp3 2021_01_26-07-15-19.mp3 Beata Kempa gościem Doroty Kani (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

 

Mężczyzna, mieszkający od kilkunastu lat w Wielkiej Brytanii obywatel Polski - trafił do szpitala w Plymouth po ataku serca w dniu 6 listopada 2020 r., w wyniku którego doszło do zatrzymania akcji serca, a jego mózg był pozbawiony tlenu przez co najmniej 45 minut. Początkowo znajdował się w śpiączce, później jego kondycja poprawiła do stanu wegetatywnego, ale według szpitala on ma niewielką szansę na przejście w stan minimalnej świadomości na niskim poziomie. W związku z tym szpital wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica. Żona R.S. uważa, że nie chciałby on być podtrzymywany przy życiu w obecnym stanie, a druga część rodziny argumentuje, że jako praktykujący katolik opowiadał się za prawem do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, zatem nie chciałby, aby jego życie zakończyło się w ten sposób.

Stan prawny

Zgodnie z decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, Prokuratura Okręgowa w Warszawie wystąpiła z wnioskiem o całkowite ubezwłasnowolnienie Polaka. Ponadto w zeszłym tygodniu do konsulatu w Londynie został wysłany paszport dyplomatyczny dla R.S., ale na przyznanie mężczyźnie statusu członka personelu dyplomatycznego - co oznaczałoby jego wyłączenie spod jurysdykcji brytyjskiej - musi się zgodzić strona brytyjska.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 pytania-Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Beata Kempa 
Data emisji: 26.01.2021
Godzina emisji: 07.15

PR24

Czytaj także

Sprawa Polaka w śpiączce. Marcin Warchoł: jutro oczekuję wstępnej decyzji strony brytyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 15:53
- W poniedziałek rano chciałbym wysłać ponaglenie do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z prośbą o jak najszybsze wszczęcie procedury, o jaką poprosiłem. Wiem, że ona do nich dotarła. Dlatego podejmę wszelkie działania po to, żebyśmy mieli taką decyzję już w poniedziałek - powiedział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń