X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Chodzi o to, żeby wprowadzić w Polsce stan napięcia". Piotr Kubiak o atakach hakerskich

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 20:26
- Mieliśmy ponad rok chaosu (...) bo cały świat był ogarnięty pandemią koronawirusa. Ale zobaczmy, jakie siły po pandemii się ujawniły. Z jaką mocą ujawnili się Rosjanie. Z jaką mocą ujawniły się Niemcy z bardzo radykalnymi posunięciami. Ktoś buduje nowy ład światowy, a Polska być może w jakimś sensie jest jakąś przeszkodą - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kubiak z Radia Gdańsk. Gościem "Debaty dnia" był także Jacek Gądek z portalu Gazeta.pl.
Funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej przed niejawnym posiedzeniem Sejmu
Funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej przed niejawnym posiedzeniem SejmuFoto: PAP/Paweł Supernak

Po godzinie 16.00 zakończyło się tajne posiedzenie Sejmu. Zwołano je na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Została przedstawiona informacja w sprawie działań cybernetycznych wymierzonych w Rzeczpospolitą Polską. Posiedzenie zostało zwołane m.in. w związku z wydarzeniami ubiegłego tygodnia, kiedy szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował o ataku hakerskim na skrzynkę mailową i media społecznościowe jego i jego żony. W "Debacie dnia" rozmawiali o tym Jacek Gądek z portalu Gazeta.pl i Piotr Kubiak z Radia Gdańsk.

dworczyk free tt twitter 1200.jpg
Rzecznik rządu: Michał Dworczyk zostaje na stanowisku

Piotr Kubiak z Radia Gdańsk stwierdził, że w atakach hakerskich i związanej z nimi dezinformacji chodzi o to, żeby "wprowadzić w Polsce poważny stan napięcia". Jego zdaniem stan napięcia w kraju sprzyja "dyktaturom z jakimi mamy do czynienia na Wschodzie", przy czym podkreślił, że jest więcej niż jedna taka "dyktatura na Wschodzie" i są one raczej nieprzyjazne Polsce.

- Mieliśmy taki rok chaosu w polskiej polityce, w polskiej gospodarce, w polskim życiu społecznym. Ale ten ponad rok chaosu był wszędzie tak naprawdę, bo cały świat był ogarnięty pandemią koronawirusa. Spokojnie było tylko w Chinach, co jest zastanawiające, w Rosji nikt się tą pandemią za bardzo nie przejmował. Pandemia jest oczywiście wygaszona. Ale zobaczmy, jakie siły po pandemii się ujawniły. Z jaką mocą ujawnili się Rosjanie. Z jaką mocą ujawniły się Niemcy z bardzo radykalnymi posunięciami. Ktoś buduje nowy ład światowy, a Polska być może w jakimś sensie jest jakąś przeszkodą - mówił Piotr Kubiak.

Zobacz więcej:

Jacek Gądek z portalu Gazeta.pl mówił, że w kontekście zmasowanych ataków hakerskich akurat teraz można doszukiwać się kontekstu międzynarodowego - protesty na Ukrainie, fale wzajemnych wydaleń dyplomatów między Moskwą i państwami w regionie. Jednak - jak podkreślił - nie mamy pewności, że np. stoją za tym rosyjskie służby.

forum- soboń 1200 .jpg
"Pomoże unikać nieostrożnych zachowań". Artur Soboń o posiedzeniu Sejmu ws. cyberataków

- Patrząc chłodno, to Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, posługiwał się w celach służbowych - ale nie przesyłając jakieś poufne dokumenty - skrzynką "cywilną" to nazwijmy, a nie służbową. Podobnie robili inni politycy rządowi. Jest to ewidentnie coś, co nie powinno mieć absolutnie miejsca. To zapewne jest norma od lat i to nie jest specyfika rządu Prawa i Sprawiedliwości, tylko też poprzednich rządów również. Ale tak być nie powinno - mówił Jacek Gądek.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
46:22 PR24_mp3 2021_06_16-18-07-24_Debata.mp3 Publicyści o atakach hakerskich i cyberbezpieczeństwie Polski ("Debata dnia" / PR24)

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Goście: Jacek Gądek (Gazeta.pl), Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 18.07

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Cyberataki na polityków. Ekspert: wciąż brak nam świadomości, że sprzęt może być furtką dla cyberprzestępcy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:11
- Technologia zawsze będzie - pod względem patologicznym - wyprzedzała nasz zdrowy rozsądek, bezpieczeństwo. Nieustannie musimy podążać za przestępcami - przypomniał w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posiedzenie Sejmu ws. cyberataków. Cieszyński: zaprezentowaliśmy konkretne rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 17:12
Pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński powiedział, że podczas tajnego posiedzenia Sejmu przedstawiono kompleksową informację na temat cyberataków. Jak mówił dziennikarzom rzecznik rządu, minister Cieszyński był jedną z osób, które prezentowały opowiadały posłom o działaniach służb.
rozwiń zwiń