X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Przeciwwaga dla szalonych pomysłów". Maciejewski o polsko-włosko-węgierskiej frakcji w PE

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 20:15
- PiS nie aspiruje do bycia grupą rządzącą w Unii Europejskiej. Aspiruje do tworzenia sojuszy, mogących dać przeciwwagę dla najbardziej szalonych pomysłów eurokratów, które wymagają jednomyślności na etapie procedowania - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski z "Sieci", pytany o spotkanie premierów Polski, Węgier i Włoch. - W formie bardzo szerokiej, w to nie wierzę - podkreślał z kolei Jakub Majmurek z "Krytyki politycznej". 
Mateusz Morawiecki (L), Viktor Orban (C) i Matteo Salvini (P)
Mateusz Morawiecki (L), Viktor Orban (C) i Matteo Salvini (P)Foto: PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK

Współpracę na rzecz renesansu Europy zapowiedzieli w czwartek premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban oraz szef włoskiej Ligi Matteo Salvini. - Potrzebny jest renesans Europy i jej wartości - powiedział Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że "dzisiaj widzimy, iż Europa jest rozchwiana, że targają nią różne sprzeczności" i elity europejskie próbują "przedstawiać Unię Europejską, jako projekt tych elitarnych brukselskich salonów".

1200_UE_shutterstock.jpg
"Tysiąckrotnie groźniejsza jest prorosyjskość wiodących ugrupowań głównego nurtu". Saryusz-Wolski o UE

"Dominowałyby populistyczne partie Zachodu"

- Gdyby udało się połączyć frakcję Salviniego, ECR (Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - red.) i do tego Fides zjednoczyć, to takie ugrupowanie byłoby drugą siłą pod względem mandatów w Parlamencie Europejskim - wskazał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Jakub Majmurek z "Krytyki politycznej", pytany o możliwe skutki zawiązania porozumienia między Polską, Włochami i Węgrami. - Niemniej, byłoby siłą marginalizowaną i otoczoną kordonem sanitarnym wszystkich innych partii i mającą dosyć ograniczony wpływ na pracę Parlamentu Europejskiego. Nie byłaby to siła, która przełamałaby tę koalicję rządzącą w UE, czy Chadeków, Demokratów, Liberałów i Zielonych - wskazał publicysta. 

Czytaj także: 

- W formie bardzo szerokiej w to nie wierzę. Porozumienie (Włochy-Polska-Węgry - red.) oznaczałoby np. porozumienie z Alternatywą dla Niemiec, która zasiada we frakcji Salviniego, lub z Marine LePen. To porozumienie w szerokiej formie było porozumieniem, gdzie pozycja mocnej polskiej delegacji z PiS byłaby bardzo słaba, dominowałyby populistyczne partie z zachodniej Europy, które są bardzo prorosyjskie - zaznaczył Jakub Majmurek.

Jan Parys 1200.jpg
Rozmowy Morawiecki-Orban-Salvini. Parys: ich ugrupowania są dyskryminowane, mają prawo łączyć siły

"Fiasko liberalnej rewolucji"

- Polska jest jedynym państwem w UE, które jest rządzone przez konserwatystów dobrych parę lat. Orban należał do EPL, trudno więc było liczyć go jako konserwatystę - zaznaczył Jakub Maciejewski z "Sieci". - Prestiż Polski we froncie konserwatywnym ma znaczenie - powiedział gość "Debaty dnia". Zwrócił uwagę, że skutkiem zawiązania paktu na osi Warszawa-Budapeszt-Rzym może być fiasko "liberalnej kontrrewolucji, czyli tego powrotu do postpolityki". - To fiasko rewolucji może się odbyć w Ameryce. Kompromitacja Bidena może sprawić, że w świecie Zachodu na nowo ożyją prokonserwatywne tendencje. Wybory demokratyczne w najbliższych latach mogą znów umocnić środowiska konserwatywne, które widzą coraz mocniej to fiasko ideologicznych projektów lewicy na całym świecie - podkreślił. 

Czytaj także: 

- PiS nie aspiruje do bycia grupą rządzącą w Unii Europejskiej. Aspiruje do tworzenia pewnych  sojuszy, mogących dać przeciwwagę dla najbardziej szalonych pomysłów eurokratów, które wymagają jednomyślności na etapie procedowania - podkreślał Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci". - To może PiS uzyskać przez porozumienie np. z Salvinim, kiedy te małe państwa młodszej Europy nie będą miały odwagi postawić veto w konfrontacji z niemieckim hegemonem. Włochy mogą być "gamechangerem" - wskazał Jakub Maciejewski.

Posłuchaj
24:13 Debata - I - PR24_AAC 2021_04_02-18-05-56.mp3 Jakub Maciejewski i Jakub Majmurek o bieżących wydarzeniach sceny politycznej - cz. I ("Debata Dnia"/ PR24)

25:44 Debata - II - PR24_AAC 2021_04_02-18-05-56.mp3 Jakub Maciejewski i Jakub Majmurek o bieżących wydarzeniach sceny politycznej - cz. II ("Debata Dnia"/ PR24)

W "Debacie dnia" także o sytuacji Polaków na Białorusi, podwyżkach cen za wywóz śmieci w Warszawie i o szczepieniach na COVID-19 w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania nagrań. 

***

Audycja: "Debata dnia"

ProwadzącyMagdalena Złotnicka

Goście: Jakub Maciejewski ("Sieci", wPolityce.pl), Jakub Majmurek ("Krytyka polityczna")

Data emisji: 02.04.2021

Godzina emisji: 18.06


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Czytaj także

Prof. Reginia-Zacharski: do konserwatystów w UE musiało dotrzeć, że działania integracyjne są niezbędne

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 10:41
- Ostatnie procesy w Unii Europejskiej musiały być dla konserwatystów mocnym sygnałem alarmowym. Idą one bowiem na kurs kolizyjny z polityką realizowaną pod auspicjami pewnej idei państw suwerennych. Mógł to być główny agregat działań - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chciała zagłodzić Polskę, teraz żąda sankcji. Dziedziczak: wstyd dla instytucji UE, że pełni to stanowisko

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 02:04
Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley, która jesienią mówiła o "zagłodzeniu Polski i Węgier", żąda sankcji finansowych dla naszego kraju. - To całkowicie skompromitowana pani. To wstyd dla unijnych instytucji, że dalej pełni ona swoje stanowisko, po tak skandalicznych słowach - powiedział dla tvp.info Jan Dziedziczak, minister w Kancelarii Premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoska prasa o spotkaniu Morawiecki-Orban-Salvini: rozpoczęła się wielka budowa europejskiej suwerenistycznej prawicy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 12:20
W Budapeszcie rozpoczęła się wielka budowa europejskiej suwerenistycznej prawicy - tak piątkowa prasa we Włoszech podsumowuje rozmowy premierów Węgier Viktora Orbana i Polski Mateusza Morawieckiego oraz lidera włoskiej Ligi Matteo Salviniego.
rozwiń zwiń