X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Konsekwencje mogą być poważne". Publicyści o sporze między TSUE i Trybunałem Konstytucyjnym

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 19:38
- Wersja pesymistyczna jest taka, że konflikt między TSUE i TK się zaostrzy, Komisja Europejska zaskarży nas do Trybunału i wobec Polski będą zastosowane kary finansowe - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem audycji był także Tomasz Walczak, dziennikarz "Super Expressu".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę o niekonstytucyjności przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Tego samego dnia TSUE wydał oświadczenie, w którym zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia przepisów ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

tk 1200.jpg
TK: Polska nie musi respektować postanowienia TSUE dot. Izby Dyscyplinarnej SN

Do sporu między polską a unijną instytucją odnieśli się publicyści w "Debacie dnia".

Grzegorz Osiecki, redaktor "Dziennika Gazety Prawnej" stwierdził, że "oba trybunały kierują się własną logiką". - Mamy do czynienia ze sporem, którego konsekwencje mogą być coraz bardziej poważne - stwierdził.

- Optymistyczna wersja jest taka, że za chwile wszyscy zapomną o całej sprawie. Wersja pesymistyczna - że spór między TSUE i TK się zaostrzy, do Trybunału zaskarży nas Komisja Europejska i wobec Polski będą zastosowane kary finansowe - powiedział Osiecki, zwracając uwagę na mechanizm uzależnienia funduszy unijnych od praworządności. 

O podobnym scenariuszu mówił Tomasz Walczak z "Super Expressu". - Możliwe, że Prawo i Sprawiedliwość będzie zmuszone zrobić krok wstecz w tym sporze, bo przecież w dużej mierze o fundusze unijne oparty jest Polski Ład - przewidywał. Zwrócił też uwagę, że potencjalnie sytuacja może doprowadzić do "demontażu obecności Polski w UE".

Posłuchaj
46:39 PR24_mp3 2021_07_14-18-07-20.mp3 Tomasz Walczak i Grzegorz Osiecki o sporze prawnym między TSUE a TK (Debata dnia/PR24)

UE jako państwo federacyjne?

Publicyści pytani o kierunek, w jaki zmierza Unia Europejska, zaprzeczyli, by można już było mówić o tworzeniu superpaństwa. - Nie widzę nawet zaczątków takiego procesu. Na razie postrzegam to jako konflikt instytucjonalny, walkę o władzę między peryferiami a centrum - powiedział Osiecki. 

Dziennikarz "DGP" zwrócił także uwagę na spór światopoglądowy w UE. - Widać, że dokonuje się rozjazd w sferze wartości między nasza częścią Europy a Zachodem i to zaczyna być problemem - stwierdził Grzegorz Osiecki.

- W UE nie zmierzamy jeszcze do państwa federacyjnego, cały czas silna jest tożsamość poszczególnych państw, choć oczywiście jest element pewnego zacieśniania integracji - powiedział Tomasz Walczak z "Super Expressu".

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Goście: Tomasz Walczak ("Super Express"), Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 14.07.2021

Godzina: 18:06

kp

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości o wniosku premiera do TK: chodzi o suwerenność państw członkowskich UE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 11:21
- Prawo Unii Europejskiej nie ma pierwszeństwa przed polską Konstytucją, a ostatnie słowo w tych sprawach należy do Warszawy, a nie Luksemburga czy Brukseli - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Instrumentalne traktowanie prawa unijnego". Prof. Gontarski o postanowieniu TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 16:12
- TSUE bezwstydnie pokazuje, jak naruszać zasady rządów prawa pod płaszczykiem praworządności - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, komentując oświadczenie unijnego Trybunału, który zobowiązał Polskę do zawieszenia przepisów ws. Izby Dyscyplinarnej SN.
rozwiń zwiń