X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"7 Dni: Wschód": Polska liderem napływu cudzoziemców z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 08:51
Polska stała się globalnym liderem napływu cudzoziemców, podejmujących krótkoterminową pracę sezonową. Wynika to głównie z masowego przyjazdu do naszego kraju obywateli Ukrainy. – Jest to migracja czasowa, którą trudno dokładnie policzyć – mówiła w audycji "7 Dni: Wschód” w Polskim Radiu 24 dr Marta Jaroszewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich, autorka raportu "Migracje z Ukrainy do Unii Europejskiej z perspektywy ryzyka”.
Audio
  • 28.10.2018 dr Marta Jaroszewicz, Ośrodek Studiów Wschodnich (7 Dni: Wschód)
Obywatele Ukrainy masowo podejmują pracę w Polsce
Obywatele Ukrainy masowo podejmują pracę w PolsceFoto: pixabay.com

Dr Marta Jaroszewicz w swoim raporcie na temat migracji w Polsce powołuje się na dane International Migration Outlook. - Według stanu na  31 grudnia 2017 roku w Polsce przebywało około 900 tysięcy obywateli Ukrainy. Wśród nich były osoby przebywające w naszym kraju na zasadzie tzw. oświadczeń, czyli krótkoterminowych pozwoleń na pracę oraz około 100 tysięcy posiadające karty stałego lub czasowego pobytu i studenci – mówiła ekspertka OSW.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 dokładna liczba Ukraińców przebywających w Polsce jest trudna do oszacowania. - Migracja ta jest czasowa, dlatego trudno ją policzyć, nie tylko w naszym kraju. Jedna osoba jest w stanie przyjechać nawet kilka razy w miesiącu. Problem związany był również z policzeniem osób przebywających na oświadczenia. Brano pod uwagę liczbę dokumentów, a nie osoby. Od 1 stycznia 2018 roku weszły zmiany związane z przyznawaniem tych oświadczeń. Dzięki temu będzie wiadomo ile osób uzyskało oświadczenia, a ile podjęło ostatecznie pracę w Polsce – tłumaczyła dr Marta Jaroszewicz.

Eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich wyjaśniała, dlaczego tak duża liczba obywateli Ukrainy przyjeżdża obecnie do naszego kraju. - Po 2014 roku na Ukrainie nastąpił drastyczny spadek poziomu życia, wynikający z wybuchu wojny i aneksji Krymu oraz związanego z tym upadku pewnych gałęzi przemysłu. Mieszkańcy, szczególnie z zachodniej Ukrainy, wchodzą w migrację sezonową jeszcze zanim pomyślą o podjęciu pracy w swoim kraju. Łatwej jest pojechać do Polski niż postarać się o dobrą pracę na Ukrainie. To się też wiąże z bardzo dobrze rozwiniętą siecią firm zajmujących się pośrednictwem pracy za granicą.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Piotr Pogorzelski.

PR24

____________________ 

Data emisji: 28.10.2018

Godzina emisji: 08:06

Czytaj także

"Granica pokoju". Petro Poroszenko na Białorusi. Umowa o readmisji i kanałach TV

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 23:00
Przywódcy Ukrainy i Białorusi podpisali porozumienie o readmisji. Ustalili również, że niedługo na Białorusi zacznie nadawać ukraiński kanał telewizyjny, a na Ukrainie - białoruski. Petro Poroszenko i Aleksander Łukaszenka spotkali się w ramach forum regionów Ukrainy i Białorusi, które odbyło się w białoruskim Homlu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karawana migrantów odrzuca plan "Jesteś w swym domu" prezydenta Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 07:32
Karawana migrantów, która przechodzi przez Meksyk odrzuciła plan "Jesteś w swym domu" ogłoszony przez prezydenta Meksyku w piątek wskazując, że plan nie odnosi się do przyczyn exodusu i ogranicza swobodę przemieszczania się migrantów do stanów Chiapas i Oaxaca.
rozwiń zwiń