X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wolność, tożsamość, przemiany cywilizacyjne". Robert Kostro o myśli przewodniej MHP

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 08:21
Są trzy główne tematy, które nas interesują. Pierwszy temat, to jest wolność - rozumiana zarówno jako niepodległość, ale również jako przewijający się w polskiej historii wątek obywatelstwa. Drugi dla nas niezwykle ważny wątek, to wątek tożsamościowy. Trzeci element, to są przemiany cywilizacyjne - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski pytany o przewodnią myśl powstającej instytucji.
Robert Kostro na tle wozu opancerzonego SKOT wprowadzanego do Muzeum Historii Polski
Robert Kostro na tle wozu opancerzonego SKOT wprowadzanego do Muzeum Historii PolskiFoto: PAP/Albert Zawada

We wtorek Muzeum Historii Polski poinformowało o zainstalowaniu największych eksponatów, które należeć będą do wystawy stałej po otwarciu instytucji. Na terenie powstającego budynku umieszczono: tysiącletni dąb wydobyty z jeziora w pobliżu Pelplina na Pomorzu, lokomobila parowa, transporter opancerzony SKOT i szczątki rozbitego pomnika Dzierżyńskiego. O powstawaniu Muzeum Historii Polski mówił w audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" jego dyrektor Robert Kostro.

Gość PR24 wyjaśnił, że budowa muzeum na terenie Cytadeli trwa, chociaż z powodu pandemii - przyznał - są pewne opóźnienia. Jak podkreślił, główna konstrukcja budynku MHP już stoi, a w tym miesiącu będzie przykrywana dachem.

- Zanim przykryjemy ją dachem, już włożyliśmy te największe eksponaty, które byłoby trudno po zamknięciu budynku wprowadzić na wystawę stałą - mówił Robert Kostro dodając, że zakończenie prac jest planowane na jesień 2022 roku, a prace już teraz są bardzo zaawansowane.

Zobacz także:

Myśl przewodnia MHP

pomnik Dzierzynski muzeum 1200 F.jpg
Rozbity pomnik Dzierżyńskiego w Muzeum Historii Polski. "Ekspozycja zapowiada się bardzo ciekawie"

Robert Kostro opowiedział także o artefaktach, które zostały we wtorek umieszczone w obrębie Muzeum Historii Polski. Jak wyjaśnił, 1000-letni dąb ma odnosić się do początków polskiej państwowości, będzie znajdował się w przestrzeni "będącej rodzajem przedsionka przed wejściem do ekspozycji". Lokomobila parowa jest pewnym rodzajem maszyny rolniczej, "rodzajem silnika parowego", pochodzącym z 1906 roku. Będzie elementem ekspozycji dotyczącym rozwoju cywilizacyjnego, przemysłowego i rolniczego Polski. Wreszcie wóz opancerzony SKOT będzie centralnym punktem tej części wystawy, która mówi o stanie wojennym. Upadający pomnik Dzierżyńskiego będzie symbolizował także moment upadku PRL-u.

Gość PR24 został zapytany o myśl przewodnią MHP. - Są trzy główne tematy, które nas interesują. Pierwszy temat, to jest wolność - rozumiana zarówno jako niepodległość, ale również jako przewijający się w polskiej historii wątek obywatelstwa, uczestniczenia w sprawowaniu władzy, myśli republikańskiej (...). Drugi dla nas niezwykle ważny wątek, to wątek tożsamościowy (...), który będziemy pokazywali też w taki sposób, jak ta tożsamość się zmieniała (...). Trzeci element, to są przemiany cywilizacyjne - tutaj na przykład ta lokomobila jest jednym z takich obiektów, który będzie pokazywał te przemiany - mówił Robert Kostro.

Posłuchaj
14:03 PR24_MPLS 2020_11_11-07-15-00_Robert_Kostro.mp3 Robert Kostro o Muzeum Historii Polski ("24 Pytania / Rozmowa Poranka" / PR24)

Więcej w audycji.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 11.11.2020
Godzina emisji: 07.15

PR24/jmo

Czytaj także

Walka z analfabetyzmem w II Rzeczpospolitej [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 05:40
Dzięki wysiłkom administracji i społeczników udało się w dużym stopniu wyeliminować analfabetyzm wśród najmłodszych, ale w 1939 roku wciąż wiele pozostawało do zrobienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości. 10 sukcesów II RP, o których mogłeś/-aś nie wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 05:45
Odzyskanie 102 lata temu niepodległości oznaczało dla Polaków nie tylko wielką radość, ale też wielką pracę. Polska nie miała lekkiego startu. Sąsiedzi nie byli zadowoleni z jej odrodzenia, lata zaborów i prowadzona na jej terenie I wojna światowa odcisnęły się mocno na społeczeństwie i gospodarce. Mimo to obywatele II RP zdobyli się na kilka spektakularnych sukcesów. Przedstawiamy wybór dziesięciu z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości. 10 wyzwań stojących przed niepodległą Polską

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 05:44
Odzyskanie niepodległości było jedynie początkiem długiej i żmudnej pracy. II Rzeczpospolita musiała się zmierzyć z licznymi problemami, które należało przezwyciężyć, aby stworzyć wymarzoną ojczyznę. Dlatego tym bardziej należy docenić naszych rodaków sprzed stu lat.
rozwiń zwiń