Rozmowy USA-Rosja z Ukrainą w tle. Kuczyński: to dopiero początek negocjacji

2022-01-10, 21:14

Rozmowy USA-Rosja z Ukrainą w tle. Kuczyński: to dopiero początek negocjacji
W ocenie Grzegorza Kuczyńskiego, genewskie spotkania wiceszefów dyplomacji USA i Rosji to "dopiero początek negocjacji". Foto: PAP/EPA/DENIS BALIBOUSE / POOL

- Rozmowy w formacie Rosja-NATO, czy w OBWE nic nie zmienią. Obie strony zostaną na swoich stanowiskach i będziemy mieli kolejną rundę rozmów, być może po krótkotrwałej eskalacji po stronie Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 analityk i ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński, pytany o znaczenie rozmów wiceszefów dyplomacji Rosji i USA a także planowane inne spotkania wysłanników Moskwy i Waszyngtonu. Gościem "Świata w powiększeniu" była także Ola Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszicza, która mówiła m.in. o tym, jak rozmowy USA-Rosja odbierają Niemcy. 

Wiceminister spraw zagranicznych USA Wendy Sherman wzywa Rosję do wycofania żołnierzy z pogranicza z Ukrainą. W szwajcarskiej Genewie zakończyły się rozmowy wiceszefów dyplomacji obu krajów: wicesekretarz stanu USA oraz wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa. Po rozmowach Wendy Sherman poinformowała, że Rosja nie zadeklarowała czy zakończy deeskalację na granicy z Ukrainą. Amerykańska polityk mówiła też, że ponownie wezwała Moskwę, by wycofała stamtąd wojska.

"To dopiero początek negocjacji"

- Można powiedzieć, że Amerykanie postawili zaporę żądaniom rosyjskim, ale to żadne zaskoczenie, to dopiero początek negocjacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert polityki wschodniej. - Wypowiedzi Siergieja Riabkowa wskazują, że nie ma ze strony Moskwy jakiegoś rozczarowania, czy zaskoczenia - wskazał gość "Świata w powiększeniu". 

Jak dodał, "tak twarde stanowisko strona amerykańska, czy też NATO-wska sygnalizowała w ciągu minionych kilku dni" i przywołał przykład doniesień w ABC News o tym, że Amerykanie myślą o redukcji swojej obecności w Europie Wschodniej. - Być może jest coś na rzeczy, ale w tych rozmowach to nie wypłynęło. Dla mnie to żadne zaskoczenie. Rozmowy w formacie Rosja-NATO, czy w OBWE nic nie zmienią. Obie strony zostaną na swoich stanowiskach i będziemy mieli kolejną rundę rozmów, być może po krótkotrwałej eskalacji po stronie Ukrainy - ocenił analityk. 

Donbas jako narzędzie presji

Przyznał, że nie ma na myśli inwazji na Ukrainę, ale "być może nasilenie np. w Donbasie". - Traktowałbym to jako element presji na Amerykanów, by dalej rozmawiać, może zmusić ich do ustępstw. Koncentracja wojsk przy granicy z Ukrainą, która trwa od października, jak widać, wielkiego wrażenia na Bidenie nie zrobiła. Być może jakieś strzały na froncie, jakieś ofiary i groźba przekształcenia lokalnego konfliktu w coś większego mogą zmiękczyć Amerykanów - tłumaczył Grzegorz Kuczyński. 

Dwa głosy z Niemiec

- Niemcy, choć skupieni na pandemii koronawirusa, ale oczywiście, rozmowy USA-Rosja obserwowane są bardzo uważnie - stwierdziła Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. Gość "Świata w powiększeniu" zwróciła uwagę na dwa nurty dające się dostrzec w niemieckiej dyskusji o relacjach Moskwy i Waszyngtonu. - Jeden głos płynie ze strony Michaela Rotha, polityka SPD, który przewodzi Komisji ds. zagranicznych Bundestagu. On jeszcze przed negocjacjami powiedział, że "strona zachodnia nie powinna szorstko odrzucać tych propozycji składanych przez Rosję" i że "należy wykorzystać sytuację jako podwaliny pod nowe zaufanie" między Rosją, USA i państwami Europy Zachodniej - wskazała. 

- Drugi głos to głos Andrieja Menika, ambasadora Ukrainy w Niemczech. On bardzo ostro wypowiedział się o tym, jak Zachód, jak Niemcy powinny reagować w sytuacji kryzysowej. Powiedział nawet, że Niemcy ponoszą za Ukrainę taką samą historyczną odpowiedzialność jak za państwo Izrael i że Niemcy powinny zgodzić się na dostawy broni na Ukrainę i odblokować dostawy, które Berlin zablokował - mówiła gość Polskiego Radia 24. 

- Powiedział również, że nie spodziewa się po dzisiejszych negocjacjach jakiegoś przełomu i że dla niego przełomem byłoby zmuszenie Putina by odstąpił od okupacji Donbasu, opuścił Krym i wypłacił reparacje wojenne na poczet odbudowy kraju - mówiłą Olga Doleśniak-Harczuk. 

Posłuchaj

"To dopiero początek negocjacji" - powiedział Grzegorz Kuczyński, pytany o rozmowy przedstawicieli USA i Rosji w Genewie ("Świat w powiększeniu"/ PR24) 26:00
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie więcej o sytuacji politycznej na świecie. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Goście: Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo"), Grzegorz Kuczyński (Warsaw Institute)

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 19.33


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej