Skutki włoskiego referendum dla gospodarki. "Bez zaskoczenia"

2016-12-05, 11:04

Skutki włoskiego referendum dla gospodarki. "Bez zaskoczenia"
W niedzielnym referendum Włosi odrzucili konstytucyjne zmiany proponowane przez gabinet premiera Renziego. Foto: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Po przegranym referendum premier Matteo Renzi zapowiedział swoją dymisję. O reakcji rynków finansowych na wynik włoskiego referendum i o tym, czy w związku z nim Włochów i Europejczyków czekają wstrząsy w sektorze bankowym, rozmawiali w Pulsie Gospodarki Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Rafał Sadoch (mBank) i dr Maciej Bukowski (WISE Europa).

Posłuchaj

5.12.16 Dr Maciej Bukowski, Mariusz Pawlak, Rafał Sadoch o skutkach wyniku włoskiego referendum
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił Rafał Sadoch, sondaże wskazywały, że włoskie referendum zakończy się fiaskiem. - Nie mieliśmy do czynienia z dużym zaskoczeniem. Dzisiejsza reakcja rynkowa jest więc stłumiona – wyjaśnił gość. Dodał, że "o ile włoska giełda otworzyła się na minusie, to pierwsze minuty handlu przyniosły wydźwignięcie indeksów nad kreskę". – Także gdy popatrzymy na rynek walutowy, nie widzimy dużego tąpnięcia. O ile w godzinach nocnych euro potaniało wobec dolara amerykańskiego do najniższych poziomów w tym roku, o tyle już teraz widzimy odbicie – zaznaczył Sadoch.

Dr Maciej Bukowski zauważył z kolei, że Włochy od ponad 20 lat "grzęzną w marazmie niezdolności do reformowania się i nie są w stanie tego przezwyciężyć". - Premier Renzi był nowa nadzieją. Jest świetnym mówcą, fantastycznie wypada w mediach, świetnie dyskutuje. Miał też wolę zmieniania, ale w rezultacie wytracił tę energię. Za długo to trwało, popularność osłabła, przegrał referendum i wydaje się, że jego kariera dotarła do granic, co nie znaczy, że się już nie podniesie - tłumaczył gość.

Mariusz Pawlak odniósł się z kolei do włoskiego sektora bankowego, który – jego zdaniem – ma poważne kłopoty. – Niezależnie od tego, czy premier Renzi będzie czy nie, jego zasługą było to, że udało mu się w jakiś sposób przekonać Unię i doprowadzić do tego, by przymknęła oko na pomoc publiczną dla sektora bankowego – przypomniał.

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że Włosi nie akceptują twardej polityki oszczędnościowej. - Bezrobocie wśród młodych Włochów wynosi 40 proc. Co jeszcze mają do stracenia? Nawet ktoś, kto jest dobrym mówcą i tak dziś nie zmieni ogromnej dziury finansów publicznych i zadłużonego, nieefektywnego sektora bankowego – podsumował Pawlak.


fot.PR24/MS Maciej Bukowski, Rafał Sadoch i Mariusz Pawlak/fot.PR24/MS

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Justyna Golonko.

Polskie Radio 24/pr

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 5.12.16

Godzina emisji: 10:18

Polecane

Wróć do strony głównej