X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

J. Liziniewicz: kasta sędziowska charakteryzuje się mafijnym dążeniem do jednomyślności

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 10:18
- Spór o wymiar sprawiedliwości w Polsce pokazał, że kasta sędziowsko-prawnicza charakteryzuje się mafijnym dążeniem do jednomyślności - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Agaton Koziński z "Polska The Times" i Dominik Mazur z Fundacji Republikańskiej.
Audio
  • 28.11.19 J. Liziniewicz: kasta sędziowska charakteryzuje się mafijnym dążeniem do jednomyślności (PR24)
TSUE, zdj. ilustracyjne
TSUE, zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w ubiegłym tygodniu orzeczenie odnoszące się do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE orzekał w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne innej izby Sądu Najwyższego, która podważała niezależność nowo powstałej izby SN. W swoim orzeczeniu luksemburski trybunał stwierdził, że w tej sprawie orzec ma polski SN.

morawiecki pap 1200.jpg
Premier: część środowiska sędziowskiego manipuluje wyrokiem TSUE

W Polsce trwają dyskusje o tym, czy swoim wyrokiem TSUE podważył funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej, czy też nie. Rośnie presja na Małgorzatę Gersdorf, I prezes SN, by jak najszybciej wydała w tej sprawie orzeczenie. W wywiadzie dla PAP wypowiedziała się o tym także premier Mateusz Morawiecki. Stąd też głównym tematem "Debaty poranka" był właśnie polski wymiar sprawiedliwości. W Polskim Radiu 24 rozmawiali o tym Agaton Koziński, Dominik Mazur i Jacek Liziniewicz.

Chaos w wymiarze sprawiedliwości

Agaton Koziński podkreślił, że w związku z politycznym zaangażowaniem środowiska prawniczego - po obu stronach - rośnie w Polsce chaos w całym wymiarze sprawiedliwości. Pojawiają się pomysły, by w sądach nie dopuszczać do orzekania sędziów wybranych przez nową KRS, z kolei premier Mateusz Morawiecki argumentował w wywiadzie, że to stara KRS była niekonstytucyjna. Zależnie od tego, po której stronie politycznej jest dany prawnik - jego interpretacje prawa są różne.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] M. Skowron: nie spodziewam się zmian w polskim systemie sądownictwa

- Nie ma już właściwe w Polsce prawnika z którym można skonsultować wyrok TSUE. Wszystkie interpretacje czyta się przez filtr polityczny, prawnicy i sędziowie zrobili wiele aby tak było, nikogo nie stać na bezstronność - mówił w Polskim Radiu 24.

"Napięcie będzie rosło"

Jacek Liziniewicz stwierdził, że w środowisku prawniczym panuje przekonanie, że orzeczenie wygłoszone przez Małgorzatę Gersdorf będzie stanowiło o niezależności wymiaru sprawiedliwości. - Granicą niezależności miałoby być zdanie sędzi Gersdorf i korporacji sędziowskiej. Spór o wymiar sprawiedliwości w Polsce pokazał, że kasta sędziowsko-prawnicza charakteryzuje się mafijnym dążeniem do jednomyślności - podkreślił.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ryszard Czarnecki o wyroku TSUE: można powiedzieć, że "Piłat z Luksemburga" umył ręce

Przypomniał także, że już obecnie w Polsce niezadowolenie z pracy wymiaru sprawiedliwości wyraża ok. 80 proc. społeczeństwa, a niebawem ta liczba wzrośnie. Zgodził się z nim Dominik Mazur, który stwierdził, że - obserwując obecne działania sędziów - należy spodziewać się wzrostu napięcia związanego z sądownictwem.

- Napięcie wokół sporów wymiarze sprawiedliwości może rosnąć. Wtedy przeprowadzenie reform w sądownictwie będzie mogło mieć większe poparcie społeczne i nie będzie tak kosztowne na poziomie politycznym - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Debatę poranka" prowadził Stanisław Janecki.

PR24/jmo

______________________

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 8.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karolina Zioło-Pużuk: Donalda Tuska nie ma już w polskiej polityce

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 10:56
- W powszechnym postrzeganiu Donalda Tuska nie ma już w polskiej polityce. Ma rolę człowieka, który raz na jakiś czas przychodzi i coś mówi. Jego powrót do Polski byłby trudny i nie do końca zrozumiały - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Karolina Zioło-Pużuk z Centrum Daszyńskiego. Gośćmi "Debaty poranka" byli również Mateusz Kosiński z "Tygodnika Solidarność" i Jerzy Mosoń z fundacji FIBRE i magazynu "Polish Market".
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Saryusz-Wolski: wyrok TSUE po myśli zwolenników reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 09:01
- Trybunał Sprawiedliwości UE nie zakwestionował żadnego przepisu dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz KRS - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera podsłuchowa. Jest decyzja Sądu Najwyższego ws. Marka Falenty

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 12:40
Sąd Najwyższy oddalił jako "oczywiście bezzasadną" kasację obrony ws. Marka Falenty, co oznacza, że kara 2,5 roku więzienia, wymierzona biznesmenowi prawomocnie przez sąd II instancji, stała się ostateczna.
rozwiń zwiń