X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Listopad i grudzień miały być miesiącami wzrostu ekonomicznego". Irena Lasota o problemach USA

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 21:24
W zatoce w Los Angeles, w której zwykle bardzo sprawnie działał wyładunek statków, stoją na redzie jakieś setki transportowców, które mają produkty, które z jednej strony się psują, ale chodzi głównie o produkty, co do których nagle zaistniała panika w Stanach Zjednoczonych, że nie dotrą na czas świąt Bożego Narodzenia - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, dziennikarka i publicystka, Polka mieszkająca na stałe w Waszyngtonie.
Kontenerowce oczekujące na rozładunek w porcie Los Angeles
Kontenerowce oczekujące na rozładunek w porcie Los AngelesFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Biały Dom stara się zapobiec kryzysowi w zaopatrzeniu w towary spowodowanemu zakłóceniami w globalnych łańcuchu dostaw. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że główna sieć handlowa Walmart, największy amerykański port oraz firmy kurierskie przejdą na pracę non-stop. Biały Dom nie gwarantuje jednak, że sezon świątecznych zakupów będzie przebiegał bez zakłóceń. Tymczasem Stany Zjednoczone zmagają się także z szeregiem innych problemów, takich jak migracja czy pandemia COVID-19. W audycji "Świat w powiększeniu" mówiła o tym Irena Lasota.

shutterstock_ port los angeles 1200 free.jpg
Port w Los Angeles będzie pracował całą dobę. Na rozładunek czeka kilkadziesiąt statków

Dziennikarka wyjaśniła, że zmasowane przekraczanie granicy USA przez licznych nielegalnych migrantów, zwłaszcza w ostatnim czasie przez Haitańczyków, mocno zaskoczyło władze Stanów Zjednoczonych, chociaż de facto jest konsekwencją ich własnych działań. Imigranci zaczęli się zbierać przy granicy po zwycięstwie Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, spodziewając się zniesienia przez niego radykalnych przepisów imigracyjnych wprowadzonych przez Donalda Trumpa.

Czytaj również:

Sytuacja doprowadziła do gwałtownego spadku popularności prezydenta Joe Bidena. Ta popularność - jak stwierdziła Irena Lasota - w USA mierzona jest chyba co dwie godziny. W związku z tym prezydent USA postanowił poprawić swoją sytuację przynajmniej w tym zakresie, w jakim mógł poprawić wydolność handlu.

- Z jednej strony podczas pandemii spadało nabywanie towarów. Teraz ono się wzmacnia, wzrasta, ale w międzyczasie zakłóciły się linie dostawy, w przypadku Stanów Zjednoczonych to chodzi głównie o Chiny. A to, co jest w ogóle dla Ameryki straszliwe, to że nagle zabrakło półprzewodników - mówiła Irena Lasota.

- W zatoce w Los Angeles, w której zwykle bardzo sprawnie działał wyładunek statków, stoją na redzie jakieś setki chyba transportowców, które mają produkty, które z jednej strony się psują, ale chodzi głównie o produkty, co do których nagle zaistniała panika w Stanach Zjednoczonych, że nie dotrą na czas świąt Bożego Narodzenia. Chodzi o coś takiego, że listopad i grudzień miały być tymi miesiącami, kiedy ekonomia miała się podnieść. (...) Teraz istnieje obawa, że być może nie dostarczy się dostatecznej ilości prezentów na Boże Narodzenie, a zwykle są to prezenty największe w roku - wyjaśniła Lasota.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:05 PR24_mp3 2021_10_14-19-33-47_Lasota.mp3 Irena Lasota o sytuacji gospodarczej i politycznej w USA ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Irena Lasota (Polka mieszkająca na co dzień w USA, dziennikarka, publicystka)
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 19.33

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

USA: rekordowy deficyt handlowy. To efekt wzrostu importów

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 23:20
Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł do rekordowego poziomu. Deficyt w obrocie handlowym z zagranicą wyniósł w czerwcu 75,7 miliarda dolarów, co oznacza wzrost względem wyniku z maja o 6,7 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pogłębianie współpracy polsko-amerykańskiej będzie źródłem wzajemnych korzyści". Wizyta Andrzeja Dudy w USA

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 17:13
Na zaproszenie US Chamber of Commerce prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu. Rozmowa dotyczyła relacji handlowych oraz współpracy inwestycyjnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi.
rozwiń zwiń