X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To grozi odwróceniem sytuacji". Publicysta o zarzutach wobec prezesa PKN Orlen

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 20:45
- Ludzie często dziedziczą majątki. Zarzucanie tego typu spraw jest śmieszne, grozi odwróceniem sytuacji. Za chwilę pojawią się teksty prześwietlające majątki posłów opozycji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Grzybowski ("Niedziela"). Gościem był również Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")
Audio
  • "Debata dnia" z udziałem Piotra Grzybowskiego i Marcina Piaseckiego
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek
Prezes PKN Orlen Daniel ObajtekFoto: Forum

W weekend "Gazeta Wyborcza" napisała, że Orlen sponsorował akademię piłkarską dewelopera, od którego Daniel Obajtek kupił prawie 200-metrowy apartament w Warszawie. Apartament, który, według "GW", miał zostać sprzedany po zaniżonej o blisko milion złotych cenie. Prezes PKN Orlen nazwał kolejne doniesienia "kłamstwem i nagonką". Zapowiedział też pozwy przeciwko oskarżającym go politykom Koalicji Obywatelskiej, którzy zarzucają mu m.in. niejasne pochodzenie majątku oraz łączenie funkcji wójta z prowadzeniem działalności gospodarczej.

1200_Obajtek_PAP.png
"Jedna wielka nagonka, nie mam zamiaru rezygnować". Daniel Obajtek odpowiada na publikacje "GW"

Piotr Grzybowski przyznał, że przejrzał przy okazji oświadczenia majątkowe polityków KO. - Szef PO ma się czym pochwalić. Z oświadczeń polityków wynika też, że średnia cena mieszkania w Polsce wynosi 3,5-4,5 tys. złotych za metr. Podobne sytuacje mają przylgnąć do prezesa PKN Orlen. Ludzie często dziedziczą majątki. Zarzucanie tego typu spraw jest śmieszne, grozi odwróceniem sytuacji. Za chwilę pojawią się teksty prześwietlające majątki posłów opozycji - powiedział publicysta. Zwrócił również uwagę na moment publikacji "Gazety Wyborczej". - Tuż po wizycie prezesa Obajtka na Litwie, gdy dochodzi o fuzji Orlenu z Lotosem - podkreślił. 

Jego zdaniem należy postawić sobie pytanie, czy celem jest Daniel Obajtek, czy PKN Orlen. - Być może Daniel Obajtek został wykorzystany jako narzędzie. Wizerunkowo sprawa jest kłopotliwa. Jeżeli "mówią", niezależnie od prawdy, to człowiek zostaje ochlapany. Jeżeli natomiast zostało złamane prawo, to konsekwencją działań dziennikarzy powinno być złożenie wniosku do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa - tłumaczył Grzybowski.

Czytaj także:

- To, co wydarzyło się z Danielem Obajtkiem jest dla PiS niewygodne. Pada mit o transparentności, skromności i krystalicznej uczciwości. Oczywiście możemy pochylać się nad oświadczeniami majątkowymi posłów opozycji i je weryfikować. Różnica polega na tym, że te oświadczenia istnieją. Nie ma natomiast oświadczenia majątkowego Daniela Obajtka. Jako prezes PKN Orlen nie musi go składać. Jeśli zarzuty określa jako kłamliwe, to w czym jest problem, aby przedstawić sprawę opinii publicznej i wyjaśnić jak jest. W związku z tym, że Daniel Obajtek tego nie robi, mamy spektakl. Pojawiają się wieści o kolejnych nieruchomościach. Nawet na zwolennikach PiS może to wywierać niekorzystne wrażenie. Dlaczego Obajtek temu nie zaprzecza przy pomocy dokumentów? - zastanawiał się Marcin Piasecki. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że działania PKN Orlen mają ogromne znaczenie dla państwa. - Procesy powinien prowadzić człowiek poza podejrzeniami, czysty ja żona Cezara. Czy mamy do czynienia z tego rodzaju sytuacją? Wygląda na to, że istotne składowe elementy majątku Obajtka pojawiły się, gdy nie był on prezesem Orlenu - podsumował Piasecki. 


Posłuchaj
52:22 PR24_mp3 2021_03_15-18-06-14.mp3 "Debata dnia" z udziałem Piotra Grzybowskiego i Marcina Piaseckiego

 

W rozmowie z Polskim Radiem Daniel Obajtek podkreślił, że nie ma ambicji politycznych i chce kontynuować rozwój Orlenu. W jego ocenie medialne publikacje i zarzuty opozycji mają podłoże biznesowe i służą blokowaniu fuzji Orlenu z Lotosem.


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Debata dnia"

Prowadziła: Joanna Miziołek

Goście: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Piotr Grzybowski ("Niedziela")

Data emisji: 15.03.2021

Godz. emisji: 18.07

Czytaj także

"Nikt mnie nie zastraszy, nie zrobię ani kroku w tył". Stanowcza odpowiedź Daniela Obajtka na taśmy "GW"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 08:52
- "Gazeta Wyborcza" wrzuca nagrania sprzed kilkunastu lat, co do których nie ma pewności, czy nie zostały zmanipulowane. Tę sprawę będzie prowadził zaangażowany przeze mnie prawnik. Ja muszę się skoncentrować na tym, co zacząłem w Orlenie. Nikt mnie nie zastraszy, nie zrobię ani kroku w tył - mówi PAP Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
rozwiń zwiń