X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Orzeczenie TSUE ws. KRS. Piasecki: spór trwa, teraz będziemy czekać na wyrok polskiego sądu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 19:30
- Tak naprawdę problem jest bardzo poważny, gdyż mamy spór dotyczący tego, czy mówimy o organizacji wymiaru sprawiedliwości, i tu TSUE nie ma kompetencji, by się tym zajmować, czy mówimy po prostu o praworządności i przestrzeganiu unijnego prawa, i tu TSUE ma kompetencje - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". Gościem "Debaty dnia" był także Miłosz Lodowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/corgarashu

TSUE uznał, że kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - które doprowadziły do zniesienia skutecznej sądowej kontroli rozstrzygnięć KRS ws. nominacji do Sądu Najwyższego - mogą naruszać unijne prawo. Chodzi o brak możliwości odwołania się przez sędziów od negatywnej decyzji KRS.

Jan Parys 1200.jpg
Orzeczenie TSUE. Jan Parys: traktat wyklucza ingerencje zewnętrzne w nasze sądownictwo

- Wygląda to w ten sposób, że w tej chwili oś sporu przebiega w tej formie, że w szczególności politycy - bo są w tej chwili najgłośniejsi, co jest naturalne, gdyż związani z Ministerstwem Sprawiedliwości - twierdzą, że w tej sprawie TSUE nie ma prawa orzekać. Natomiast rzeczywiście opozycja, jej politycy i część prawników z nią związana twierdzą, że to nie jest kwestia rozważań organizacji pracy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, tylko jest to kwestia praworządności - powiedział publicysta "Rzeczpospolitej".  

Jak podkreślił Marcin Piasecki, należy zwrócić uwagę na to, co tak naprawdę TSUE orzekł. - Stwierdził, że może tu być naruszenie prawa Unii Europejskiej, ale sprawę skierował z powrotem do polskiego sądu administracyjnego. Tenże sąd za jakiś czas orzeknie, czy rzeczywiście doszło do naruszenia prawa europejskiego. W związku z tym to jest rozwiązanie, które polega na tym, że sędziowie, którzy nie zostali nominowani przez obecny KRS do Sądu Najwyższego, nie mają drogi odwołania - dodał. 


Posłuchaj
24:19 PR24_mp3 2021_03_02-18-33-52.mp3 Publicyści o orzeczeniu TSUE ws. KRS cz.2 ("Debata dnia")

21:21 PR24_mp3 2021_03_02-18-07-41.mp3 Publicyści o orzeczeniu TSUE ws. KRS cz.1 ("Debata dnia")

  

- UE ma masę problemów na własnym pokładzie. Tego typu wyrok wprowadza zamieszanie i pozwala znowu drugorzędnymi tematami w kontekście pierwotnych prerogatyw TSUE zapchać lukę informacyjną, która pojawiła się przy absolutnym braku skuteczności okołocovidowej UE. Zawsze można przestrzeń publiczną wypełniać informacjami o tym, jak to w Polsce łamana jest praworządność, jak to polski rząd, który w zwalczaniu skutków pandemii wykazuje się dużo wyższą skutecznością niż ogół Unii, i polscy politycy dopuszczają się "haniebnych czynów" - stwierdził Miłosz Lodowski. 

- Traktuję to mniej poważnie. Głównie dlatego, że od samego początku są to próby przeciągania liny i sprawdzania na ile możemy sobie pozwolić - dodał.  

Czytaj także:

- Nie wiem, jaki będzie wyrok polskiego sądu. Na pewno w tej chwili dominują emocje, polityczna młócka. Pozostanie pytanie: w którym momencie wypowie się nasz sąd. Podejrzewam, że potrwa to jednak dosyć długo - podsumował Piasecki.         

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Debata dnia"

Prowadził: Mirosław Skowron

Goście: Miłosz Lodowski, Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 02.03.2021

Godz. emisji: 18.07

kmp

Czytaj także

"Paliwo, które podtrzymuje ich przy życiu". Prof. Domański o reakcji opozycji na decyzję TSUE

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 14:18
- To jest paliwo, które podtrzymuje opozycję przy życiu, dla nich to całkiem pozytywny wyrok - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog PAN, komentując reakcje opozycji na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dot. Krajowej Rady Sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kolejny element presji unijnych elit na Polskę". Smoliński o orzeczeniu TSUE ws. KRS

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 17:11
- Orzeczenie TSUE to pewne ogólne stwierdzenia, które wprost nie dają skutków prawnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński, poseł PiS.
rozwiń zwiń