X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Próba odzyskania przedpola przez opozycję". Piotr Semka o atakach na Daniela Obajtka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 10:00
- Stopień zaangażowania Gazety Wyborczej w taką akcję, gdzie codziennie jest jakaś sensacja, w dużej mierze osłabia efekt, widać zaangażowanie w próbę odzyskania przedpola przez opozycję - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Semka ("Do Rzeczy"). W debacie wzięli udział również Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna") oraz Mateusz Wyrwich ("Niedziela").
Piotr Semka
Piotr SemkaFoto: Polskie Radio 24

W ostatnich tygodniach niektóre media donoszą o majątku prezesa PKN Orlen i wątpliwościach dotyczących pochodzenia m.in. licznych nieruchomości należących do Obajtka. W związku z tymi doniesieniami politycy opozycji poinformowali o złożeniu zawiadomień i wniosków do m.in. prokuratury, NIK-u i CBA ws. nieprawidłowości dotyczących działalności i majątku b. wójta Pcimia.

Sakiewicz PR24 1200.jpg
"Ma wrogów w bardzo różnych miejscach". Sakiewicz pokazał, komu zależy na atakowaniu Daniela Obajtka

Tomasz Żółciak podkreślał, że ewentualna kariera polityczna Daniela Obajtka stoi pod dużym znakiem zapytania, a prezesura w Orlenie może być szczytem jego możliwości w tych okolicznościach.

- Dla PiS, jako formacji, jest to sytuacja niekomfortowa. Ta partia swoją siłę polityczną, zwłaszcza przy dochodzeniu do władzy, oparła o nastroje antyelitarne, na podważaniu tych słynnych ośmiu lat PO, "ośmiorniczkach", elitach III RP itd. Dla tego typu formacji takie zdarzenia, które codziennie generują nowe wątki i ustalenia (…) są groźną sytuacją. Kiedy można przylepić środowisku łatkę układu czy nepotyzmu, to jest to groźne, jeśli nie zabójcze. Daniel Obajtek przeszedł do kontrofensywy, to naturalne działania, ma prawo się bronić i kontestować ustalenia dziennikarzy, nie wydaje się jednak, by to szybko mogło przeciąć temat. Wyjaśnianie CBA czy prokuratury nie przekona nieprzekonanych, zawsze będzie argument, że "swoi będą sprawdzać swoich" - dodał publicysta.

Posłuchaj
21:57 PR24_mp3 2021_03_17-08-35-41.mp3 Publicyści o atakach na Daniela Obajtka (Polskie Radio 24/Debata Poranka)

Piotr Semka zwracał uwagę na zaangażowanie mediów stojących po stronie opozycji w tę sprawę. - Pytanie dlaczego nie zajęto się tą sprawą np. rok temu. Gdyby nie plotki dotyczące jego premierostwa, to Gazeta Wyborcza nie badałaby tego, co robił jako burmistrz Pcimia. Dla PiS jest to nauczka, że nie mogą w tej formacji powstawać "cudowne dzieci", którym wszystko się wybacza. Taki system faworyta, delfina, zawsze kończy się niedobrze - zauważył.

 Mateusz Wyrwich stwierdził, że atak przypuszczony na Daniela Obajtka nie wynika z tego, czy miał zostać premierem, czy nie, ale został najprawdopodobniej wymyślony przez Gazetę Wyborczą. - Chodzi tutaj o wielkie pieniądze koncernu, który się buduje - ocenił.

Czytaj również:

W audycji publicyści komentowali także ostatnie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł we wtorek, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa; tym samym Trybunał oddalił odwołanie Komisji Europejskiej w tej sprawie i utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok Sądu UE.

- TSUE powiedział KE, że nie do końca ma rację i próbuje tworzyć nowe prawo. Niedawno Beata Szydło mówiła o tym, że na posiedzeniach KE dyskutuje się o czymś, co nie istnieje, czego nie ma, nawiązując do Barta Staszewskiego, który stworzył, jak sądzę na zamówienie propagandystów, nieistniejące strefy wolne od LGBT i tym gra, tak jak grają nimi w Parlamencie Europejskim, uważając, że Polska jest straszliwym państwem - odniósł się do sprawy Mateusz Wyrwich.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Tomasz Żółciak, Piotr Semka, Mateusz Wyrwich

Data emisji: 17.03.2021

Godzina emisji: 08.35

PR24/ka

Czytaj także

"Medialnie się broni". Mateusz Kosiński o atakach na Daniela Obajtka

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 10:03
- Mamy do czynienia z w miarę ciekawą linią obrony. Odpowiedzi Daniela Obajtka brzmią wiarygodnie, on zapowiada pozwy. (...) Oczywiście, jeśli dojdzie do procesów sądowych i Daniel Obajtek je wygra, to będzie mógł użyć tego argumentu, że to był atak polityczny, który miał go zdyskredytować - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński z "Tygodnika Solidarność". Gościem "Debaty poranka" był także publicysta "Rzeczpospolitej" Tomasz Pietryga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Paruch: strategia "GW" wobec Daniela Obajtka przypomina to, co próbowano zrobić z Jarosławem Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 10:17
- Podobne działanie, jak w przypadku prezesa Orlenu, "Gazeta Wyborcza" przyjęła wobec Jarosława Kaczyńskiego, gdy próbowano z niego zrobić miliardera, który miał budować tzw. dwie wieże w Warszawie, co miało go skompromitować - powiedział prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS.
rozwiń zwiń