Konstancja Ford: wyjazd z kraju był dla ojca bardzo trudny

2017-08-31, 06:01

Konstancja Ford: wyjazd z kraju był dla ojca bardzo trudny
Aleksander Ford w 1947 r.Foto: wikipedia / domena publiczna

- W 1969 roku, w wyniku antysemickiej nagonki ze strony władz komunistycznych, mój tata został zmuszony do wyjazdu z Polski. Pamiętam nasz wyjazd z kraju. To był dla niego bardzo trudny moment. Musiał oddać paszport. Był na wygnaniu – wspominała w audycji Trendy Kultury Konstancja Ford, córka Aleksandra Forda, polskiego reżysera pochodzenia żydowskiego, twórcy m.in. "Krzyżaków". O reżyserze opowiadała także historyk filmu Katarzyna Wajda.

Posłuchaj

30.08.17 Katarzyna Wajda i Konstancja Ford o życiu i twórczości Aleksandra Forda
+
Dodaj do playlisty

Film "Krzyżacy" obejrzało 30 mln Polaków i co najmniej drugie tyle za granicą. Aleksander Ford w 1969 roku został zmuszony do emigracji. Wyjechał najpierw do Izraela, następnie do RFN, potem do Danii, a na koniec do Stanów Zjednoczonych, gdzie w roku 1980 zmarł śmiercią samobójczą w wieku 72 lat.

- Urodziłam się pod koniec jego życia w Polsce. Jako małe dziecko mieszkałam jeszcze w Polsce i moi rodzice byli z tego dumni. Chcieli bym zrozumiała swoje dziedzictwo. Dużo wiedziałam o jego pracy, wczesnych filmach i tych tworzonych po wojnie, aż po latach 60. – wspominała Konstancja Ford.

Jak dodała, moment wyjazdu z Polski był dla jej ojca bardzo trudny. - To były lata zmian, dużo nowych miejsc, wiele nadziei i poszukiwań. Także szukania dla niego pracy, filmów, które mógłby robić. W Polsce był na czarnej liście. Ponoć gdy robił film o Korczaku zdjęto mu całą scenografię – mówiła córka reżysera.

Zaznaczyła również, że „jako człowiek i artysta Aleksander Ford był skomplikowany”. – Lubił zabawę, ale też był bardzo poważny, oddany pracy – wspominała.

Z kolei jak podkreśliła Katarzyna Wajda, najwcześniejsze filmy Forda, które uczyniły z niego cudowne dziecko polskiego filmu, nie zachowały się albo jeszcze nie zostały odnalezione. - Mamy nadzieję, że być może kiedyś odnajdą się dokumenty Forda, bo od nich zaczynał, a przede wszystkim legendarny film "Legion ulicy" z 1932 roku – mówiła Wajda.

W kinie Iluzjon trwa Przegląd Filmów Aleksandra Forda przygotowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny na czas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Podczas przeglądu prezentowane są filmy Forda z lat 1933-1948, które stanowią ważny wkład w polskie kino jidysz.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Joanna Sławińska.

Polskie Radio 24/pr

Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 30.08.17

Godzina emisji: 22:10


Polecane

Wróć do strony głównej