X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Debata poranka". Naciski Kongresu USA na Polskę ws. roszczeń żydowskich

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 10:05
- Roszczenia to sprawa na najbliższe 5 czy 10 lat. Niepokojące jest to, że amerykańscy senatorowie myślą w tej sprawie podobnie niezależnie od barw partyjnych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Łaguna z "Superstacji". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazeta Prawna" i Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego".
Audio
  • 07.08.2019 Goście "Debaty poranka" o sprawie marszałka Kuchcińskiego i problemie roszczeń żydowskich wobec Polski
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo
Sekretarz stanu USA Mike PompeoFoto: Shutterstock.com / Gints Ivuskans

Goście PR 24 poruszyli wcześniej temat lotów marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. Ich zdaniem jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie rozwiąże tej kwestii jak najszybciej, problem zacznie narastać.

Feralne loty marszałka

- Sprawa marszałka Kuchcińskiego przeistacza się w kulę śnieżną, która może pochłonąć coraz więcej osób. Pojawiają się coraz to nowe fakty dotyczących innych polityków PiS, którzy również latali samolotami wraz ze swoimi rodzinami. Nie zadaję pytania o to co jest prawdą, bo jest to zadanie dla prokuratury - twierdzi Grzegorz Łaguna.

Radosław Fogiel 1200.jpg
Radosław Fogiel: to marszałek Marek Kuchciński zdecyduje, czy miałby się podać do dymisji

Zbigniew Parafianowicz uważa, że ta sprawa to olbrzymi problem wizerunkowy dla PiS. - Całe te zajście jest niespójne z wizerunkiem tej partii. Problemem marszałka Kuchcińskiego nie są same loty, tylko to, że kłamał w tej sprawie. Mówimy o postaci, której nie bronią nawet media sprzyjające obecnej władzy. Nie zdziwiłbym się, gdyby doszło do prób usunięcia go ze stanowiska, bo jest to polityk, który jest potencjalną miną dla PiS. Jest to ogromny problem wizerunkowy dla PiS, który trzeba jak najszybciej rozwiązać - powiedział.

Zdaniem Bogumiła Łozińskiego marszałek powinien ustąpić ze swojego stanowiska. - Trzeba to sprawdzić. Niewątpliwie marszałek złamał niepisane standardy i powinny pojawić się regulacje, które będą to określały. Z politycznego punktu widzenia marszałek Kuchciński jest człowiekiem "starej gwardii", ale uważam że powinien podać się do dymisji przed piątkiem. Ucięcie tego jak najszybciej może sprawić, że temat umrze - stwierdził Łoziński.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Oświadczenie marszałka Sejmu ws. lotów. "Działałem zgodnie z prawem"

Oddać pieniądze

Senatorowie z Kongresu USA coraz mocniej naciskają na Polskę ws. spłacenia roszczeń za utracone w czasie II wojny światowej mienia należące do Żydów. Goście "Debaty poranka" jednoznacznie uważają, że Polska powinna w tej kwestii zaprezentować twarde i jednoznaczne stanowisko.

Kapitol USA Kongres free shutter 1200.jpg
USA: senatorowie domagają się restytucji mienia żydowskiego w Polsce. List do Mike'a Pompeo

- To poważna zagadka dla prezydenta jak z tego wybrnąć. Senatorowie, którzy podnoszą ten temat najmocniej, są często blisko z Polonią amerykańską i to jest niepokojące. Musimy obrać jedną konkretną linię, bo inaczej będziemy borykać się z tym tematem - twierdzi Zbigniew Parafianowicz.

Jak uważa Grzegorz Łaguna, problem żydowskich roszczeń wobec Polski będzie się jeszcze długo ciągnął za naszym krajem. - To sprawa na najbliższe 5 czy 10 lat. Niepokojące jest to, że amerykańscy senatorowie myślą w tej sprawie podobnie niezależnie od barw partyjnych. Jesteśmy w sytuacji, w której chcemy utrzymywać bardzo dobre stosunki z USA, a jest to oś konfliktu i nie mamy specjalnie żadnej alternatywy - zauważył dziennikarz "Superstacji".

Kamil Bortniczuk 1200.JPG
Kamil Bortniczuk: amerykański senat nie ma uprawnień prawodawczych w Polsce

Trzeci z gości podkreślił, że sprawa roszczeń to ogromny problem dla PiS. - Jesteśmy przed wizytą Trumpa, dla którego ta sprawa też może być problemem odnośnie tego jak się zachować. PiS nie jest w łatwej sytuacji, bo opiera politykę zagraniczną na USA i nie chce wejść z tym krajem w konflikt, ale z drugiej strony nie chce tych roszczeń spełnić - zaznaczył Bogumił Łoziński.

***

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Eliza Olczyk

Polskie Radio 24/pkr

------------------------------------

Data emisji: 06.08.2019

Godzina emisji: 08.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak