X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szef MON: polityka Putina skierowana jest na odbudowę imperium rosyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 09:50
- Na wschodniej flance NATO są wojska sojusznicze. W Polsce są wojska amerykańskie, są wojska brytyjskie, są wojska rumuńskie i chorwackie, my jesteśmy obecni na Łotwie, jesteśmy obecni w Rumunii. Pokazujemy, że jesteśmy zwarci, przygotowani i solidarni wobec siebie. W ten sposób odstraszamy ewentualnego agresora - mówił w Polskim Radiu 24 minister Mariusz Błaszczak komentując niepokojący wzrost napięcia na linii Rosja-Ukraina.
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowejFoto: PR24/AK

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu polecił w czwartek, by siły dwóch okręgów wojskowych, Południowego i Zachodniego, powróciły na miejsca stałej dyslokacji z okolic przygranicznych Ukrainy. Szojgu mówił o tym na anektowanym Krymie, gdzie trwały ćwiczenia z udziałem 10 tysięcy żołnierzy. - Wycofanie do koszar wojsk rosyjskich z terenów przylegających do terytorium Ukrainy może złagodzić napięcie, ale nie wystarczy, by powstrzymać eskalację sytuacji - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. W Polskim Radiu 24 o napięciach między Moskwą a Kijowem mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak twitter free 1200.jpg
Szef MON: Rosja jest agresywna, Polska odbudowuje swoje zdolności obronne na wschodzie kraju

"Uprzedzamy działania Rosji"

Szef MON-u podkreślił, że Polska uważnie przygląda się temu, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Jak podkreślił, wydarzenia na granicy ukraińsko-rosyjskiej wzbudziły w kraju zainteresowanie i niepokój. - Niewątpliwie polityka prezydenta (Władimira) Putina jest skierowana na odbudowę imperium rosyjskiego - mówił Mariusz Błaszczak, przypominając, że dzisiejsza Rosja odwołuje się chętnie do czasów sowieckich.

- Atak w 2008 roku na Gruzję, w 2014 na Ukrainę... świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński na wiecu w Tibilisi, kiedy razem z liderami państw naszej części Europy zatrzymał inwazję rosyjską na Gruzję, mówił wówczas: "najpierw Gruzja, potem Ukraina, potem państwa nadbałtyckie, potem być może Polska" - mówił minister obrony narodowej.

- Stąd też my uprzedzamy tego rodzaju działania poprzez naszą aktywność w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, poprzez naszą aktywność na misjach, poprzez modernizację wyposażenia Wojska Polskiego i poprzez zwiększanie liczebne Wojska Polskiego - dodał.

Czytaj również:

wejście do gmachu MSZ ministerstwo spraw zagranicznych free shutter 1200.jpg
"To przykład agresywnej polityki Rosji". MSZ o wydaleniu polskich dyplomatów

"Jesteśmy solidarni"

Szef resortu obrony podkreślił, że znamy sposób działania Rosji zarówno z czasów roku 2008, podczas inwazji na Gruzję, jak i z roku 2014, kiedy doszło do aneksji Krymu i rozpoczęła się wojna w Donbasie. Wyjaśnił także, że od tego czasu zaszła ogromna zmiana jeśli chodzi o zwarcie NATO.

- Na wschodniej flance NATO są wojska sojusznicze. W Polsce są wojska amerykańskie, są wojska brytyjskie, są wojska rumuńskie i chorwackie, my jesteśmy obecni na Łotwie, jesteśmy obecni w Rumunii. Chociażby trzy dni temu do Polski przyleciały samoloty amerykańskie, które stacjonują w Krzesinach i w Łasku, są to samoloty F-16 i F-15 - F-15, czyli samoloty przewagi w powietrzu. Stąd też chociażby w piątek po raz kolejny przeleciał nad Polską bombowiec sił powietrznych USA w asyście polskich samolotów F-16. Pokazujemy, że jesteśmy zwarci, przygotowani i solidarni wobec siebie. W ten sposób odstraszamy ewentualnego agresora - mówił Mariusz Błaszczak.

Posłuchaj
21:54 PR24_mp3 2021_04_24-08-35-15_Błaszczak.mp3 Mariusz Błaszczak o napięciach na linii Rosja-Ukraina ("Cafe Armia" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)
Data emisji: 24.04.2021
Godzina emisji: 08.35

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

"Putin zrozumiał jedną rzecz - resetu nie będzie". Prof. Miszczak o relacjach USA-Rosja

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 20:13
- Nie wychodzę z założenia, że Rosja przygotowuje w tej chwili inwazję - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej. Przyznał jednak, że zagrożenie ze strony Rosji niewątpliwie dla Ukrainy istnieje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dostawy systemu Patriot dla polskich sił zbrojnych zaczną się już w tym roku. "Szybciej niż planowano"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 08:20
Pierwsze elementy systemu Patriot dla Polski zostaną dostarczone jeszcze w tym roku, wcześniej niż planowano - powiedziała dyrektor programu Patriot-Wisła w Raytheon Missiles & Defense Shawn Rantas.
rozwiń zwiń