X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Uwzględniono efekty tarczy antyinflacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 16:15
Polski Instytut Ekonomiczny w opublikowanej w "Miesięczniku Makroekonomicznym" prognozie nie wyklucza nowelizacji budżetu na 2022 r., lekkiego wzrostu deficytu oraz inflacji, która w maju może osiągnąć 9 procent.
Tarcze ochronne powodują wzrost deficytów w większości gospodarek europejskich.
Tarcze ochronne powodują wzrost deficytów w większości gospodarek europejskich.Foto: pixabay

Powodem podniesienia szacunków deficytu z 2,9 do 3,5 procent ma być gorsze od zaplanowanych wykonanie dochodów budżetu, wynikające z wprowadzenia kolejnych działań pomocowych mających złagodzić wysoką inflację.

Kilka scenariuszy obniżających inflację

Instytut przedstawił kilka scenariuszy dotyczących inflacji w Polsce.

"Szacujemy, że tarcza antyinflacyjna obniży CPI / indeks zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych. Najpopularniejsza na świecie miara inflacji/deflacji/ w I kwartale o 1,2 pkt. proc. oraz w II kwartale o 0,3 pkt. proc., co będzie kosztować 10 mld zł. Uważamy, że prawdopodobne jest przedłużenie obniżek stawek VAT na II kwartał.

Bez zmian w obecnych regulacjach, szczyt inflacji osiągnie 9 proc. w maju" - podano w publikacji PIE.

Czytaj także:Innym możliwym według analityków PIE rozwiązaniem jest rezygnacja z poboru podatku VAT od podstawowych produktów żywnościowych, wcześniej objętych stawką 5 proc. Mówił o tym minister finansów Tadeusz Kościński.

"Szacujemy, że zerowy VAT obniży dynamikę wzrostu cen żywności o około 3,6 pkt. proc., co przełoży się na spadek CPI o 0,8 pkt. proc. Publiczne dane nie pozwalają precyzyjnie określić kosztów projektu, wciąż też nie wiemy, przez jaki okres obowiązywać ma zerowa stawka" - ocenił PIE.

Deficyt finansów publicznych niski na tle krajów UE

Według instytutu, mimo dodatkowych kosztów związanych z inflacją, deficyt finansów publicznych w Polsce będzie niski na tle krajów UE. PIE wskazał, że nawet po uwzględnieniu kosztów tarcz pomocowych, będzie on niższy niż prognozowany przez Komisję Europejską średni wynik dla państw członkowskich (3,6 proc.) czy strefy euro (3,9 proc.).

Tarcze ochronne powodują wzrost deficytów w większości gospodarek europejskich

"Prognozy KE formułowane były w listopadzie i nie uwzględniają działań pomocowych podejmowanych w celu ograniczenia inflacji – te podniosą deficyty w większości gospodarek. Dla przykładu: gabinet francuski zaproponował m.in. wypłatę voucherów energetycznych dla 38 mln gospodarstw domowych oraz cenę maksymalną na gaz do końca 2022 r." – stwierdził PIE.


Konieczność ograniczania społecznych kosztów inflacji – zdaniem ekonomistów instytutu – prawdopodobnie spowoduje zamrożenie dyskusji o potencjalnej konsolidacji w państwach UE.

"To neutralna wiadomość – Polska w 2023 r. będzie spełniać kryteria paktu stabilności i wzrostu. Deficyt w relacji do PKB spadnie wyraźnie poniżej 3 proc. PKB. Bieżące prognozy KE wskazują, że podobne wyniki osiągną Niemcy, kraje skandynawskie oraz region Europy Środkowo-Wschodniej. Problem z redukcją deficytu będzie miało 11 państw wspólnoty. Będą to jednak największe i jednocześnie najmocniej zadłużone kraje UE, np. Włochy, Francja, Hiszpania czy Portugalia" – stwierdzono w publikacji PIE.

Polska od 1 lutego chce wprowadzić zerowy VAT na żywność

Minister Kościński zadeklarował pod koniec grudnia ub.r., że spodziewa się, iż VAT na żywność będzie zerowy od 1 lutego, a obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.

- To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej sprawie - mówił Kościński.

PAP, jk

Czytaj także

Finanse państwa w bardzo dobrym stanie. Po ośmiu miesiącach 43,4 mld zł nadwyżki budżetowej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 17:00
Wszystko wskazuje na to, że firmy a wraz z nimi cała gospodarka otrząsnęła się koronawirusowego syndromu. Świadczy o tym bardzo dobry stan finansów państwa - po ośmiu miesiącach tego roku budżet ma nadwyżkę 43,4 mld zł. A to za sprawą większych wpływów do budżetu i trzymanych w ryzach wydatkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny paliw, gazu i energii elektrycznej idą w dół. Tarcza antyinflacyjna przyniesie wszystkim spore oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:45
Tarcza antyinflacyjna składa się z sześciu elementów, wśród których dominują obniżki cen nośników energii. Paliwa silnikowe, gaz, energia elektryczna będą tańsze dzięki maksymalnemu obniżeniu podatków. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły rządowej propozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd chce zerowego VAT na żywność. Złożył wniosek do Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 21:34
Rząd walczy o obniżki cen - po zmniejszeniu akcyzy na paliwa oraz energię wystąpił do Komisji Europejskiej o obniżenie VAT na żywność do zera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost gospodarczy powyżej 4 proc. Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił prognozę na 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 14:07
Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że polski wzrost gospodarczy w przyszłym roku wyniesie 4,3 procent, a inflacja - 7,3 procent. W ocenie analityków rządowa tarcza antyinflacyjna pozwoli obniżyć tempo wzrostu cen o 0,3 pkt. proc. w całym 2022 roku.
rozwiń zwiń