more_horiz

Bieda białych w RPA. "Tych problemów nie widać w telewizji"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 21:26
- W RPA coraz bardziej widoczne jest ekonomiczne zróżnicowanie różnych społeczności. W dużej mierze jest to też podział rasowy - mówił w Polskim Radiu 24 Aleksander Haleniuk, politolog, który pracuje nad monografią o sytuacji białych w RPA.
Audio
  • 23.10.18 Szukając Dziury w Całym: bieda białych w RP
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że w RPA jest rosnąca klasa średnia i nomenklatura polityczna, która uwłaszcza się na majątku. Istnieją też związki polityków z biznesem. - Czarnoskóra klasa średnia procentowo rośnie. W takich miastach jak Pretoria podział ekonomiczny i nakładający się podział rasowy w dalszym ciągu jest widoczny. Są też sygnały, które świadczą o tym, że społeczność biała ma problemy ekonomiczne, szczególnie wśród ludzi młodych - powiedział Aleksander Haleniuk.

Jego zdaniem problem biedy wśród społeczności białej dotyczy ok. 15 proc. Afrykanerów. - Miejsca w których przebywają można podzielić na przytułki i schroniska. Są tzw. projekty, gdzie trochę więcej się dzieje, jest uprawa roli, hodowla zwierząt na własne potrzeby, ale są też zwykłe squatter camy. To już jest bieda iście afrykańska. Tych problemów, jeśli chodzi o białych, nie widzi się w telewizji - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji Szukając Dziury w Całym był Łukasz Warzecha.

Data emisji: 23.10

Godzina emisji: 20.36

PR24/tj


Zobacz więcej na temat: RPA Afryka ŚWIAT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W RPA dojdzie do wojny domowej? Chodzi o wywłaszczenie białych farmerów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 12:57
Do końca sierpnia rząd w RPA ma zadecydować na jakich warunkach odbędzie się wywłaszczenie białych, w tym polskich farmerów, mieszkających na tych terenach. Do tej pory otrzymywali oni rekompensaty. - Teraz najprawdopodobniej wywłaszczenie będzie odbywać się bez odszkodowań, w efekcie czego może dojść do wojny domowej w RPA - mówi portalowi PolskieRadio.pl posiadający południowoafrykańskie korzenie youtuber Stefan Tompson. Publicysta, poruszający ważne tematy społeczne i historyczne był niedawno na miejscu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPA: liczba zabójstw wzrosła szósty rok z rzędu. Ginie 57 osób dziennie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 21:58
- Liczba zabójstw w Republice Południowej Afryki wzrosła szósty rok z rzędu - wynika z opublikowanych we wtorek przez tamtejszą policją statystyk. W okresie od kwietnia 2017 r. do marca roku 2018 mordowano w tym kraju 57 osób dziennie.
rozwiń zwiń