Wiceminister kultury o Marcu '68. Dziś debata "Marzec ’68. Ruch społeczny przeciw komunizmowi"

2018-03-07, 16:50

Wiceminister kultury o Marcu '68. Dziś debata "Marzec ’68. Ruch społeczny przeciw komunizmowi"
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Foto: PR24/AK

– Marzec ’68 był kolejnym wystąpieniem całego pokolenia Polaków, którzy nie godzili się na system komunistyczny w naszym kraju – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Narodowe Centrum Kultury w środę (7 marca, godz. 17.00) organizuje debatę "Marzec ’68. Ruch społeczny przeciw komunizmowi", którą będziemy transmitować na antenie Polskiego Radia 24.

Posłuchaj

7.03.18 Jarosław Sellin o wydarzeniach Marca ‘68
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał w PR24 Jarosław Sellin, wydarzenia marcowe były przede wszystkim sprzeciwem młodych ludzi, powojennego pokolenia, przeciwko rządom komunistów w Polsce. Polityk PiS przypominał, że przeciwko władzy występowali wówczas nie tylko studenci – jak próbowali to przedstawiać ówcześnie rządzący – ale również m.in. młodzi robotnicy.

– Na marginesie tego buntu były porachunki wewnętrzne w PZPR. Sytuacja została wykorzystana do walk frakcyjnych, w ramach których doszło również od czystek antysemickich w strukturze władzy i wzburzania antyżydowskich nastrojów w Polsce, co zakończyło się wyrzucaniem osób pochodzenia żydowskiego z Polski – dodawał wiceszef MKiDN.

– Komuniści, by zakończyć bunt marcowy, postanowili napuścić na siebie Polaków i stworzyć sytuację nagonki antyinteligenckiej. W ramach tych działań ze szczególną lubością wypływano nazwiska o żydowskim brzmieniu, by właśnie wzbudzić antysemickie nastroje – podkreślał Jarosław Sellin.

W tym kontekście gość PR24 odniósł się do dzisiejszych działań polskich władz, piętnujących tego typu postawy. Sejm we wtorek uchwalił ustawę degradacyjną, dzięki której możliwa będzie degradacja m.in. Wojciecha Jaruzelskiego. – To człowiek, który czystki antysemickie robił w armii już w 1967 roku, prowadził je aż do lat 80. Były jednym z czołowych antysemitów PRL. W sumie wyrzucił z armii prawie 1300 osób tylko dlatego, że miały pochodzenie żydowskie albo były Żydami – wskazywał wiceminister kultury.

Narodowe Centrum Kultury w środę (7 marca,  godz. 17.00) w Auditorium Maxiumum Uniwersytetu Warszawskiego organizuje debatę „Marzec ’68. Ruch społeczny przeciw komunizmowi”. Dyskusja, która zostanie poprzedzona wystąpieniem premiera Mateusza Morawieckiego, będzie transmitowana na antenie Polskiego Radia 24.

W debacie wezmą udział również wicepremier Jarosław Gowin, prof. Jerzy Eisler z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski i Mateusz Fałkowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, dr hab. Dariusz Gawin z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Irena Lasota, prezes IDEE. Rozmowę moderował będzie red. Marek Zając.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin poinformował również, dziś w południe zostanie ogłoszona decyzja o powołaniu Muzeum Getta Warszawskiego. Podczas ogłoszenia decyzji będzie obecny premier Mateusz Morawiecki. Zostanie także przedstawiony dyrektor placówki oraz program jej działalności.

Placówka będzie miała siedzibę w budynku dawnego szpitala dziecięcego przy ul. Siennej w Warszawie, który w czasie okupacji znajdował się na terenie getta.

- To będzie prawdziwa opowieść o tym, czym było getto - jako wstępny etap do zagłady Żydów, jak wyglądało życie we wnętrzu getta. Opowieść o wszystkich 400 mniejszych gettach, które na ziemiach polskich były stworzone przez Niemców, i również o rzeczach, które się wokół getta działy, czyli pomocy (Żydom), ale też niestety o szmalcownictwie - powiedział wiceminister Sellin. Jak dodał, "Polska i Warszawa zasługują na to, żeby ta opowieść była bardzo szczegółowa".

Więcej w całej rozmowie z Jarosławem Sellinem

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/zz

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 7.03.18

Godzina emisji: 7.35


Polecane

Wróć do strony głównej