Będzie niższy VAT na benzynę? Król: inflację trzeba próbować zdławić

2022-01-07, 19:48

Będzie niższy VAT na benzynę? Król: inflację trzeba próbować zdławić
Premier zapowiedział, że będzie chciał obniżyć VAT na paliwa. Musi się na to jednak zgodzić Komisja Europejska. . Foto: Shutterstock/Nick Shoe

- Mateusz Morawiecki marzy o tym, by zbić cenę litra paliwa do ok. 5 złotych i to byłoby coś, co mogłoby uratować notowania rządu - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Machalica z Instytutu Daszyńskiego, komentując rządowe plany obniżenia VAT na paliwa. - Mamy ograniczoną suwerenność, nie możemy samodzielnie podejmować takiej decyzji, ale trzeba, gdzie tylko można, inflację próbować zdławić - przekonywał zaś Marek Król z "Sieci".

Według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w grudniu wzrosła do 8,6 proc., licząc rok do roku. W przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegóły drugiego pakietu antyinflacyjnego - wynika z wywiadu, jakiego Interii udzielił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu chce m.in. obniżyć VAT na paliwa z 23 do 8 proc. na pół roku. 

"Ograniczenie maksimum inflacyjnego"

- Pan premier w wywiadzie wspomniał, że nie ma wymaganej dla tych planów akceptacji Komisji Europejskiej, więc trzeba postawić nad nimi znak zapytania - zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem 24 Bartosz Machalica z Centrum Daszyńskiego. - Gdyby te plany weszły w życie, doprowadziłyby do ograniczenia maksimum inflacyjnego, bo to, że inflacja będzie wysoka, to jest pewne, ale pytanie, jaki będzie jej maksymalny poziom. - Rząd dąży do obniżenia tego maksimum za pomocą wszelkich środków, co - jeśli wejdzie w życie - pozytywnie przełoży się na odbiór społeczny - wyjaśnił. 

Jak przekonywał publicysta, "Polacy ceny na rynku postrzegają przez pryzmat cen kilku produktów, a cena benzyny na pewno ma duże przełożenie na nastroje społeczne". - Sytuacja, w której benzyna była po 6 złotych, bardzo uderzała w notowania rządu. Rozumiem, że Mateusz Morawiecki marzy o tym, by zbić cenę do ok. 5 złotych i to byłoby coś, co mogłoby uratować  notowania rządu w sytuacji, gdy nastroje społeczne nie są dobre z powodu inflacji i problemów ze wdrażaniem Polskiego Ładu - mówił Bartosz Machalica.

"Mamy ograniczoną suwerenność"

- To jest jeden z instrumentów, jakie ma rząd - skomentował w Polskim Radiu publicysta Marek Król z "Sieci" plan obniżki VAT na benzynę. - Cały tzw. socjalizm europejski jest ufundowany na wysokim opodatkowaniu paliw. Teraz gdy widzimy ten obłęd Unii Europejskiej, to w zasadzie drogie nośniki energii są stałą podstawą tej opętańczej doktryny - wskazał. 

- Ponieważ paliwa mają wpływ na ceny dóbr i usług, jest to jakiś kierunek. Zmniejsza to oczywiście wpływy do budżetu państwa, ale kto zna się trochę na budżecie, ten wie, że w czasie inflacji te wpływy rosną. Więc rządom nie zależy na zerowej inflacji. Czy Unia Europejska to zatwierdzi - trudno powiedzieć. Mamy ograniczoną suwerenność, nie możemy samodzielnie podejmować takiej decyzji, ale trzeba, gdzie tylko można, inflację próbować zdławić - podkreślił Marek Król. 

Posłuchaj

Bartosz Machalica i Marek Król komentując bieżące wydarzenia ("Debata dnia" - cz. I/ PR24) 22:11
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Bartosz Machalica i Marek Król komentując bieżące wydarzenia ("Debata dnia" - cz. II/ PR24) 24:09
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie więcej komentarza naszych gości do bieżących wydarzeń społecznych i politycznych. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

Obejrzyj także "Debatę poranka" w Polskim Radiu 24, w której uczestniczyli Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej", Piotr Grzybowski z "Niedzieli" i  Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". 

***

Audycja: "Debata dnia"

ProwadzącyMagdalena Złotnicka

Goście: Bartosz Machalica (Centrum Daszyńskiego), Marek Król ("Sieci")

Data emisji: 7.01.2022

Godzina emisji: 18.06


Polskie Radio 24, IAR, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej