X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Truskawa: Unia Europejska zamierza ingerować w wewnętrzny porządek państw

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 19:29
- Tego typu rozwiązania w sposób zdecydowany uderzają w zagwarantowaną traktatami suwerenność państw, zbliżają nas do modelu federacyjnego i myślę, że jest to zjawisko niezwykle niebezpieczne - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa, komentując list unijnego komisarza, w którym domaga się on wycofania przez premiera wniosku do TK ws. nadrzędności konstytucji nad prawem UE. Gościem "Debaty dnia" był także Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Bidermann/Shutterstock

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders napisał list do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, skierowany również do wiadomości ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, zawierający apel o wycofanie wniosku złożonego przez premiera do Trybunału Konstytucyjnego, w którym chodzi m.in. o pytanie o zgodność z polską konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że nie zamierza wycofywać wniosku. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali Piotr Grzybowski i Tomasz Truskawa.

pmm 1.jpg
Premier: nie zamierzam wycofywać wniosku do TK ws. hierarchii prawa krajowego i unijnego

Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela" stwierdził, że premier Mateusz Morawiecki ma "niesamowitą odporność", skoro z takim spokojem odpowiada na "tak bezczelne, pełne tupetu i najgorszych intencji pisma" kierowane w stronę Polski. Zwrócił też uwagę na sekwencję zdarzeń - najpierw minister spraw zagranicznych Niemiec postulował likwidację zasady jednomyślności w UE, potem pojawił się list komisarza ws. wycofania wniosku premiera do Trybunału Konstytucyjnego, a trzecim elementem jest rezolucja PE wymierzona w Polskę.

- Mamy porządek prawny. Każde państwo, poza różnymi przymiotami, definicjami, których używamy na określenie tego właśnie bytu, jest tworem prawnym. W związku z tym rządzi się w wielu kwestiach, w tych podstawowych najczęściej, dokumentem, który się nazywa konstytucja. Ta konstytucja najczęściej jest przyjmowania w postaci referendum zgody powszechnej. (...) Tak było w naszym przypadku. (...) Ten dokument ma być nadrzędny, bo my Polacy tak o tym zdecydowaliśmy. Nie pan premier, pan prezydent, ten czy inny rząd, czy sąd w takim czy innym składzie, nawet nie Trybunał Konstytucyjny - mówił Piotr Grzybowski.

Czytaj również:

ziobro 1200 free.jpg
PE przyjął rezolucję uzależniającą wypłatę funduszy z praworządnością. Ziobro: to antydemokratyczne

Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa zauważył z kolei, że w Unii Europejskiej mamy obecnie do czynienia ze "wzmożeniem", jeśli chodzi o próby ingerencji z te kwestie, których traktaty unijne nie przekazują do kompetencji instytucji Unii Europejskiej, a które dotyczą porządku wewnętrznego państw.

- Tego typu postulaty, żądania, oczekiwania, wypowiedzi, w jakiś sposób wskazują na to, że Unia Europejska, czy też tak de facto rządzące Unią Niemcy, zamierzają ingerować w wewnętrzny porządek w wielu krajach. Tego typu rozwiązania w sposób zdecydowany uderzają w zagwarantowaną traktatami suwerenność państw, tego typu rozwiązania zbliżają nas do modelu federacyjnego i myślę, że jest to zjawisko niezwykle niebezpieczne, tym bardziej, że na to nakłada się jeszcze konflikt między instytucjami europejskimi, jak chociażby między Parlamentem a Komisją Europejską, gdzie Parlament próbuje zmusić Komisję do działań, które wymyśla sobie rządząca Parlamentem większość - mówił Tomasz Truskawa.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
47:13 PR24_mp3 2021_06_10-18-06-36_Debata.mp3 Piotr Grzybowski i Tomasz Truskawa ws. nadrzędności konstytucji nad prawem UE ("Debata dnia" / PR24)

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Adrian Stankowski
Goście: Piotr Grzybowski ("Niedziela"), Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa)
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 18.06

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

"Niemcy znów myślą o sobie w kategoriach mocarstwowych". Cezary Gmyz o propozycji zniesienia prawa weta

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 11:52
- Wypowiedź Heiko Maasa o zniesieniu prawa weta jest tylko dowodem tego, że Niemcy ponownie myślą o sobie w kategoriach mocarstwowych. To jest niebezpieczne - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Cezary Gmyz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Element sporu ideologicznego". Waszczykowski o powiązaniu funduszy EU z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 08:37
- Środowiskom lewicowo-liberalnym wydaje się, że można użyć instrumentu środków unijnych, aby wyeliminować środowiska konserwatywne z funkcjonowania - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł.
rozwiń zwiń