Michał Woś: Unia Europejska chce rozszerzać swoje kompetencje wbrew traktatom

2020-02-07, 08:48

Michał Woś: Unia Europejska chce rozszerzać swoje kompetencje wbrew traktatom
Michał Woś. Foto: PR24/AK

- Mamy do czynienia ze stałą próbą rozszerzania kompetencji instytucji unijnych wbrew traktatom. To tendencja krytykowana w wielu państwach. Na czele krytyki stoją Niemcy i ich trybunał konstytucyjny, który stwierdził, że konstytucja niemiecka ma pierwszeństwo przed prawem UE - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Woś, członek Rady Ministrów.

Posłuchaj

Michał Woś o reformie wymiaru sprawiedliwości ("24 Pytania - rozmowa poranka")
+
Dodaj do playlisty

Spór wokół reformy sądownictwa w Polsce zaostrzył się po tym jak Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie sędziów powołanych przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Wynika z niej, że są oni nieuprawnieni do orzekania. Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie stwierdziło, że uchwała SN została wydana "z rażącym naruszeniem prawa", a także że "jest nieważna z mocy prawa". 

Natomiast prezydent Andrzej Duda popisał nowelizację tzw. ustaw sądowych, przeciwko czemu protestowała parlamentarna opozycja i niektórzy sędziowie. Z kolei w Parlamencie Europejskim ma się odbyć kolejna debata nad praworządnością w Polsce.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Prezydent o sytuacji w wymiarze sprawiedliwości: mam nadzieję, że wróci do normalności

Zdaniem gościa PR24 "mamy do czynienia ze stałą próbą rozszerzania kompetencji instytucji UE wbrew traktatom". - To tendencja krytykowana w wielu państwach. Na czele krytyki stoją Niemcy i ich trybunał konstytucyjny, który stwierdził, że konstytucja niemiecka ma pierwszeństwo przed prawem UE - podkreślił Michał Woś.

"Unia nie ma takich kompetencji"

Powiązany Artykuł

krs-1200-flickr.jpg
KRS wybrała sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN

Zaznaczył, iż Unia Europejska nie ma kompetencji dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju.-  Ma kompetencje do badania zgodności prawa polskiego z prawem europejskim, ale nie w ramach kwestii ustrojowych - powiedział minister.

- Quasi uchwałę Sądu Najwyższego podjęli sędziowie, którzy krytykują Krajową Radę Sądownictwa z mocnym mandatem trzech piątych głosów Sejmowych, a sami byli wybrani przez Radę Państwa. Jest jeszcze kilku takich sędziów - stwierdził gość PR24.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Prof. Ryba: ustawa o sądach była konieczna dla dobra państwa

Według niego "spór w sądownictwie jest tak zawiły, że trzeba wyraźnie nakreślić granice". - Mamy do czynienia z prawem i bezprawiem. Są ci, którzy stosują prawo, ustawy, konstytucję, a także prawo europejskie - wiedząc, że stoi ono niżej niż polska konstytucja. Z drugiej strony jest bezprawie - ci, którzy uzurpują sobie kompetencje, których nie mają - podsumował Michał Woś.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
Prowadząca: Eliza Olczyk
Gość: Michał Woś
Data emisji: 07.02.2020
Godzina emisji: 07.36

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej